FB Pixel

Prieks, ka vēlies ar mums sazināties! Stāsti, kas uz sirds, mēs vienmēr esam Tev gatavi palīdzēt!

Tēma*
Ziņojums*
Vārds*
E-pasts*
Tālrunis
captcha
 • PIEZĪMES
 • VĒSTULES

Bērni kāzās - jā vai nē?

(7)
image

Bērni, protams, ir mūsu nākotne, svētība un lielākais prieks. Tomēr tie mēdz skaļi uzvesties, jāpieskata, vai neizdomās iekrist dīķī un jāliek laicīgi gulēt. Vai bērni un kāzas ir apvienojami?

Lai gan mūsdienās populārāks ir uzskats, ka bērni ir mazi pieaugušie un viņi jāņem līdzi teju visur, sākot ar pusdienām restorānā un beidzot ar skaļajiem rokkoncertiem, tomēr par spīti visiem modernajiem bērnu audzināšanas uzskatiem, pirms ņemt bērnus līdzi uz nakts pasākumiem, vecāki parasti padomā divreiz. Arī kāzas lielākoties ir nakts vai vismaz vēla vakar pasākums, kurā tiek lietots alkohols, notiek dejas un neviens nedomā par to, vai tik nebūs par skaļu un mazā Zane augšstāvā kārtīgi izgulēsies. Tāpēc nav nekāds pārsteigums, ka gan jaunie vecāki, gan paši kāzu rīkotāji saduras ar jautājumu, vai bērniem kāzās būtu īstā vieta. Un viedokļi šajā jautājumā atšķiras diezgan krasi.

Piemēram, Ieva stāsta, ka reiz uz vienām kāzām neesot aizgājusi, jo viņai nebijis, kur atstāt trīsgadīgo dēlu, bet līgava atteikusies pieļaut izņēmumus: „Līgava man toreiz tā arī pateica, ka, ja atļaušot vienu izņēmumu, tad visi gribēšot, bet viņi, redz, esot izlēmuši, ka bērnu kāzās nebūs. Toreiz jutos pavisam nelāgi, bija sajūta, ka kāzās nemaz neesmu gaidīta, ja jau ir tik lieli iebildumi pret manu dēliņu. Žēl, tikai, ka nepajautāju, kāpēc tik strikts lēmums, ja jau visi viesi gribētu ņemt līdzi savas atvases... Šķiet, tā rīkojas tikai cilvēki, kam pašiem nav bērnu.”

Turpretī Sanita apgalvo, ka pilnībā saprot Ievas aprakstīto līgavu: „ Mēs arī izvēlējāmies rīkot kāzas bez bērniem un nepieļāvām izņēmumus. Pat mūsu mazā meita palika mājās ar auklīti un pievienojās mums tikai otrajā dienā. Mēs gribējām dienu izbaudīt, nevis uztraukties par to, kur ir un ko dara mazā, un gribējām arī, lai viesiem izdodas atpūsties un nedomāt ne par ko. Protams, bija tādi, kam mūsu lēmums likās nepieņemams, bet vienmēr jau atrodas neapmierinātie. Otrreiz es rīkotos tieši tāpat, jo nevēlos vēl tikt apgrūtināta ar domām par to, ko ēdīs bērni, kur viņi gulēs un kur varēs mainīt pamperus.”

„Pirms manām kāzām šāds jautājums vispār nebija aktuāls,” vaicāta par bērniem kāzām atbild Kate. „Man ir sešgadīgs brālis, vairāki mazi brālēni un arī dažiem draugiem jau ir bērni. Mēs visus svētkus svinam kopā, tad kāpēc, lai šoreiz būtu citādi? Kāzas ir daļa no ģimenes svinībām, tad kā es varētu pateikt, lai mans brālis paliek mājās?! Turklāt viņam bija svarīgs uzdevums – viņš nesa mums gredzenus – un pilnīgi noteikti bija nopelnījis savu pirmo īsto ballīti, kad gulēt jāiet tikai tad, kad jau esi aizmidzis. Līdz ar to pats par sevi atrisinājās arī jautājums par citiem bērniem, jo, lai brālim būtu, ko darīt, pavisam noteikti ballītē bija vajadzīgi arī mūsu brālēni. Tomēr es ielūgumos īpaši nenorādīju, ka bērni arī ir aicināti, bet gan teicu, ka vecāki paši drīkst izlemt, kā viņi vēlas darīt – ņemt vai neņemt bērnus līdzi. Un daudzi pēc tam teica, ka ļoti priecājas, ka paši varējuši izlemt. Vecāki ir tie, kas ar saviem bērniem kopā ir ikdienā, zina, kā viņi uzvedas līdzīgos saviesīgos pasākums un zina, cik viegli vai grūti viņiem būs piedalīties kāzu norisēs, ja bērni būs turpat blakus, tāpēc uzskatu, ka tieši vecāki ir tie, kam jāizlemj.”

„Laikam esmu par daudz saskatījusies filmas, bet man tik ļoti patīk puķu meitenītes kāzās, ka biju gatava bērniem veidot veselu atrakciju programmu, lai tikai savā kāzu ceremonijā redzētu mazās, vienādi ģērbtās princesītes. Paveicās, ka vairākiem no aicinātajiem visiem ir tieši dažādu vecumu meitiņas! Ar bērniem saistīto pasākuma daļu izplānoju  gandrīz uzreiz – gan sarunāju šuvēju meiteņu kleitām, gan vienojos ar bērnu vecākiem par dažādām lietām, gan aizrunāju bērnu pasākumu vadītāju. Protams, tas palielināja izmaksas, bet uzskatu, ka bija to vērts. Daudzi teica, ka pasākums būs nebaudāms, ja tajā būs tik daudz mazuļu, bet, pateicoties bērnu pasākuma vadītājai un mazo vecākiem, es viņus redzēju tikai sapostus un smaidīgus, neviens netraucēja ne mani, ne citus viesus. Un ja jūs zinātu, cik lieliski bērni izskatās bildēs!”

Nav iespējams viennozīmīgi izvērtēt un pateikt, vai bērniem ir vai nav jābūt kāzās, tomēr ir daži ieteikumi, ko būtu vērts ņemt vērā, pirms tiek pieņemts lēmums.

Ieteikumi jaunajam pārim:

 • neesiet kategoriski savā lēmumā par vai pret bērniem kāzās. Rēķinieties ar vecāku vēlmēm un viedokli, jo viņi savus bērnus un situāciju pārzina vislabāk;
 • vispirms izstāstiet, kad, kur un cikos notiks svinības, kādas aktivitātes tajās paredzētas un vai bērniem būs, ko darīt. Dodiet laiku, lai vecāki var apsvērt dažādus variantus un izlemt, vai ņems savus bērnus līdzi;
 • nav jāaicina viesu pieaugušie bērni, ja vien jūs to nevēlaties;
 • ja zināt, ka kāzās būs daudz bērnu, padomājiet par to, ko viņi darīs – varat piešķirt bērniem dažādus amatus, piemēram, avīžpuika, kas izdala kāzu avīzes viesiem, bērnaukle – vecākais vai atbildīgākais no bērniem, kas pieskatīs pārējos. Ja kāzu budžets atļauj, varat noīrēt īpašas atrakcijas vai pasākuma vadītāju tieši bērniem, bet ja nē – vienkārši paņemt līdzi labi daudz rotaļlietu – varat likt katram no vecākiem paņemt dažas mantas, ar kurām pasākuma laikā varēs spēlēties visi bērni. Viņiem svešās mantas būs jaunas un nezināmas, tāpēc arī interesantas;
 • ja vien paši nevēlaties, jums nav obligāti jādomā par to, ko bērni ēdīs – gan jau vecāki tiks ar to galā, tāpat kā citās viesībās.

Ieteikumi vecākiem:

 • ņemiet vērā jaunā pāra domas un lūgumus. Ja viņi nevēlas savās kāzās redzēt bērnus, nestrīdieties un nelūdzieties! Ja nav kur atstāt mazuļus un līdzi tos ņemt nevar, neierodieties arī paši. Visticamāk, uzstādot noteikumus, jaunais pāris rēķinās ar šādu iespēju;
 • pirms ņemat savu mazuli līdzi, padomājiet, vai tas jūs neapgrūtinās;
 • padomājiet, vai tas neapgrūtinās jūsu bērnu;
 • noskaidrojiet, vai būs kādas īpaši bērniem paredzētas izklaides un ja nē, padomājiet par to, ko jūsu bērns darīs pasākumā;
 • rīkojieties tieši tā, kā rīkotos jebkurā saviesīgā pasākumā – ārpus mājas. Kāzas nav nekāda Amerikas atklāšana un sabiedrības normas šeit pēkšņi nav izmainītas, lai cik ļoti dažreiz līgavām to gribētos.


Raksta titulfoto: Raivo Sarelainens

Komentāri
 • Agny 18.07.2012 15:25
  Rakstā netika pieminēts viens no svarīgākajiem momentiem, kāpēc jaunais pāris negrib aicināt uz kāzām bērnus. Un tās ir - izmaksas! Diemžēl ļoti daudzi ēdinātāji pie galda klāšanas arī par bērnim prasa pilnu maksu, tāpat arī daļa viesu namu, kas nomas maksu rēķina izejot no viesu daudzuma, skaita bērnu iekšā tāpat kā pieaugušos. Ar šo pati saskāros tāpēc zinu par ko runāju. Ja tā nu ir sanācis, ka lielākā daļa jaunā pāra draugu ir " reproduktīvā vecumā" t.i. daudziem iir ar maziem bērniņi, šī summa var izrādīties ievērojama. Un tas nav mazsvarīgs faktors gadījumos, kad budžets ir ierobežots. Starp citu, arī paši viesu nami nav sajūsmā par lielu bērnu baru kāzās - brīvprātrīgi piespiedu kārtā ieteica bērnus neaicināt, jo, lūk, tieši bērni radot vislielākos zaudējumus viesu namiem, viskautko saplēšot, salaužot utml. Tātad daudzko šajā bērnu jautājumā nosaka viesu namu un ēdinātāju attieksme.
 • Peerlite 17.07.2012 21:54
  vai bērns apvainotos,ja viņu neuzaicinātu uz kāzām? Šaubos! Tādēļ vecākiem vajadzētu padomāt,vai tiešām viņiem vajadzētu apvainoties uz jauno pāri,ja netiek aicināti bērni.Kāzas ir prietiekami svarīgs notikums (vienreiz dzīvē...) lai jaunais pāris patiešām varētu noorganizēt to tā,kā vēlas. =)
 • edge_2012 19.07.2012 10:04
  Mums arī visiem viesiem ir lūgums uz kāzām bērnus līdzi neņemt. Visi to saprot. Pati esmu bijusi pasākumos, kur mazi bērni no garlaicības sāk čīkstēt, niķoties un grib skraidīt apkārt. Savās kāzās negribu to piedzīvot. Mums pašiem ir bērni 10-12 g.v., tie būs vienīgie bērni kāzās.
 • Annna 20.07.2012 14:02
  Ir teiciens - ja gribi izjaukt pasākumu, uzaicini divgadnieku:) Nav tālu no patiesības. Ir nācies būt svinīgos pasākumos, kad runas vai priekšnesuma laikā, bērni skraida apkārt un spiedz, bet viņu vecāki tikai svētlaimīgi smaida. Jo vairāk smaida vecāki un spiedz bērni, jo sapīkušāki kļūst pasākuma organizatori un gaviļnieks. Kam to vajag?
 • Skydrinja 21.07.2012 11:04
  Nu nezinu, mums kāzās būs daudz bērnu, viņi arī ir ģimene un es pati kā līgava vēlos visu ģimeni redzēt kāzās. Tas ir tāpat kā citi neaicina vecmāmiņas, manuprāt, tas ir ļoti nesmuki. Mūsu radinieku bērni, vecumā apmēram no 2 līdz 8 gadiem jau vairākas reizes bija jubilejās ar lielu vieu skaitu un visi uzvedās burvīgi un nevienam nesagādāja raizes. Visi ir labi audzināti. Un tas izskatās tik burvīgi, kad viņi visi ir smuki saģērbti. Mūsu gadījumā viesu namā ir bērnu rotaļu istaba, organizēsim cilvēku, kurš pasēdēs tur ar bērniem, gadījumā, ja sāks garlaikoties, viesnīca ar tajā pat ēkā, nav problēmu nolikt gulēt, ja kas :)
 • Rockn´roll_Bride 27.08.2012 16:57
  Pagāšvasar biju kāzās kur bija ļoooti daudz bērnu. Viens zīdainīti gan sāka brēkt baznīcā, bet tika ātri evakuēts no turienes, pārējie viesībās skraidīja un ālējas, bet es kā viesis nejutos traucēta nevienu brīdi. Kaut man pašai vēl nav bērni, es saprotu ka bērns ir bērns un viņš skradīs un bļaustīsies. Man šobrīd pie savu kāzu plānošanas pat nav ienācis prātā domāt aicināt vai neaicināt.
 • Lita_K. 29.10.2013 11:52
  Vienās kāzās mazie tā ālējās, ka traucēja jau mums kā viesiem baudīt draugu kāzas, tad varu iedomāties kādas bija sajūtas jaunlaulātajiem, vedējiem, vecākiem. Tādēļ mēs uz savām kāzām pirmajā dienā, lūdzām, ierasties bez mazajiem. Vecāki bija saprotoši un arī paši gribēja atpūsties. Protams, bija arī draudzene, kas dēļ tā neieradās uz kāzām (arī ne uz svinīgo). Plāns bija sekojošs: Vecāki var ar mazajiem ierasties uz ceremoniju. Norunājām, ka uz viesu namu pirmajā dienā neņem mazos. Otrajā dienā visi bija gaidīti ar atvasītēm, jo tusiņš ir pa dienu un vairāk neformāls. Mazie varēja dzīvoties pa lauku sētu, piedalīties atrakcijās un izdzīvoties (pirmajā dienā tā nav). Uzskatu, ka šis ir optimāls variants, ja tādu var īstenot. Bērnu taču pirmajā kāzu dienā var pieskatīt kāds, tās ir pāris stundas. Otrajā, lai nāk un dzīvojas kopā :)
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties
SAISTĪTIE RAKSTI
 • Kāzu sezona ir sākusies, tāpēc ir īstais laiks, lai pārskatītu to, ko nedrīkstētu vilkt, dodoties uz kāzām. Lasi tālāk un uzzini piecas ierastākās kļūdas, izvēloties tērpu svinībām.

 • Lampiņas kāzu dekoros nav nekāds jaunums, bet mūžīga aktualitāte gan! Veiksmīgi izvēloties apgaismes risinājumus, pat visparastāko šķūni vai mājas pagalmu ir iespējams pārvērst pasakaini skaistā un romantiskā kāzu svinību vietā.

 • Kāzu diena ir īstais laiks, kad pārim būt savā komforta zonā. Jo vairāk diena ir jums abiem, jo labāk. Pat izveidojot šķietami perfektu dienas plānu, liksies, ka laiks skrien vēja spārniem, – tas ir jāpieņem un jāmeklē veidi, kā dienu padarīt baudāmi gaisīgu un vieglu!

 • Pieturvieta kāzu dienā – vieta, kur jaunais pāris divatā, kopā ar vedējiem vai ar visiem kāzu viesiem piestāj pa ceļam uz svinību vietu. Tā var būt pašu izvēlēta, draugu sarūpēta dāvana vai jaunā pāra pārsteigums viesiem.

 • Ja saburzīta kleita vai sašķiebies tauriņš šķiet katastrofa kāzu dienā, paskaties uz ko ir gatavi šie pašmāju aktīvie un atraktīvie jaunlaulātie!

 • Kāzu vizuālajam noformējumam tiek veltīta liela uzmanība, rūpes un reizēm arī krietns rieciens no kāzu budžeta. Dekorācijas, ziedu kompozīcijas, kāzu papīrlietas – tik daudz komponentu par ko domāt un lemt. Censties kāzu vizuālo noformējumu uzburt pašu spēkiem vai tomēr aicināt palīgā profesionāļus? Ar ko sākt kāzu dekorāciju plānošanas darbus un kā neapjukt plašajā piedāvājumu jūrā?