FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kāzas – sākam gatavoties!

Autors:Linda Zalāne
Iemesli, kādēļ divi cilvēki nolemj rīkot kāzas un savu kopdzīvi juridiski nostiprināt ir daudz un dažādi. Skaistākais no tiem, protams, ir mīlestība, kas stāv pāri visiem citiem iemesliem un apsvērumiem, tādiem, kā vēlmei justies drošiem par savu kopīgo nākotni, materiālai stabilitātei, vēlmei pēcnācējiem nodrošināt ģimeniskus apstākļus, kas ir skaidri ierakstīti oficiālos dokumentos.

Gatavošanās kāzām

Vārdu savirknējums “gatavošanās kāzām” sevī ietver:

Šie ir tikai lielie pieturas punkti, pie kuriem neizbēgami nonāksiet kāzu gatavošanās laikā. Šis periods var ilgt no dažiem mēnešiem līdz gadam un vairāk, tas ir katra pāra ziņā.

Protams, visi sākotnēji nolemj gatavoties kāzām jau savlaicīgi, lai nebūtu lieku satraukumu un stresa, bet visbiežāk šī apņemšanās netiek īstenota. Ieteikums gan ir nevilkt garumā ar baznīcas un mācītāja aizrunāšanu, viesu nama un muzikantu meklējumiem, kā arī vedēju izvēli. Šīs ir tās lietas, bez kurām veiksmīgu kāzu norise būtu grūti iedomājama.

Kāzu apmērs un izmaksas

Iesākumā jums abiem vajadzētu vienoties, cik lielas kāzas jūs vēlaties - tādas, kas sapulcinās tikai pašus tuvākos radus un draugus, vai tādas, kurās viesu skaits mērāms daudzos desmitos vai pat simtos. 

Pastāv arī pavisam nelielu kāzu forma, kurās esiet tikai jūs abi un liecinieki. Izvēle ir jūsu rokās un jums jārēķinās, ka tā lielā mērā noteiks kāzu organizēšanas grūtības pakāpi un pats galvenais kāzu budžetu

Izmaksu apmēru nosaka ne tikai viesu skaits, bet arī tas, cik piezemētas un vienkāršas vai greznas svinības jūs gatavojaties organizēt.

Lasi arī: Kā ietaupīt, plānojot kāzas?

Ielūkojieties precēto pāru pieredzē un jūs redzēsiet, ka izmaksu amplitūda ir plaša. Vieniem kāzas 25 viesiem izmaksājušas 2000 EUR, citiem 35 viesiem 4000 EUR, bet kāds pāris par savām lielās dienas svinībām, kurās piedalījušies 40 cilvēku iztērējis 10 000 EUR.

FOTO: Benita Žogota

Viesu saraksts

Brīdī, kad esiet nonākuši pie kopsaucēja par to, cik apjomīgas kāzas vēlaties, laiks ķerties pie viesu saraksta sastādīšanas. To vajadzētu darīt vēl pirms citiem it kā svarīgākiem darbiem, piemēram, viesu nama meklēšanas, jo viesu skaits būs viens no svarīgākajiem faktoriem, kas jāņem vērā izvēloties svinību vietu.

Apskati: Labākās kāzu svinību vietas

Ieteikums: pirms jūs abi ķeraties pie baltās lapas aizrakstīšanas - vienojaties, cik tālu stiepsies radu un draugu būšana, proti, vai uz kāzām aicināsiet visas mammas un tēta tantes, attālus paziņas, kas reiz bijuši samērā labi draugi, kā arī kolēģus.

Kad būsiet tikuši skaidrībā, tad viesu saraksta sastādīšana vedīsies krietni raitāk. Protams, šajā procesā nāksies ne reizi vien palauzīt galvu, bet vajadzētu atcerēties, ka tās ir jūsu abu kāzas, un šoreiz pieklājību pret visiem paziņām būtu laiks nolikt malā. Pretējā gadījumā jūsu kāzās būs milzum daudz viesu, no kuriem daļa nemaz nebūs iepriekš redzējuši līgavu vai līgavaini.

Bet tas, cik intīmas vai tieši pretēji vērienīgas un grandiozas kāzas jūs vēlaties, ir jūsu pašu rokās.

Vedēju izvēle

Īstie vedēji - neaizmirstamu kāzu atslēga! Vedēji ir tie cilvēki, kuriem ir neatsverama loma kāzu organizēšanā un veiksmīgā norisē. Parasti vedējus izvēlas no radu vidus, piemēram, brālis, māsa, vai arī no draugu pulka. Vedējiem būtu jāzina vairākas lietas par jauno pāri, kas atvieglotu kāzu scenārija veidošanu.

Uzņemties vedēju godu ir tikpat grūti kā uzticēt to, jo abas puses apzinās notikuma svarīgumu un, cerams, vēlas savu uzdevumu padarīt pēc labākās sirdsapziņas. Un tomēr, ar apziņu un labām domām vis nepietiks.

Lai nebūtu nepatīkami pārsteigumi, vēlams vedējiem un jaunajam pārim visu sīki un smalki izrunāt. Proti, ne jau iztincināt precīzu scenāriju, bet gan vienoties par svarīgākajām un nozīmīgākajām lietām, kas jaunajam pārim patiktu vai nepatiktu.

Lasi arī: Vedējiem: mazas instrukcijas lielajai dienai

Piemēram, kādam patiktu kāzas, kurās ik uz soļa tiek iepītas senās tradīcijas, bet citiem šāda svētku svinēšana šķiet nepieņemama. Kāds laulātais pāris varbūt nevēlas ne mičošanu, ne pirmo valsi, bet kāds cits apvainotos, ja šādas izdarības iztrūktu. Šīs ir tikai dažas no lietām, par kurām iepriekš rūpīgi jāvienojas.

Vedēju un jaunā pāra veiksmīga sadarbība,  kas neaprobežojas ar dažām tikšanās reizēm un telefona sarunām vien, lielā mērā noteiks, vai kāzas izdosies tādas kā jaunais pāris iecerējis.

Laulību reģistrācijas vieta

Tas vai jūs vēlaties laulāties baznīcā, dzimtsarakstu nodaļā vai kādā citā piemērotā vietā ir jūsu ziņā, taču jebkurā gadījumā jau savlaicīgi būtu vēlams aizrunāt mācītāju vai pieteikt datumu laulību reģistrācijas nodaļā.

Laulību oficiālā noslēgšana neparobežojas tikai ar “jā” vārda teikšanu, tādēļ formalitāšu savlaicīga nokārtošana ir nepieciešamība. Turklāt, ja esat nolēmuši laulāties baznīcā, tad atkarībā no konfesijas, tam ir iepriekš jāsagatavojas, piemēram, jāapmeklē iesvētes mācības kursi vai jāmaina konfesija, ja tas ir nepieciešams. Tikai pēc tam, kad būsiet vienojušies par laulību datumu baznīcā vai dzimtsarakstu nodaļā, variet ķerties pie nākamā darba – svinību vietas meklēšanas.

Svinību vieta

Svinību vietas izmērs, ietilpība un spēja uzņemt un izguldināt viesus ir vieni no svarīgākajiem faktoriem, kas jāņem vērā.

Ne mazāk nozīmīgi ir arī apsvērumi, vai jums abiem šī vieta patīk vai nepatīk, proti, vai ir pieņemams interjers, atrašanās vieta, apkārtējā ainava, vai šī vieta atrodas tālu vai netālu no ceremonijas vietas un vai jūs apmierina personāla attieksme.

Svinību vieta jāaizrunā laicīgi, it sevišķi, ja grasāties laulāties vasarā, jo šajā sezonā precēties gribētāju netrūkst, līdz ar to arī svinību vietas ir pamatīgi noslogotas. Svinību vietas meklējumos izmantojiet visas iespējas: draugu, radu un paziņu ieteikumus, internetā atrodamās atsauksmes, kā arī nežēlojiet laiku un paši izbraukājiet tos viesu namus, kas jums ieinteresējuši. Tas tāpēc, ka internetā atrodamās reklāmas un atsauksmes ne vienmēr atbildīs patiesībai. 

Ieteikums: jau sākotnēji uzdot jautājumus svinību vietu saimniekiem un vienoties par svarīgākajām lietām. Pat tādām, kas šķiet pašsaprotamas, piemēram, vai viņiem ir liels ledusskapis, kurā salikt alkoholu, lai pēc mičošanas viesiem nav jādzer silts šampanietis. Jāvienojas arī par to, cik cilvēku apkalpos pie galda, cikos jāpamet viesu nams, vai atsevišķi jāmaksā, piemēram, par pirts izmantošanu (ja tāda ir) vai gultas veļu.

Un visbeidzot, jau sākotnēji vienojieties par summu, kas būs jāmaksā, lai pēc svinībām nebūtu pārsteigumu, ka tā ir lielāka, nekā bijāt domājuši.

Lasi arī: Kāzu svinību vietas meklējumu aizkulises

Kāzu ielūgumi

Kāzu ielūgumi ir gaidāmo kāzu pirmā vizītkarte. Šim apgalvojumam var gan piekrist, gan nepiekrist, jo gadījumā, ja ielūgums nebūs sanācis īpaši veiksmīgs, tas nenozīmē, ka kāzas pavisam noteikti neizdosies. Ielūguma izgatavošanu variet uzņemties paši vai uzticēt to kādam draugam vai paziņam, kuram ir īpašs māksliniecisks talants. Svarīgs faktors ir arī kāzu ielūguma saturs.

Kāzu ielūgumi diezgan plašā klāstā atrodami arī specializētos veikalos un tos var arī pasūtīt pie kāda mākslinieka vai tipogrāfijā. Lai cik oriģināli būtu kāzu ielūgumi, nedrīkst aizmirst par svarīgāko – tiem jāsniedz pamatinformācija: kad, kur un cikos notiks kāzas un, protams, kas uz šīm svinībām ielūdz. Vēlams kāzu ielūgumus izsūtīt vai nodot viesiem personīgi savlaicīgi, proti, no pusgada līdz mēnesim pirms paredzētajām kāzām.

Ja radušās problēmas un jūtiet, ka kāzu ielūgumi netiks izgatavoti paredzētajā laikā, tad vēlams lūgtos viesus informēt mutiski par gaidāmo notikumu, lai tie varētu rezervēt datumu jūsu lielajai dienai.

Kāzu muzikanti

Muzikantu ziņā ir vakara muzikālā daļa un tā ir viena no svarīgākajām. Brīdī, kad viesi būs labi paēduši un godinājuši jauno pāri ar skaistiem vārdiem un tostiem, būs pienācis laiks dejām.

Kāzu muzikantu vai DJ meklējumos izmantojiet draugu un radu ieteikumus, atsauksmes internetā. Svarīgi jau sākotnēji ar kāzu muzikantiem vai DJ vienoties par samaksu un to, cik ilgi viņi spēlēs. Muzikanti ir vedēju palīgi, kuriem būtu jāpiespēlē pavadījums gan spēlēm, gan mičošanai, gan guldināšanai.

Samaksa par muzikantu pakalpojumiem mēdz būt atšķirīga, sākot no 200 EUR līdz pat 4000 EUR.

FOTO: Uģis Nagliņš

Kāzu fotogrāfs

Kāzu fotogrāfs var būt profesionālis, bet tikpat labi arī kāds jūsu draugs vai paziņa, kuram fotografēšana ir hobijs, kas labi padodas.

Nolīgt kāzu fotogrāfu uz visu dienu jums maksās sākot no 500 EUR un arī tad ir jāvienojas, vai bildes tiks uzņemtas tikai ceremonijā, vai arī svinību vietā un vai fotogrāfs jums abiem sekos ik uz soļa arī mazā kāzu ceļojuma laikā. Par šīm lietām vajadzētu vienoties arī tad, ja kāzu fotogrāfiju uzņemšanu uzticēsiet kādam draugam vai paziņam, lai nesanāk tā, ka tas noknipsē dažas fotogrāfijas ceremonijā un pie svinību galda, bet pēc tam nododas dejām un dzīrēm un aizmirst par savu vakara uzdevumu.

Kāzu kleita un uzvalks

Ja jūs esiet iecerējuši kāzu kleitu un uzvalku šūt vai pirkt, svarīgi ir padomāt par koptēlu jeb to, lai jūs abi būtu saskanīgs pāris. Protams, nav jālauž tradīcija, ka kāzu kleitas parādīšana topošajam vīram pirms lielās dienas nav vēlama. Vienkārši jums abiem vajadzētu izrunāt detaļas un kāzu apģērba vienoto stilu. Vieglāk būs tad, ja abi izvēlēsities vienu šuvēju, kurš no malas labāk redzēs dažādas nianses un varēs jums ieteikt dažādus risinājums.

Lasi arī: Pirkt, nomāt vai šūt? Kur meklēt savu kāzu kleitu?

Tāpat liela uzmanība jāpievērš tam, ka kāzu kleitas izvēle un šūšana nav no tiem uzdevumiem, kas būtu jāatstāj uz pēdējo brīdi. Nodrošinieties, ka kāzu kleitu saņemsiet jau gatavu vismaz nedēļu vai divas pirms kāzām. Tā izvairīsieties no nevajadzīga satraukuma.

Kāzu kleitu variet arī pirkt veikalā, taču tad jārēķinās, ka būs jāizvēlas no tā kāzu kleitu klāsta, kas ir pieejams. Kāzu kleitas pirkšanu arī nevajadzētu atstāt uz pēdējo brīdi, jo var gadīties, ka veikalā nebūs vajadzīgais izmērs, un var nākties gaidīt vairākas nedēļas, līdz jūsu kāzu kleita tiks atgādāta.

FOTO: Diāna Veinberga

Kāzu valsis

Kāzu valša mācīšanās vai nemācīšanās ir katra pāra izvēle. Jūs variet izlemt vai tam tērēt laiku un naudu vai tomēr ne.

Skaidrs ir viens, ka tā ir jūsu deja un arī jūsu brīva izvēle, kā jūs to nodejosiet. Pēdējā laikā kļūst populāri pirmo valsi aizstāt ar kādu citu deju, piemēram, sambu, tango vai salsu. Ja jūs vēlaties savā kāzu dienā nodejot kādu no šim dejām, tad gan vajadzētu iepriekš sameklēt kādu skolotāju, kurš jūs apmācīs. Šīs mācības, protams, maksās naudu, un šādi jūs palielināsiet kāzu izmaksu sarakstu. Viens teiks, ka tas ir nevajadzīgi, un tie ir lieki tēriņi, bet nevar nepiekrist arī viedoklim, ka nauda, kuru ieguldīsiet kopīgā valša apmācībā, nav iztērēta tikai kāzu dienas pirmās dejas dēļ, jo šīs apgūtās prasmes jums noderēs ik reizi, kad abi kopā dejosiet.

Pirmskāzu ballītes

Visā pirmskāzu gatavošanās laikā, kad satraukumi par darāmo ir pietiekami daudz, tomēr nedrīkst aizmirst par pirmskāzu ballītēm, kuras parasti organizē katras puses draugi vai arī tas tiek uzticēts kādai svinību aģentūrai. Vedējmātei un vedējtēvam nav pienākums atbildēt un satraukties par šīm svinībām, jo viņiem darāmā ir gana. Vecmeitu ballītes un vecpuišu ballītes parasti tiek organizēta nedēļu vai divas nedēļas pirms kāzām, lai it kā atzīmētu topošās sievas un topošā vīra pēdējo vakaru neprecētas sievietes un vīrieša statusā. Šo ballīšu vienojošais vārds ir jautrība, par kuru parūpējas draugi, kuri izdomā dažādas atrakcijas, izdarības un pārbaudījumus.

Aizvien populārāk kļūst šīs ballītes nevis organizēt pilsētas bāros un klubos, bet gan kādos viesu namos vai brīvā dabā, turklāt svinības tiek savienotas ar aktīvu atpūtu. Piebilstams, ka vecmeitu ballīte un vecpuišu ballīte nav obligāts pasākums, un to, vai šādas svinības ir nepieciešamas, izvēlas jaunais pāris.

FOTO: Annija Veldre

Raksta titulfoto: Annija Veldre