FB Pixel

Prieks, ka vēlies ar mums sazināties! Stāsti, kas uz sirds, mēs vienmēr esam Tev gatavi palīdzēt!

Tēma*
Ziņojums*
Vārds*
E-pasts*
Tālrunis
captcha
 • PIEZĪMES
 • VĒSTULES

Kad ir labākais laiks kāzām?

image

Iecienītākais kāzu laiks tradicionāli bijis vasaras beigas un rudens, kad bija novākta raža un apdarīti citi lauku darbi. Mūsdienās lielākajai daļai pāru šis arguments vairs nav aktuāls, tāpēc teorētiski kāzas var rīkot jebkurā gada laikā. Kā izvēlēties piemērotāko laiku kāzām?

Arī šodien, tāpat kā sendienās, visvairāk pāru izvēlas precēties vasarā, visticamāk tāpēc, ka lielākas iespējas, ka laiks būs silts un saulains, kas nav mazsvarīgi, ja kāzu aktivitātes vai pat ceremonija tiek plānota ārā, turklāt nav nepieciešams tik silti ģērbties un vispār svētki vasarā šķiet skaistāki, cilvēki vairāk atpūtušies un galu galā nav jābrien pa sniegu un visapkārt zeme zied. Tomēr vasara mūsu klimata joslā ilgst tikai trīs mēnešus, bet mīlestība ne pulksteni, ne gadalaikus nepazīst un dzimtsarakstu nodaļas vai baznīcas ir atvērtas cauru gadu, tāpēc, protams, nav obligāti jāgaida nākamais gads, lai pienāktu skaistā diena.

Kādi apstākļi var noteikt datuma izvēli?

Savu kāzu datumu cilvēki izvēlas dažādu iemeslu vadīti, piemēram, Anna stāsta, ka kāzu datuma nebija nekādas īpašas nozīmes: „Ar savu topošo vīru līdz kāzām biju nodzīvojusi kopā jau desmit gadus un nolēmām, ka savu desmit gadu kopā būšanas gadu gribam nosvinēt ar kāzām un, tā kā tās mums abiem būtu otrās kāzas, izlēmām, ka nevēlamies ne baltās kleitas, ne tiltus, ne mičošanu, kas mums katram jau ir vienreiz bijis, tāpēc kādu dienu vienkārši paņēmām pases un devāmies uz dzimtsarakstu nodaļu rakstīt iesniegumu. Mūsu kāzu datums vienkārši bija tieši pēc mēneša tuvākais brīvais datums, un tas arī kļuva par mūsu kāzu dienu.”

Gadalaiks un profesija bija noteicošais Elīzas, kas strādā par floristi, izvēlē: „Zināju, ka vēlos precēties rudenī. Tieši tāpēc, ka ikdienā strādāju ar ziediem, savā kāzu pušķī to negribēju, lielāko daļu no idejām jau biju realizējusi kādas citas līgavas pušķī, tāpēc savu gribēju pavisam īpašu – ar oranžām un sarkanām kļavu lapām, violeti sārti iekrāsotām dārza vīnogu lapām, tāpēc vienīgais piemērotais mēnesi bija septembris.”

Citkārt kāzu datuma izvēlē lomu nospēlē arī topošā vīra viedoklis un darba specifika. „Esmu kāzu fotogrāfs un vasara man ir aizņemtākais un arī ienesīgākais laiks gadā, kas automātiski nozīmēja, ka savas kāzas vasarā nerīkošu. Izvēlējos precēties pavasarī, kad jau ārā ir silts, esmu atguvies no iepriekšējās vasaras kāzu pārsātinātības, bet jaunais kāzu vilnis vēl īsti nav iesācies. Par laimi, mana sieva saprot, cik darbs man ir nozīmīgs un neiebilda”, stāsta Juris.

Arī Amandai bijis tā, ka datumam nav īpašas nozīmes: „Man vienmēr bija gribējies, lai manas kāzu bildes ir citādas nekā vairumam, tāpēc gribēju precēties ziemā – tas nekas, ka auksti un nevarēs peldēties otrajā dienā pēc kāzām, es gribēju bildes kupenās un slidojot sniegā, ja paveiktos! Tāpēc kopš bildinājuma gaidījām pusotru gadu. Bildināta tiku Ziemassvētkos, bet vajadzēja vēl arī iekrāt naudu.”

Citreiz datuma izvēli nosaka daļēji ārēji apstākļi, ne tikai paša pāra izvēle, piemēram, ja pirms kāzām jau ir pieteicies mazulis. Arī šajā gadījumā izvēles iespējas tomēr paliek un pārim pašam jāizvēlas, vai kāzas rīkot, kamēr līgavas grūtnieces puncis vēl nav redzams, tad, kad tas jau paaudzies vai arī precēties, kad mazais jau piedzimis un paaudzies, lai gan grūtniecību, gan kāzu organizēšanu izbaudītu pilnībā.

Bieži dzirdēts par pāriem, kas savas kāzas izvēlas rīkot viņiem pašiem kādā nozīmīgā datumā, piemēram, iepazīšanās datumā. Savā ziņā tas noteicis arī Evijas izvēli: „Sākumā domāju, ka būtu jauki apprecēties datumā, kurā sākām dzīvot kopā un kuru mēs jau tāpat ik gadu atzīmējam un divatā nosvinam, bet tad izlēmu, ka tomēr ne – lai ģimenē būtu vairāk svētku, ko svinēt.”

Par ko padomāt, pirms izvēlaties savas ģimenes dzimšanas dienu?

 • Vai būs pagājis pietiekami ilgs laiks kopš bildinājuma līdz kāzām? Tas ir svarīgi, jo, pirmkārt, kāzu, arī mazu kāzu plānošana aizņem salīdzinoši daudz laika un pūļu, turklāt, ja neesat no tām līgavām, kas jau kopš bērnības zina visu, kas notiks viņu kāzās, jums vēl būs nepieciešams brīdis, lai visu pārdomātu, no visa piedāvājumu klāsta izvēlētos, kas tieši jums būs piemērotākais un kāda stila kāzas gribēsiet. Otrkārt, saderināšanās laiks būs tikai vienreiz dzīvē un būtu taču jauki to izbaudīt pilnībā, jo arī gaidīšanas svētki ir svētki, turklāt tas ir laiks, kad vēlreiz salikt visu pa plauktiņiem un kārtīgi pārdomāt.
 • Ja naudu kāzām plānojat sakrāt, tad padomājiet, vai laiks līdz kāzām būs pietiekami ilgs, lai izdotos iekrāt, drastiski neierobežojot ikdienas budžetu.
 • Varat padomāt, kādus ziedus vēlēsieties izmantot pušķī un dekorācijās, lai tieši šīs puķes būtu viegli pieejamas jūsu kāzu dienā.
 • Vasarā liela daļa pakalpojumu ir dārgāki nekā citos gadalaikos, un daudzi pakalpojumu sniedzēji jau ir aizņemti. Ja vēlaties ietaupīt vai noteikti zināt, ka gribat, lai kāzās spēlē tieši šie, nevis kādi citi, mūziķi, varat izvēlēties kāzas nerīkot vasarā. Ja tomēr vēlaties precēties gada siltākajā laikā, izvēlieties kādu no darba dienām – arī tad pakalpojumu sniedzēji ir pieejamāki un daudzi pakalpojumi var būt lētāki, piemēram, viesu nama īre. Tikai laikus parūpējieties, lai viesi paņemtu atvaļinājumu tieši šajā laikā, lai varat kārtīgi izballēties!
 • Padomājiet, vai jūsu kāzas nešķitīs jums pašiem vēl īpašākas un nozīmīgākas, ja svinēsiet tās kādā jums svarīgā datumā – iepazīšanās dienā, pirmā randiņa datumā, pirmā skūpsta datumā vai kopdzīves uzsākšanas dienā.
 • Vai darbā nebūs problēmu ar atvaļinājuma paņemšanu tieši kāzu laikā?
 • Padomājiet par to, kurā laikā jūs paši jutīsieties vislabāk. Neprecieties jūlija beigās, ja līgavainis nepanes karstumu un decembrī, ja līgava strādā tādā darba vietā, kur Ziemassvētki ir pats saspringtākais laiks. 

Lai izdodas!


 

Raksta titulfoto: Einārs Freimanis

 

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties
SAISTĪTIE RAKSTI
 • Kāzu sezona ir sākusies, tāpēc ir īstais laiks, lai pārskatītu to, ko nedrīkstētu vilkt, dodoties uz kāzām. Lasi tālāk un uzzini piecas ierastākās kļūdas, izvēloties tērpu svinībām.

 • Lampiņas kāzu dekoros nav nekāds jaunums, bet mūžīga aktualitāte gan! Veiksmīgi izvēloties apgaismes risinājumus, pat visparastāko šķūni vai mājas pagalmu ir iespējams pārvērst pasakaini skaistā un romantiskā kāzu svinību vietā.

 • Kāzu diena ir īstais laiks, kad pārim būt savā komforta zonā. Jo vairāk diena ir jums abiem, jo labāk. Pat izveidojot šķietami perfektu dienas plānu, liksies, ka laiks skrien vēja spārniem, – tas ir jāpieņem un jāmeklē veidi, kā dienu padarīt baudāmi gaisīgu un vieglu!

 • Pieturvieta kāzu dienā – vieta, kur jaunais pāris divatā, kopā ar vedējiem vai ar visiem kāzu viesiem piestāj pa ceļam uz svinību vietu. Tā var būt pašu izvēlēta, draugu sarūpēta dāvana vai jaunā pāra pārsteigums viesiem.

 • Ja saburzīta kleita vai sašķiebies tauriņš šķiet katastrofa kāzu dienā, paskaties uz ko ir gatavi šie pašmāju aktīvie un atraktīvie jaunlaulātie!

 • Kāzu vizuālajam noformējumam tiek veltīta liela uzmanība, rūpes un reizēm arī krietns rieciens no kāzu budžeta. Dekorācijas, ziedu kompozīcijas, kāzu papīrlietas – tik daudz komponentu par ko domāt un lemt. Censties kāzu vizuālo noformējumu uzburt pašu spēkiem vai tomēr aicināt palīgā profesionāļus? Ar ko sākt kāzu dekorāciju plānošanas darbus un kā neapjukt plašajā piedāvājumu jūrā?