FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Bērni kāzās - jā vai nē?

Autors:Elīna Rode
Bērni, protams, ir mūsu nākotne, svētība un lielākais prieks. Tomēr tie mēdz skaļi uzvesties, jāpieskata, vai neizdomās iekrist dīķī un jāliek laicīgi gulēt. Vai bērni un kāzas ir apvienojami?

Lai gan mūsdienās populārāks ir uzskats, ka bērni ir mazi pieaugušie un viņi jāņem līdzi teju visur, sākot ar pusdienām restorānā un beidzot ar skaļajiem rokkoncertiem, tomēr par spīti visiem modernajiem bērnu audzināšanas uzskatiem, pirms ņemt bērnus līdzi uz nakts pasākumiem, vecāki parasti padomā divreiz.

Lasi arī: Kāzas bez bērniem. Kā korekti rīkoties, izvēloties šādu scenāriju?

Arī kāzas lielākoties ir nakts vai vismaz vēla vakar pasākums, kurā tiek lietots alkohols, notiek dejas un neviens nedomā par to, vai tik nebūs par skaļu un mazā Zane augšstāvā kārtīgi izgulēsies. Tāpēc nav nekāds pārsteigums, ka gan jaunie vecāki, gan paši kāzu rīkotāji saduras ar jautājumu, vai bērniem kāzās būtu īstā vieta. Un viedokļi šajā jautājumā atšķiras diezgan krasi.

Piemēram, Ieva stāsta, ka reiz uz vienām kāzām neesot aizgājusi, jo viņai nebijis, kur atstāt trīsgadīgo dēlu, bet līgava atteikusies pieļaut izņēmumus: „Līgava man toreiz tā arī pateica, ka, ja atļaušot vienu izņēmumu, tad visi gribēšot, bet viņi, redz, esot izlēmuši, ka bērnu kāzās nebūs. Toreiz jutos pavisam nelāgi, bija sajūta, ka kāzās nemaz neesmu gaidīta, ja jau ir tik lieli iebildumi pret manu dēliņu. Žēl, tikai, ka nepajautāju, kāpēc tik strikts lēmums, ja jau visi viesi gribētu ņemt līdzi savas atvases... Šķiet, tā rīkojas tikai cilvēki, kam pašiem nav bērnu.”

Turpretī Sanita apgalvo, ka pilnībā saprot Ievas aprakstīto līgavu: „ Mēs arī izvēlējāmies rīkot kāzas bez bērniem un nepieļāvām izņēmumus. Pat mūsu mazā meita palika mājās ar auklīti un pievienojās mums tikai otrajā dienā. Mēs gribējām dienu izbaudīt, nevis uztraukties par to, kur ir un ko dara mazā, un gribējām arī, lai viesiem izdodas atpūsties un nedomāt ne par ko. Protams, bija tādi, kam mūsu lēmums likās nepieņemams, bet vienmēr jau atrodas neapmierinātie. Otrreiz es rīkotos tieši tāpat, jo nevēlos vēl tikt apgrūtināta ar domām par to, ko ēdīs bērni, kur viņi gulēs un kur varēs mainīt pamperus.”

„Pirms manām kāzām šāds jautājums vispār nebija aktuāls,” vaicāta par bērniem kāzām atbild Kate. „Man ir sešgadīgs brālis, vairāki mazi brālēni un arī dažiem draugiem jau ir bērni. Mēs visus svētkus svinam kopā, tad kāpēc, lai šoreiz būtu citādi? Kāzas ir daļa no ģimenes svinībām, tad kā es varētu pateikt, lai mans brālis paliek mājās?! Turklāt viņam bija svarīgs uzdevums – viņš nesa mums gredzenus – un pilnīgi noteikti bija nopelnījis savu pirmo īsto ballīti, kad gulēt jāiet tikai tad, kad jau esi aizmidzis. Līdz ar to pats par sevi atrisinājās arī jautājums par citiem bērniem, jo, lai brālim būtu, ko darīt, pavisam noteikti ballītē bija vajadzīgi arī mūsu brālēni. Tomēr es ielūgumos īpaši nenorādīju, ka bērni arī ir aicināti, bet gan teicu, ka vecāki paši drīkst izlemt, kā viņi vēlas darīt – ņemt vai neņemt bērnus līdzi. Un daudzi pēc tam teica, ka ļoti priecājas, ka paši varējuši izlemt. Vecāki ir tie, kas ar saviem bērniem kopā ir ikdienā, zina, kā viņi uzvedas līdzīgos saviesīgos pasākums un zina, cik viegli vai grūti viņiem būs piedalīties kāzu norisēs, ja bērni būs turpat blakus, tāpēc uzskatu, ka tieši vecāki ir tie, kam jāizlemj.”

„Laikam esmu par daudz saskatījusies filmas, bet man tik ļoti patīk puķu meitenītes kāzās, ka biju gatava bērniem veidot veselu atrakciju programmu, lai tikai savā kāzu ceremonijā redzētu mazās, vienādi ģērbtās princesītes. Paveicās, ka vairākiem no aicinātajiem visiem ir tieši dažādu vecumu meitiņas! Ar bērniem saistīto pasākuma daļu izplānoju  gandrīz uzreiz – gan sarunāju šuvēju meiteņu kleitām, gan vienojos ar bērnu vecākiem par dažādām lietām, gan aizrunāju bērnu pasākumu vadītāju. Protams, tas palielināja izmaksas, bet uzskatu, ka bija to vērts. Daudzi teica, ka pasākums būs nebaudāms, ja tajā būs tik daudz mazuļu, bet, pateicoties bērnu pasākuma vadītājai un mazo vecākiem, es viņus redzēju tikai sapostus un smaidīgus, neviens netraucēja ne mani, ne citus viesus. Un ja jūs zinātu, cik lieliski bērni izskatās bildēs!”

Nav iespējams viennozīmīgi izvērtēt un pateikt, vai bērniem ir vai nav jābūt kāzās, tomēr ir daži ieteikumi, ko būtu vērts ņemt vērā, pirms tiek pieņemts lēmums.

Ieteikumi jaunajam pārim:

  • neesiet kategoriski savā lēmumā par vai pret bērniem kāzās. Rēķinieties ar vecāku vēlmēm un viedokli, jo viņi savus bērnus un situāciju pārzina vislabāk;
  • vispirms izstāstiet, kad, kur un cikos notiks svinības, kādas aktivitātes tajās paredzētas un vai bērniem būs, ko darīt. Dodiet laiku, lai vecāki var apsvērt dažādus variantus un izlemt, vai ņems savus bērnus līdzi;
  • nav jāaicina viesu pieaugušie bērni, ja vien jūs to nevēlaties;
  • ja zināt, ka kāzās būs daudz bērnu, padomājiet par to, ko viņi darīs – varat piešķirt bērniem dažādus amatus, piemēram, avīžpuika, kas izdala kāzu avīzes viesiem, bērnaukle – vecākais vai atbildīgākais no bērniem, kas pieskatīs pārējos. Ja kāzu budžets atļauj, varat noīrēt īpašas atrakcijas vai pasākuma vadītāju tieši bērniem, bet ja nē – vienkārši paņemt līdzi labi daudz rotaļlietu – varat likt katram no vecākiem paņemt dažas mantas, ar kurām pasākuma laikā varēs spēlēties visi bērni. Viņiem svešās mantas būs jaunas un nezināmas, tāpēc arī interesantas;
  • ja vien paši nevēlaties, jums nav obligāti jādomā par to, ko bērni ēdīs – gan jau vecāki tiks ar to galā, tāpat kā citās viesībās.

Ieteikumi vecākiem:

  • ņemiet vērā jaunā pāra domas un lūgumus. Ja viņi nevēlas savās kāzās redzēt bērnus, nestrīdieties un nelūdzieties! Ja nav kur atstāt mazuļus un līdzi tos ņemt nevar, neierodieties arī paši. Visticamāk, uzstādot noteikumus, jaunais pāris rēķinās ar šādu iespēju;
  • pirms ņemat savu mazuli līdzi, padomājiet, vai tas jūs neapgrūtinās;
  • padomājiet, vai tas neapgrūtinās jūsu bērnu;
  • noskaidrojiet, vai būs kādas īpaši bērniem paredzētas izklaides un ja nē, padomājiet par to, ko jūsu bērns darīs pasākumā;
  • rīkojieties tieši tā, kā rīkotos jebkurā saviesīgā pasākumā – ārpus mājas. Kāzas nav nekāda Amerikas atklāšana un sabiedrības normas šeit pēkšņi nav izmainītas, lai cik ļoti dažreiz līgavām to gribētos.


Raksta titulfoto: Raivo Sarelainens