FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kāzu tērps – ne tikai klasiski baltā kleita

Autors:PRECOS
Lai arī mode diktē savus noteikumus, izvēloties kāzu dienas tērpu, noteikti ir vērts ieklausīties arī sajūtās. Tās nemelos, tās pateiks priekšā, kāds būs tas īstais tērps, kas vairo kāzu dienas īpašo sajūtu un saskan ar līgavas iekšējo būtību.

Līgavas kleita parasti asociējas ar šķietami nemainīgiem standartiem, kas ir – garums, kuplums, gaiša, visbiežāk balta krāsa un grezni audumi. Tomēr ir līgavas, kas vēlas izkāpt no šī rāmja, izvēloties sev oriģinālu kāzu dienas tērpu.

Kāzu tērpus visbiežāk neparastus padara krāsa (piemēram, sarkana, bordo, melna vai raiba kāzu kleita) vai tērpa fasons, piemēram, bikškostīms. Tāpat arī izvēlētie aksesuāri vai apavi. Nereti arī kāzu koncepts un svinību vieta līgavai liek domāt par nestandarta kāzu tērpa izvēli.

Arī kāzu modes industrija – Eiropas kāzu modes dizaineri un slaveni modes nami – šobrīd demonstrē dažādību kā krāsu paletē, tā tērpu siluetos. Lēni, bet tomēr arvien populārāka kļūst ideja – kāzu tērpa ilgtspējība –, līgavas dod priekšroku tērpam, ko pēc kāzām var nēsāt atkārtoti.

Kāzu kleita – ne balta

Ja savā kāzu dienā ir vēlme uzvilkt šarmanto, gaisīgo, tik īpašo līgavas kleitu, bet baltā krāsa gluži neiet pie sirds, alternatīva ir kleitas krāsa.

Kleitu jebkādā jūsu izvēlētajā krāsā vai krāsu salikumos iespējams pasūtīt pie šuvējas, kā arī meklēt kāzu kleitu salonos. Iespējams, starp daudzajām klasiski baltajām kleitām būs paslēpusies īstā ne baltā kleita. Pat ja salonā jūsu izvēlētā kleita uzreiz nebūs pieejama, to noteikti būs iespējams pasūtīt.

Maija savai kāzu kleitai izvēlējās piparmētru toni.

FOTO: VOW foto

“Sākot domāt par savu kāzu kleitu, man bija skaidrs, ka tā noteikti nebūs baltā krāsā. Manās vīzijās kleitai bija jābūt īpašai, auduma krāsai jāraksturo mana būtība, piegriezumam – auguma aprises. Sapratu, ka jāuzmeklē šuvēja. Harizmātiskā Zane Štolcere papildināja manas idejas un rezultātā nonācām līdz kāzu kleitai piparmētru tonī, audumam un akcentiem dekoltē zonā, piedurknēs, viduklī un lejasdaļā. Kleitas uzlaikošanas dienā biju satraukusies, bet uzreiz sapratu, ka tā nepārprotami ir mana īstā,” savā pieredzē dalās Maija.

Savukārt Lolita savu kāzu kleitu pieskaņoja kāzu tematikai un kāzu datumam – vasaras saulgriežiem.

FOTO: Arta Uma Upmale

“Agrā pavasarī vienojāmies, ka kāzas svinēsim vasaras saulgriežos. Domājot par tērpiem, – vēlējāmies tos saskaņot ar kāzu tematiku. Tomēr ne klasiskais tautastērps. Savus sapņu tērpus dizainējām kopā ar dizaineri Ilvu Kampari. Kāzu ceremonija notika pēc latviešu pagānu kāzu tradīcijām – gan līdzināšanas rituāls, gan mārtošana. Uz manas kleitas bija ar kristāliem izšūtas latvju rakstu zvaigznes un saule. Tā neticami mirguļoja, saules apspīdēta. Gājām pretī gaismai, to atstarojot,” savas kāzu dienas detaļās dalās Lolita.

Neviens nav teicis, ka kāzās jātērpjas speciāli kāzām paredzētā līgavas kleitā. Tikpat labi kleitu kāzām iespējams atrast dažādos citos apģērbu veikalos vai interneta veikalā, kas piedāvā elegantas un šarmantas kleitas dažādiem svinīgiem dzīves brīžiem.

Līgava Monta kāzu tērpa toni pieskaņoja gadalaikam –, rudens kāzām izvēloties vieglu zīda slip kleitu karameļu krāsā no Amoralle.

FOTO: Klaids Lielbiksis

Saulcerīte par kāzu tērpu izvēlējās Branchess kleitu maigi vecrozā krāsā, kas lieliski saskanēja ar svinību vietas izvēli – restorānā Annas Dārzs.

FOTO: Sandija Veikša

Simona savai kāzu kleitai izvēlējās rozīga šampanieša krāsu, turklāt kleitu iegādājas populārajā internetveikalā Asos.


FOTO: Ieva Andrupe

“Es sevi nekad nebiju iedomājusies kāzu kleitā un vienmēr biju zinājusi – ja man tāda būs, tad noteikti ne klasiski baltā. Mūsu kāzu dienu bijām izvēlējušies veltīt tikai sev, kā arī zināju, ka vēlos elegantu kleitu, bet reizē vienkāršu, taču pietiekami svinīgu. Visu plānošanas procesu vēlējāmies vienkāršu, tāpēc nebiju ieplānojusi arī staigāšanu pa veikaliem vai kāzu saloniem. Diezgan ātri atradu savu īsto kleitu populārajā internetveikalā Asos. Ļoti iepatikās kleitas krāsa un elegantais muguras izgriezums. Sākotnēji šaubījos, kāds būs koptēls, bet turpat izdevās atrast arī pieskaņotas kurpes un auskarus. Galarezultāts izvērtās tieši tāds, kā vēlējos,” savā pieredzē dalās Simona.

Savukārt Santa savam kāzu tērpam piešķīra pavisam drosmīgu un neierastu krāsu – iekļaujot melno un zelta krāsu.

Santas kāzu kleita tika veidota pēc individuāla pasūtījuma Nelli Fashion.

FOTO: Edgars Pohevičs

“Zinājām, ka vēlamies kaut ko citādāku. Jau kāzu plānošanas sākumposmā mums bija skaidras dažas nianses, ko noteikti vēlējāmies iekļaut mūsu kāzu dienā. Tie bija krāsu salikumi, kurus vēlējāmies kā pamatu visam citam – melns ar zeltu. Šai krāsu tematikai bija jābūt ne tikai kāzu dienas aksesuāros un dekorācijās, bet arī mūsu kāzu tērpos.”

Kāzu dienas tērps, kas nav kleita

Ja ierastajās dienas gaitās vairāk sevi redzi biksēs, tad savai lielajai dienai iespējams izvēlēties ko ērtu, vienlaikus izskatoties eleganti un sievišķīgi, saglabājot savu stilu – bikškostīmu. Baltā krāsa šādā tērpā simbolizēs tīrību, grāciju un šķīstību.

Darja savā kāzu dienā tērpās baltā bikškostīmā, kas tika darināts šūšanas salonā.


FOTO: Miks Šēls

“Ikdienā priekšroku dodu džinsiem un biksēm. Samērā reti izvēlos vilkt svārkus vai kleitas. Kāzu dienā vēlējos justies tikpat ērti, tāpēc par kāzu tērpu nolēmu izvēlēties bikškostīmu. Izlēmu apvienot kāzu tērpu ar skaistu hennas tetovējumu, kas rotātu visu roku. Domājot, kā padarīt to redzamu, sapratu, ka vēlos drosmīga dizaina žaketi – tikai ar vienu piedurkni. Arī vīrs par šādu ideju bija sajūsmā! Devos uz šūšanas salonu Burda, kurā satiktā lieliskā šuvēja palīdzēja īstenot visas manas ieceres dzīvē, padarot manu sapņu tērpu par īstenību,” atmiņās dalās Darja.

Arī Aglaja drosmīgi sekoja savām sajūtām, kāzu dienai izvēloties tērpu ar raksturu – baltu, elegantu kostīmu, ko pēc kāzām valkāt arī citos pasākumos.

“Kleitu savai kāzu dienai meklēju ilgi, jo, protams, vēlējos izskatīties perfekti. Tomēr sapratu, ka greznajās kleitās nejūtos savā ādā, un pavisam skaidri sāku apzināties, ka tas, ko sev vēlos, ir tērps, kas radīts tieši man un ko pēc kāzām varēšu vilkt atkārtoti. Mani iedvesmoja dizainera Toni Maticevski kostīms, kas bija publicēts žurnālā Vogue. Kopā ar tērpa meistari Sarmīti Borskoviču izveidojām dizainu elegantam kostīmam, kurā tika apvienots minimālisms un asimetrija. Kostīmam tika pievienoti divi akcenti – pleca izgriezums ar papildu detaļu un trīsstūra asti topa galā,” tērpa darināšanas pieredzē dalās Aglaja.


FOTO: Artis Supe

Kāzu tērps ar tautiskiem elementiem

Tā kā kāzu tematika lielā mērā nosaka kāzu tērpa izvēli, tad droši var sacīt, ka latvisku tradīciju cienītājiem neapšaubāmi kāzām piestāvēs tautastērps vai īpaši darināts tērps no lina, ko papildina dažādas latvju zīmes.

Tautastērpu agrākos laikos valkāja visās dzīves situācijās. Kāzām tika izvēlēts vislabākais un visjaunākais. Ar tautastērpu saistījās dažādi rituāli un ticējumi.

Tautastērps kā kāzu apģērbs var būt lielisks risinājums pāriem, kas savas latviskās kāzas vēlas padarīt patiesi autentiskas.

Jā tomēr klasisks tautastērps nešķiet piemērots, alternatīva ir individuāli darināts tērps ar dažādiem latviskiem elementiem.

“Tā kā mums kāzas jeb vedības bija ieplānotas latviskā garā, bija skaidrs, ka tērpiem jābūt darinātiem no lina. Jau sen bija iekritušas acīs skaistās Mayra lina kleitas, bet galvenais, kas lika izvēlēties, bija burvīgie mēteļi ar latvju zīmēm. Tā kā mums vedības notika piecos no rīta, tie lieti noderēja. Kleitu vēlējos pēc iespējas vienkāršāku, bet kā akcentu izvēlējos Lielvārdes jostu, lai nestu sev līdzi kosmiskās zināšanas, un kroni,” par savām izvēlēm stāsta Elīza.

FOTO: Gatis Saukāns

Lasi arī: Matu rota kāzu dienā. Ko izvēlēties – plīvuru, kroni vai ko citu? 

Praktiskais kāzu tērps

Kāzas nudien ir tikai jūsu abu lieta un darīšana. Ja neviens no biežāk redzētajiem un pat netradicionāliem tērpiem jūs tomēr neuzrunā, ja vēlaties savā kāzu dienā tērpties praktiski un ērti – uzdrošinieties!

Saskaņojiet krāsas vai tērpa audumu, vai varbūt tikai apavus (piemēram, Converse kedas ir paredzētas kā viņai, tā viņam). Piemēram, Kristīne un Dairis savā netradicionālajā kāzu tērpu izvēlē kā vienojošo noteica pelēko krāsu, savukārt tērpa uzdevums bija – būt praktiskam.

“Kad sākām kāzu plānošanu, vēlējāmies nepazaudēt sevi. Mūsu tērpu izvēle bija pavisam vienkārša – tā, lai būtu ērti (lai varētu izskraidīt līdzi mūsu mazajām meitām) un praktiski (lai nebūtu iegādāti tikai vienai reizei un pēc tam krātu putekļus skapī). Arī krāsu izvēle bija vienkārša – noteikti bija jābūt iekļautai pelēkajai krāsai, kas ir mūsu ģimenes krāsa. Svārkus man šuva meistare TIL.u, viņa lieliski spēja realizēt manu ideju. Pārējo apģērbu (izņemot kedas) iegādājāmies H&M veikalā. Nu ļoti ērti, lēti un praktiski! Savukārt plīvuru šuvu pati no auduma, kas palika pāri no svārkiem,” savā kāzu tērpa stāstā dalās Kristīne.


FOTO: Emīlija Bogdānova

Dažādi netradicionāli un pārsteidzoši risinājumi kā kāzu tērpā, tā citās kāzu dienas detaļās raksturo jūsu drosmi un uzdrīkstēšanos būt jums pašiem. Un ir tikai apsveicami uzdrīkstēties savu oriģinalitāti pierādīt sev un parādīt citiem, veidojot kāzu dienas stāstu par sevi.

Raksta titulfoto: Ieva Andrupe