FB Pixel

Prieks, ka vēlies ar mums sazināties! Stāsti, kas uz sirds, mēs vienmēr esam Tev gatavi palīdzēt!

Tēma*
Ziņojums*
Vārds*
E-pasts*
Tālrunis
captcha
 • PIEZĪMES
 • VĒSTULES

Netradicionālas kāzas latviešu gaumē

(7)
image

Tipiskam latvietim ir samērā raksturīgi atteikties no savai tautai piemītošajām tradīcijām, aizstājot tās ar līdzīgām vai absolūti nesaprotamām svešu tautu paražām. Mēs aktīvi metamies grebt ķirbi, dāvināt sirsniņas un kārt pie kamīna zeķes, bet kaut kā negribam vilkt bluķi vai iet ķekatās. 

Lekt pāri ugunskuram - latvietim gan patīk! Iespējams tas skaidrojams ar alus klātbūtni, kā arī nesaprotamo latviešu tieksmi pēc uguns tuvuma, par ko liecina kūlas dedzināšana, kas varētu tikt ierakstīta mūsdienu dainās, kā neiznīdējams tautas pašlepnuma rituāls.

Ņemot vērā iepriekš teikto, patiesībā ir dīvaini, ka latvietis nav atteicies no Līgo svētkiem, turpretim absolūti nepārsteidz tas, ka notiek atsacīšanās no latviešu kāzu tradīcijām. Var apšaubīt, vai atsacīšanās ir pareizais termins, jo nav iespējams atteikties vai noliegt to, ko nekad neesi zinājis - skolā jau nemāca, kā precējās senie latvieši, to nerāda TV un neraksta internetā - loģiski, ka vieglāk ir pierast pie ķirbja grebšanas tradīcijām, ja par to stāsta trīsdesmit četri no piecdesmit TV kanāliem un ikviens lielveikals un kiosks ir pilns ar šo svētku dekorācijām. Un tomēr šī raksta mērķis nav moralizēt, bet gan aicināt saprast, no kā mēs gribam atteikties, sakot: “Es negribu tradicionālas kāzas!”

Vispirms gribētu aicināt apdomāt tipisku latvieša priekšstatu par kāzām: līgava princešu kleitā; limuzīns; laulības baznīcā (kura visticamāk nākamreiz tiks apmeklēta krustot bērnu); šampanietis un speķa pīrāgi pie dievnama; dažas atrakcijas uz tiltiem; ierakta vīna pudele ar vēstījumu (būtu rakuši vismaz alu!); aizkosts ābols pie ieejas viesu namā (ieteicams sašķaidot uz sliekšņa nolikto šķīvi); vedēju uzruna ar tautasdziesmas vārdiem pie svinību galda, kam seko pirmā spirtotā dzēriena glāze drosmei; pirmais valsis (“Dejo ar zvaigzni” iespaidā pirmā deja var tikpat labi būt arī pasadoble vai džaivs); vēl dažas tautasdziesmas vai Ā.Elksnes dzejoļi vedēju uzrunās, lai paskubinātu iedzert un atbrīvoties; samocīts “rūgts!”; pateicība vecākiem (reizēm šo daļu izlaiž, jo nezina, kuram pateikties, jo vecāki sen šķīrušies un izveidojuši jaunas attiecības). Pusnakts! Cerams, ka nelīst lietus un visi dodas viesu nama pagalmā nodziedāt dziesmu, agrāk skandēja “...līgodama upe nesa”, bet tas jau nav stilīgi, un tāpēc arvien biežāk, aubi velkot, tiek atskaņots kaut kas no Laura Reinika vai Dona. Kad dziesma galā, var uzēst torti un mierīgi uzskatīt, ka kāzas izdevušās!

Tomēr, neskatoties uz to, ka daudzas no šāda scenārija kāzām ir jautras, sirsnīgas un skaistas, arvien vairāk pāru, kuri plāno kāzas, saka kategorisku „nē!” ierastajam scenārijam, jo grib netradicionālas svinības. Tieši šeit arī sākas problēmas, turklāt ne jau tāpēc, ka šādas kāzas var šokēt vecākus vai omītei likt izslēgt jauno pāri no testamenta, bet gan tāpēc, ka jaunajam pārim nav nekādas vīzijas par to, kādas tad viņi grib redzēts savas kāzas. Gadījumā, ja jūs esat ielūgti par vedējiem, pamēģiniet ieminēties jaunajam pārim, ka līgava varētu būt tērpta baltā bikškostīmā nevis princešu kleitā, jo līdz baznīcai ceļu paredzēts mērot ar vilcienu – šinī brīdī jūs ne tikai uzzināsiet daudz jauna par sevi, bet arī pārliecināsieties, ka svētku tērpu jautājums ir tā sfēra, kurā līgavas lielākoties negrib neko mainīt. Tā turpinot, soli pa solim, jūs nonāksiet pie secinājuma, ka topošā ģimenīte nebūt negrib netradicionālas kāzas, bet gan to, lai viņi un viņu viesi pēc laulību oficiālās daļas tiktu izklaidēti citādāk nekā citi: lai ir uzrunas, bet ne tās, kuras dzirdētas Annas un Pētera kāzās; lai ir svētku salūts, bet krāšņāks kā Ilzei ar Andri; lai ir mičošana, tikai, lai līgavai nav aube, bet gan lepna platmale, utt.

Viss iepriekšminētais tomēr nenozīmē, ka nav drosminieku, citādāk domājošo vai tiešām netradicionālu kāzu alkstošu pāru, kuri labprāt svinētu savas kāzas pavisam citādi un tieši šiem pāriem, fantāzijas veicināšanai, piedāvājam dažas idejas:

 • Sarīkojiet laulību ceremoniju vēlu vakarā vai pusnaktī: baznīca sveču gaismā izskatīsies satriecoši un pasākums būs īpaši saviļņojošs. Pēc ceremonijas varat ar viesiem ballēties visu nakti, un svinības noslēgt ar grandiozām brokastīm! Grūtības varētu rasties, ja vēlaties reģistrēties dzimtsarakstu nodaļā, nevis slēgt laulību baznīcā – valsts amatpersona diez vai būs pierunājama veikt laulību reģistrāciju pusnaktī.
 • Nelielas kāzas var nosvinēt ballīšu autobusā: pāris tuvākie cilvēki un brauciens pa mīļākajām un tieši jums svarīgākajām Latvijas vietām. Šādas hipiju stila kāzas neizslēdz iespēju ballīti turpināt zem klajas debess un nakšņot telšu pilsētiņā, protams, par visu iepriekš vienojoties ar zemes īpašniekiem un galdu klājējiem.
 • Sviniet kāzas ziemā! Pirmais pluss būs tas, ka izdevumi būs ievērojami mazāki, turklāt pavērojot Latvijas laika apstākļus, jūs iespējams varat kļūt par vienu no pēdējiem pāriem, kuri noslēguši laulību sniegā un salā. Bet, ja negribas riskēt un rēķināties ar mainīgajiem laika apstākļiem – sviniet kāzas ledus hallē! Jau iedomājoties vien viesus siltos džemperīšos, slidojot pa ledus laukumu, lūpu kaktiņi paši savelkas smaidā.


Kā redzat, vajag tikai ļaut vaļu fantāzijai, un jūs pārliecināsieties, ka nav neiespējamu lietu, ir tikai par maz vēlēšanās! Tomēr ir arī daži ieteikumi, kurus ieteicams ņemt vērā, lai izvairītos no nepatīkamām situācijām:

 • Ja pēc kāzu svinībām taisnā ceļā domājat doties kāzu ceļojumā, ieteicams līgavai tomēr nomainīt kāzu tērpu pret kādu ceļam piemērotāku apģērbu – sagurusi līgava saņurcītā princešu kleitā lidostā izsauc vienīgi nožēlu, nevis sajūsmu. Savukārt līgavainim ieteicams kontrolēt grādīgo dzērienu patēriņu, jo var gadīties, ka no rīta jaunā sieva tiek ielaista lidaparātā, bet vīrs palūgts izgulēties un lidot ar nākamo reisu.
 • Ja vien jūs nerīkojat kāzu ballīti kā pārsteigumu (it kā parastu ballīti, kurā paziņojat, ka esat tikko sareģistrējušies) pārliecinieties, ka jūsu viesi ir sapratuši, ka jūsu kāzu svinības būs citādākas nekā ierasts, lai nesanāk, ka pārsteiguma vietā ir vilšanās (piemēram, ka naktsmītne ir telts nevis numuriņš smalkā viesnīcā).
 • Netradicionālas kāzas bieži vien ir ļaunākais murgs jaunā pāra vecākiem. Iespējams ir jāapsver iespēja pēc oficiālās daļas veltīt pāris stundas vecākiem un radiniekiem privātām pusdienām vai vakariņām pēc kurām var turpināt kāzu ballīti netradicionālākā veidā. Ne visi scenāriji to pieļauj, tomēr padarīt kāzas par dzimtas šķelšanas pasākumu arī nav prātīgi.
 • Rēķinieties ar to, ka netradicionālas kāzas, ja vien jūs tās neuzticēsiet rīkot profesionāļiem, būs jāorganizē jums pašiem, kas lielā mērā izslēdz iespēju, ka jums tiks sagādāts kāds patīkams pārsteigums.
 • Esiet gatavi tam, ka citi var uztvert jūsu idejas ar nepatiku un kritiku – tomēr, ja esat pārliecināti, ka gribat tieši tādas svinības kā ieplānots – neļaujiet sevi pierunāt uz ko citu, jo tās galu galā ir jūsu kāzas un jūsu dzīve!  


Latvietis vienmēr ir bijis atjautīgs un mācējis svinēt svētkus un, lai kādas arī būtu mūsdienu latviešu kāzu tradīcijas, prieku dara  tas, ka latvieši vēl joprojām precas jeb kā teica mūsu senči, dzer kāzas! 

Foto: Klāvs Vasiļevskis, Baibas un Kristapa kāzu stāsts

Komentāri
 • arkop 26.03.2008 16:58
  Drosmīgi!!!!
 • MIGLA 26.03.2008 18:28
  Brīnišķīgs raksts:) Tiešām, ieteicams izlasīt visiem, kuri vēlas precēties:) Pieļauju, ka simtiem jautājumu atkristu:):):):):):)
 • sinduciitis 27.03.2008 11:57
  Labi uzrakstīts :)
 • Africa 27.03.2008 13:02
  super, nosmējos no sirc
 • Melanija 27.03.2008 22:45
  man patika "dzer kāzas!" tas laikam arī ir tas viens no klupšanas akmeņiem, ka visi pieļurbājas, ja vēl kāds izkaujas, tad vispār vāks!
 • Noksi 14.04.2008 13:01
  raksts ābolītī! super!
 • Zandiņa 06.07.2010 18:32
  Man vislabāk patika tā daļa par jautājumu uzdošanu jaunajam pārim (bikškostīms kleitas vietā un vilciens limuzīna vietā.. )- ļoti patiesi!!! Bet personiski- es GRIBU tradicionālas kāzas, tikai gribu, lai tās ir tiešām skaistas, pilnas prieka gan man, gan viesiem! :)
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties
SAISTĪTIE RAKSTI
 • Katrs no mums atceras to brīnišķīgo sajūtu, kad paveries ārā pa logu un ir uzsnidzis pirmais sniegs. Kad sniegpārsliņas krīt un izkūst uz deguna gala vai kad tās sijājas lejā no debesīm kā eņģeļa dūnas. Jūs varat šo sajūtu uzburt savā lielajā dienā kopā ar Baltic Snow, neatkarīgi no gadalaika vai temperatūras!

 • Nebūsim pārsteigti, ieraugot bildes ar elpu aizraujošām aktivitātēm, kas fiksētas pirmskāzu ballītē, jo tieši vecpuišu un vecmeitu ballītes saistās ar dažādiem trakulīgiem piedzīvojumiem. Neparastāk ir iepazīt pārus, kas asumiņu ir gatavi piešaut savai kāzu dienai - kāpjot, lecot, traucoties! Ja saburzīta kleita vai sašķiebies tauriņš šķiet katastrofa kāzu dienā, paskaties uz ko ir gatavi šie pašmāju aktīvie un atraktīvie jaunlaulātie!

 • Kāzu vizuālajam noformējumam tiek veltīta liela uzmanība, rūpes un reizēm arī krietns rieciens no kāzu budžeta. Dekorācijas, ziedu kompozīcijas, kāzu papīrlietas – tik daudz komponentu par ko domāt un lemt. Censties kāzu vizuālo noformējumu uzburt pašu spēkiem vai tomēr aicināt palīgā profesionāļus? Ar ko sākt kāzu dekorāciju plānošanas darbus un kā neapjukt plašajā piedāvājumu jūrā?

 • Mūsdienās daudzas no senajām laulību tradīcijām ir zudušas, tomēr daudzas – dzīvākas par dzīvām. Senie latvieši ziemas saulgriežus uzskatīja par gaismas uzvaru pār tumsu, tas bija prieka un līksmības laiks, tāpēc mūsu senči arī kāzām ziemā piedēvēja dziļāku spēku un nozīmi.

 • Rudens kā jau rudens – ruds, dzestrs un apcerīgs. Tomēr rudenī ir kāds īpašs brīdis, kad daba tērpjas zeltainos, piesātināti sulīgos toņos. Saule rudenī vairs nepakāpjas tik augstu virs horizonta, tās gaisma kļuvusi rāmāka, noslēpumaināka. Rudens fotogrāfijām piemīt īpašs šarms – tājās jūtams dabas pilnbrieds, dominē piesātinātas krāsas un jaušama maģiska noskaņa. Tāds ir arī rudens atspulgs kāzu fotogrāfijās – košs un majestātisks! Lai Latvijas fotogrāfu bildes iedvesmo Tevi zelta rudenim!

 • Noteikti būs dzirdēts teiciens, ka ir cilvēki, kas izbauda lietu un ir tādi, kas vienkārši salīst. Gluži tāpat ir ar lietainu kāzu dienu - to var izbaudīt, iemūžinot trakulīgās vai mākslinieciskās fotogrāfijās, vai arī uztvert kā traģēdiju un, īdzīgi soļojot cauri peļķēm, nodoties skumjām vai briestošai histērijai.