FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kāzu pieturvietas jaunajam pārim un kāzu viesiem

Autors:Madara Karlsberga / PRECOS
Pieturvieta kāzu dienā – vieta, kur jaunais pāris divatā, kopā ar vedējiem vai ar visiem kāzu viesiem piestāj pa ceļam uz svinību vietu. Tā var būt pašu izvēlēta, draugu sarūpēta dāvana vai jaunā pāra pārsteigums viesiem.

Kāzu dienā gan taustāmās, gan netveramās detaļas ir tās, kas veido šī notikuma sajūtas, kuras vēlāk pārtop atmiņu stāstā. Kāzu pieturvieta visbiežāk ir pirmais punkts kāzu dienā, kad pēc laulības ceremonijas jaunais pāris var pavadīt laiku viens ar otru un ar saviem kāzu viesiem jau nedaudz rāmākā gaisotnē. Tajā mirklī jaunā ģimene ir tik tikko oficiāli dzimusi un lielais uztraukums ir jau pāris soļus atkāpies. Retāk līgava ar līgavaini satiekas kādā īpaši izvēlētā vietā līdz laulības ceremonijas sākumam, lai izbaudītu brīdi pirms svarīgā notikuma.

Pieturvietas jaunajam pārim

Tas, vai kāzu pieturvietu izmantot par divvientulības brīdi, kurā atvilkt elpu un tikt prom no kņadas, doties fotosesijā vien kopā ar savu kāzu fotogrāfu, izvēlēties pieturvietu dabā vai apmeklēt kādu muzeju vai meistardarbnīcu, doties pāri septiņiem tiltiem, pavadīt šo laiku divatā vai kopā ar kāzu viesiem – tā ir jaunā pāra izvēle. Protams, ar nosacījumu, ja kāzu pieturvieta nav paredzēta kā vedēju vai kāzu viesu dāvana. Tādā gadījumā jaunlaulātajiem jāspēj vien uzticēties un baudīt.

Pašu izvēlētas pieturvietas

Ja kāzu pieturvietu izvēlaties paši, jums paveras daudzveidīgas iespējas, tomēr, iedziļinoties niansēs, var nākties secināt, ka vienoties par aktivitātēm pieturvietā nav tik vienkārši. 

Variantu ir daudz – pieturvietā var piestāt kopā ar visiem kāzu viesiem vai varbūt tikai ar vedējiem, vai tas var būt brīdis kopā ar vedējiem un vecākiem, bet, iespējams, tikai jaunlaulātajiem kopā ar draugu kompāniju.

Ko darīt pārējiem viesiem? 

Patiešām arī nianses plānošanā var aizņemt daudz laika. Ja kāzas plānojat bez kāzu rīkotāju vai aģentūras palīdzības, tad noteikti būtu vērts visas vēlmes un nianses izrunāt ar vedējiem un tālāku plānošanu uzticēt viņiem. Jo kāzu dienā vedēji būs tie, kas skatīsies pulkstenī, sekos laikam, sazināsies, pārcels vai apstiprinās visu, kas saistīts ar organizatoriskajiem jautājumiem.

Pieturvieta kā dāvana kāzās

Pieturvieta var būt arī kā lieliska vedēju, ģimenes vai draugu dāvana jaunajam pārim.

Dekorēts galdiņš ar uzkodām brīvā dabā, kas pēcāk lieliski izskatīsies kāzu fotoalbumu bildēs, ne pārāk gara meistarklase, ekskursija vai priekšnesums, muzikāls izpildījums, aizraujoša spēle vai aktivitāte kādā pārim īpašā vietā. 

Plānojot pieturvietu kā dāvanu, ir būtiski ļauties radošumam un pievērst uzmanību tam, lai šī vieta saskanētu ar pāra sajūtām un kopējo svinību tematiku. Tāpat ir būtiski atcerēties, ka laiks kāzu dienā jaunajam pārim lido vēja spārniem, tāpēc pieturvietu vēlams ieplānot tuvu maršrutam un jācenšas ņemt vērā laiku, kas atvēlēts pieturvietai, lai nenogurdinātu nedz jauno pāri (jo vēl tik daudz aktivitāšu paredzēts vakara gaitā!), nedz liktu garlaikoties viesiem. 

Ja pieturvieta paredzēta iekštelpās, tad ar laikapstākļiem var nerēķināties, savukārt, daba gan var sagādāt pārsteigumus, tāpēc, lai šī dāvana neizvērstos par kāzu dienas misēkli, nepieciešams iecerēt plānu B vai sagatavot nepieciešamās lietas, kas situāciju varēs glābt. 

Jebkuru kāzu pieturvietu ir iespējams pārvērst par maģisku pietur-mirkli jaunajam pārim, galvenais – ņemt vērā tieši viņu būtību un estētisko izjūtu.

FOTO: Benita Žogota

Pieturvietas kāzu viesiem

Gadījumā, ja izvēlaties uz kāzu pieturvietu doties bez kāzu viesiem, ir jāparūpējas par viesu izklaidi un labsajūtu, nodrošinot to, ka arī viņiem diena paiet gaisīgā vieglumā un jautrībā, nevis nogurdinošā gaidīšanā.

Ja kāzu viesi tiek novirzīti uz svinību vietu jau uzreiz vai drīz pēc ceremonijas, bet jaunais pāris dodas savās gaitās, tad noteikti ir jāparūpējas par aktivitātēm, kas notiks svinību vietā (un jo jautrāk, jo labāk – humors vienmēr atbruņo un vieno!), kā arī – uzkodām un dzērieniem.
Ja ceļā līdz svinību vietai jāpavada ilgāks laiks, viesi īpaši novērtēs, ja būs ieplānota pieturvieta tieši viņiem. 

Gluži līdzīgi kā jaunajam pārim, arī viesiem šī pieturvieta var tikt organizēta kā brīdis uzkodām un dzērieniem, ko papildina kāda aktivitāte, vai iepriekš sagatavota spēle. Tikpat labi tā var būt neilga ekskursija pilī, muižā vai varbūt kāds uzdevums, kura veikšanai jāpiestāj dažādās vietās.

Rūpes par viesiem pieturvietā

Tas, vai vedējiem un/vai kāzu vadītājam jādodas kopā ar viesiem, vai tie būs kopā ar jauno pāri, ir atkarīgs ne vien no jaunā pāra vēlmēm, bet arī viesu pieturvietas koncepta.

Ja pieturvieta ir kaut kur pa ceļam un tā patiesi ir kā pieturvieta ar pikniku – pļavā, mežā, dabas takā, jūras krastā, pilsdrupās vai citā vietā, kur, publikai ierodoties, to nesagaida šīs vietas darbinieks vai pārzinis, tad kopā uz pieturvietu ar viesiem dodas kāzu rīkotājs, vedēji vai cita persona, kurai ir uzticēta šī pasākuma organizēšana un vadīšana.

Ja vedējiem vai kāzu vadītājam noteikti jādodas līdzi jaunajam pārim, tad pieturvietā jānodrošina viesu sagaidītājs – vadītājs, kas uzņemsies rūpes par viesiem, viņu izklaidi un labsajūtu.

Ja pieturvietā svinētāji tiek sagaidīti ar speciālu programmu, tad var pieļaut, ka vedēji un/vai kāzu rīkotājs dodas līdzi jaunajam pārim un rūpes par viesiem uzņemas attiecīgās pieturvietas pārstāvji.​

Kāzu pieturvietu veidi

Kāzu pieturvietu piedāvātās iespējas vēršas plašumā un radošumā. Lai arī joprojām kāzu pieturvietās bieži paredz veikt dažādus uzdevumus, tomēr preciniekiem skaldīt malku un mazgāt lelles liek arvien retāk. Tur, kur agrāk kāju spert nedrīkstēja, nu iespējamas dažādas kāzu aktivitātes. Tiek piedāvātas speciālas programmas jaunlaulātajiem un iespējas izmēģināt roku dažādos meistardarbos.

Tilti

Tilti ir viena no tradīcijām bagātākajām un senākajām pieturvietām, kur agrāk izvēlējās doties pāri septiņiem tiltiem, taču mūsdienās biežāk izvēlas  iekļaut maršrutā vienu tiltu, kur vīrs nes sievu tiltam pāri, tādējādi simbolizējot jaunu kopīgo dzīves sākumu. Ticējums vēsta – cik soļus vīrs noies, tik gadus abi pavadīs laulībā, – tāpēc, ja pieturamies pie ticējuma, labāk izvēlēties vienu garu tiltu.

Dabas takas, kalni un dabas pieminekļi

Šobrīd kāzu fotogrāfijās visvairāk modē ir dabiskums, dzīvas emocijas un dinamika, tāpat arvien mazāk tiek pievērsta uzmanība pompozitātei un liekām detaļām, tāpēc dabas takas un kalni, pakalni, meži un dabas pieminekļi kā kāzu pieturvieta un fotosesijas vieta iegūst īpašu vietu jaunlaulāto kāzu dienā.

Turklāt Latvijas daba ir brīnišķīga vieta, kas visos četros gadalaikos, plašajos laukos un neskartajos mežos, ar jūras tuvumu un dabas krāsu daudzveidību katram notikumam piešķir individualitāti gan kāzu dienā, gan fotogrāfijās.

Pilsdrupas un parki

Arī Latvijas pilsdrupas un plašie parki var kļūt par atraktīvu un elegantu iespēju kāzu pieturvietai.

Piestāt kopā ar viesiem, lai izpildītu dažādus uzdevumus, pa ceļam uz svinību vietu izbaudītu divvientulības romantiku, doties pastaigā, piknikā vai parkā barot pīles. 

Atraktīvākie vedēji vai pāra draugi var uzņemties iniciatīvu un pārsteigt jauno pāri, piemēram, ar īpaši dekorētu vietu pilsdrupās, papildinot to ar dzīvo mūziku. Iespējams ir viss!

Dzirnavas

Kāzu diena ir lieliski piemērota arī tam, lai apvienotu senatnīgo un laikmetīgo. Ir iespējams ievērot tradīcijas arī tā, lai kāzu dienā tās viegli un teju nemanāmi vijas cauri visai svinību dienai. Viena no kāzu pieturvietām, kas caurstrāvo senatnīgumu un īpašu auru, kas piemērota būs visa latviskā cienītājiem, ir dzirnavas.

Mūsdienās liela daļa dzirnavu ir atjaunotas, tās nereti pilda savu galveno funkciju, un papildus uzņem viesus, piedāvājot dažādas programmas jaunlaulātajiem un viesiem.

Pilis un muižas

Latvija var lepoties ar unikālu piļu un muižu mantojumu, ko ieskauj svinīga atmosfēra un mierpilnas dabas tuvums, turklāt tās ir pieejamas jebkurā gadalaikā. Zināmas un mazāk zināmas, tomēr katrai ir savs krāšņums un vēsturiskā aura. 

Pilis un muižas ir kļuvušas par ļoti populāru kāzu svinību vietu, tomēr tikpat aktuālas tās ir kā kāzu pieturvieta.

Katrai no šīm vietām būs, ko piedāvāt un celt galdā – gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. 

Pateicoties tam, ka pilis un muižas ir izkaisītas teju pa visu Latviju, katrai no tām ir savs vēsturiskais stāsts, kas turpinās arī mūsdienās – ikvienam ir iespēja atrast savam maršrutam, kāzu tematikai, noskaņai un vēlmēm piemērotāko.

Muzeji

Arī muzeji nu ir kļuvuši par kāzu pieturvietu, un tie nepavisam vairs neasociējas ar noputējušiem eksponātiem, gluži pretēji – muzeji kāzu dienai piešķir īpašu vērtību. Nodejot savu pirmo valsi uz simtgadīga parketa, malkot pirmo kopīgo kafijas tasi kāda latviešu literāta viesistabā, sajust vēstures liecības un ierakstīt savus laimes mirkļus muzeja mīlestības hronikā – tam ir savs šarms. 

Vairāki muzeji piedāvā arī kāzu ceremoniju muzeja telpās vai dārzā.

Izjādes ar zirgiem

Zirgiem ir sava simboliskā nozīme. To klātbūtne kāzās nes veiksmi, pozitīvas pārmaiņas un iedvesmu. 

Izjādes ar zirgiem kļūst arvien pieprasītāka aktivitāte kāzu dienā, turklāt Latvijā ir vairāk nekā 130 zirgaudzētavu, tāpēc šādu pieturvietu būs iespējams ieplānot praktiski jebkurā Latvijas novadā.

FOTO: Māris Arbidāns

Katrai gaumei iespējams atrast piemērotāko – romantiskas izjādes jūras krastā vai mežā, brauciens zirga pajūgā, ratos vai karietē vai, ja neizvēlaties baltajā kleitā sēsties zirga mugurā, tad ir iespēja doties uz zirgu stalli. 

Kāzu piedāvājumi atšķiras – dažviet tikšanās ar zirgiem notiek iepriekš sagatavotā vietā vai teritorijā, citviet tiek piedāvāti iepriekš izveidoti kāzu maršruti, citur iespējams ierasties kopā ar viesiem, kur viņiem tajā laikā tiek nodrošinātas citas izklaides, kā arī ir iespēja, ka zirgus un izbraucienu kāzu ratos organizē jūsu izvēlētā vietā.

Meistardarbnīcas

Kad svētku drudzis būs norimis, bez neskaitāmiem mirkļiem jūsu atmiņās, patīkami būs turēt rokās arī ko sevis radītu un izlolotu. 

Dažādas meistardarbnīcas piedāvā apgūt un izmēģināt veiklību visdažādākajās jomās – kopīga keramikas trauka veidošana, savas laimes izkalšana kalēja darbnīcā, gleznošana un apgleznošana, koka grebšana, laimes medaļas veidošana, aušana un kalšana. 

Ja kāzu dienā ir vēlme pievērsties gardumu gatavošanai , tad piemērota būs karameļu gatavošana un šokolādes konfekšu veidošana, maizes cepšana vai pat kafijas brūvēšana.

Maizes ceptuves

Maizes ceptuves nereti piedāvā ne tikai cept maizīti, bet arī izzinošas ekskursijas vai vērtīgus stāstus gan jaunajam pārim atsevišķi, gan viesu grupām. Maizes tapšanas procesu ir iespējams piemērot dažādām auditorijām, viesu skaitam un ikviena vēlmēm, tomēr jāņem vērā, ka lielākoties tas ir nesteidzīgs un kārtīgs darbs, kam jāieplāno vismaz pāris stundas.

Vīna un alus darītavas

Gardēžiem un tiem, kas vēlas nogaršot ko līdz šim negaršotu un izzināt vīna vai alus darīšanas noslēpumus, piemērota būs kāzu pieturvieta kādā no Latvijas vīna un alus darītavām

Vīna un alus darītavas varētu dēvēt par vienu no nesenākajām dalībniecēm kāzu pieturvietu sarakstā. Pašlaik arvien vairāk pieaug mājas vīnu popularitāte, vīna un alus darīšana no dažādām dabas izejvielām, augļiem, ogām, bērzu sulām un citiem labumiem. Un vai nebūtu interesanti kāzu dienā kopā ar viesiem izzināt noslēpumainās brūvēšanas tehniku un brīnišķīgos stāstus par to vai izveidot, piemēram, personalizētu vīna pudeli?

Raksta titulfoto: Laura Viļuma