FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kāzu kleitas: ceļvedis no A-Z

Autors:Linda Pūce / PRECOS
Kleita ir viena no svarīgākajām izvēlēm, ko līgavai nākas izdarīt kāzām gatavošanās laikā. Līgavai un kleitai kāzu dienā ir jābūt vienam veselam. Bet kā atrast īsto? Kleitu ir tik daudz, tik dažādas, tik skaistas!

Svarīgākais, dodoties savas kāzu kleitas meklējumos, ir nepazaudēt sevi. Atrast kleitu, kas der ne vien tavam augumam, bet arī tavai personībai. Vienalga, vai kāzu kleitu esi nolēmusi šūt, pirkt vai nomāt, īstajā brīdī jūs noteikti sastapsieties. Tajā brīdī ar pārliecību varēsi teikt – tā ir manējā! 

Kad būtu jāsāk meklēt kleita kāzām, ar cik daudz laika un līdzekļiem jārēķinās, kā pieskaņot kleitai atbilstošus aksesuārus – par to visu uzzināsi šajā rakstā!

Kad sākt domāt par kāzu kleitas iegādi?

Pusgads līdz kāzām ir optimālais laiks, kad ķerties pie tērpa meklējumiem. Jāņem vērā, ka pasūtot kleitu pēc kataloga, tās saņemšanu var nākties gaidīt līdz pat trīs mēnešiem, arī šujot jārēķinās ar kā minimums šādu termiņu. 

Parasti kleitas šūšana atkarībā no dizaina ilgst trīs līdz četrus mēnešus, tāpēc vēlams laikus domāt par kāzu kleitas šūšanu un uzmeklēt meistaru, kas darinās tērpu. 

Pirms došanās uz kleitu saloniem vai pie šuvējas, ieteicams iepriekš apdomāt, kāda stila un silueta tērpā sevi vislabāk vari iztēloties. Iedvesmu vari gūt izpētot interneta dzīles (tostarp Kāzu kleitu katalogu) vai, piemēram, apmeklējot kāzu tematikai veltītu izstādi RIGA WEDDING EXPO, kas ir lielākā šāda veida izstāde Baltijas valstīs un kuras laikā klātienē ir iespējams gan iepazīt kāzu salonu pārstāvjus un kāzu tērpu dizainerus, gan vērot iedvesmojošu kāzu kleitu modes šovu, kura laikā tiek demonstrēti jaunāko kolekciju tērpi. 

Kāzu salonu kontaktus skati šeit: kāzu kleitas 

Kāzu kleitu modes tendences

Kāzu modes tendences mainās no sezonas uz sezonu, un tās gluži tāpat kā aktualitātes ikdienas apģērba dizainā nosaka augstās modes dizaineri. Šķiet, ka nav nekā, kas varētu aizēnot klasiskās baltās kāzu kleitas popularitāti, tomēr katru gadu dizaineri iezīmē aizvien jaunas tendences kāzu kleitu aktualitātēs, sekojot līdzi pasaules norisēm un noskaņojumam. 

Katrā sezonā kāzu kleitu mode pārsteidz ar jaunām tendencēm – izaicinošiem piegriezumiem, dekoratīvo apdari un arvien jaunām audumu faktūrām un inovatīviem risinājumiem. 

Pat ja sekošana pasaules modes tendencēm nav tavā gaumē un savu ikdienas stilu esi paradusi balstīt vienīgi uz savu individuālo sajūtu un redzējumu, kāzu modes tendenču pārskatīšana varētu sniegt kādu vērtīgu ideju, kuru vēlāk, iespējams, vēlēsies iekļaut savā kāzu dienas tērpā. 

Par aktuālajām pasaules kāzu modes tendencēm katru gadu rudens/ziemas numurā līgavas informē Latvijā lasītākais kāzu žurnāls PRECOS.

Šūt, pirkt vai nomāt?

Pirkt kleitu kāzu salonā

Vairums līgavu, savas kāzu kleitas meklējumus sāk tieši ar kāzu salonu apmeklēšanu. Šādi tiek iepazīts kleitu piedāvājums, kā arī, piemērot dažādus kleitu fasonus, gūta pārliecība par to, kas ir tas, ko līgava īsti meklē un kas viņai piestāv. Ja vien nenotiek brīnums, un kleita netiek atrasta jau pirmajā salonā, tad visdrīzāk process ieilgs, un līgava apmeklēs vairākus kleitu salonus, līdz beidzot atradīs īsto kleitu. 

Profesionāļi aicina līgavas nekautrēties apmeklēt pēc iespējas vairāk kleitu salonu, ja vien tas palīdzēs atrast īsto kleitu, tomēr brīdina, ka vienā laikošanas reizē nevajadzētu mērīt vairāk par piecām kleitām. Labāk laikot vairākkārt un dažādu stilu kleitas. 

Ja kleita tiek izvēlēta no salonā esošajiem paraugiem un pēc tam pasūtīta no rūpnīcas pēc saviem individuālajiem izmēriem, tad jārēķinās, ka pasūtījums jāveic vismaz pāris mēnešus pirms kāzām. Protams, daļa salona tērpu var būt uz vietas arī iegādei, taču pārsvarā salonā būs paraugi. Jārēķinās, ka veicot kleitas pasūtījumu, parasti jāiemaksā kāda daļa no kleitas cenas. 

Līgavai nopietni jāapdomā, ko ņemt līdzi uz kleitu pielaikošanu salonā. Bieži vien līgavām līdzi uz salonu tiek ņemta vesela komanda, bet, jo vairāk cilvēku, jo vairāk viedokļu, un izvēle paliek grūtāka. 

Jāaicina tie, kuri izprot līgavas personību un gaumi un spēj distancēties no sava skatījuma, ja tas nepieciešams.

Labs variants ir topošajai sievai pirmajā reizē aiziet uz salonu vienai pašai. Izdomāt, kas ir tas, ko viņa pati grib un kā viņa sevi redz, un tad nākamajā salona apmeklējuma reizē var no pašas iepriekš atlasītajiem tērpiem palūgt palīdzēt izvēlēties vienu īsto savai atbalsta grupai, - vai tās būtu draudzenes, māsas vai mamma. 

Lasi vairāk: KUR un KĀ iegādāties savu sapņu kāzu kleitu? 

Šūt kleitu 

Ja kāzu salonos savu īsto kāzu kleitu nav izdevies atrast, tad, iespējams, jāmeklē meistaru, kas sapņu kleitu uzšūs. 

Viss sākās ar ideju. Ja kāzu kleita tiek šūta pēc individuāla dizaina, tad vispirms tiek noskaidrots, kas vislabāk atbildīs līgavas personībai un augumam. Rezultātā top skice. Lai kleita no skices pārtaptu skaistā rezultātā, seko audumu izvēle. Tieši tekstils nereti ir faktors, kas ietekmē kleitas modeli, tāpēc vispirms dodies uz šuvējas ateljē un tikai pēc tam uz audumu veikalu. Meistars novērtēs kleitas modeli un varēs ieteikt piemērotāko audumu. 
kāzu kleita, līgava, Foto: Emīlija Bogdānova
FOTO: Emīlija Bogdānova

Jārēķinās, ka minimālais laiks kleitas izgatavošana aizņem vismaz mēnesi, bet, ja vēlaties, lai šis process notiek bez stresa, tad kāzu kleitas šūšanai vajadzētu atvēlēt trīs, četrus mēnešus.  

Tāpat jāņem vērā, ka kleitas darināšanas procesā var būt pat četras, piecas laikošanas reizes. Laikošanas procesā tiek ne vien piemērīts sašūtais tērps, bet arī izmēģināts, vai ar to būs ērti apsēsties, kustēties, dejot. 

Kleitai vajadzētu būt gatavai nedēļu pirms kāzām, ne agrāk, jo tieši tad līgavas mēdz konstatēt, ka ir nokritušās svarā. 

Lai kleitas šūšanas process būtu skaists piedzīvojums, ko vēlāk ar prieku atcerēties, jāievēro trīs lietas: 

 • Dariet to laicīgi! 
 • Rēķinieties ar izmaksām!
 • Ļaujiet sev sapņot!

Lasi vairāk: Pirkt, nomāt vai šūt? Kur meklēt savu kāzu kleitu? 

Pasūtīt kleitu internetā

Laikā, kad internetā pērkam teju visu sev nepieciešamo, pārtiku ieskaitot, pasūtīt internetā kleitu kāzām vairs nešķiet nekas šokējošs vai dīvains, tomēr aicinām to darīt, izvēloties vienīgi drošas pārdošanas platformas, kas neliks tev vilties ne ar kleitas piegādes servisu, ne preces kvalitāti. 

Lielākais risks, pērkot kāzu kleitu internetā, ir saistīts ar to, ka kleitu nav iespējams uzlaikot.

Protams, risks var attaisnoties, un saņemtā kleita derēt kā uzlieta, bet, ja tā tomēr nenotiek, tad jārēķinās ar to, ka kleitu var nākties sūtīt atpakaļ, vai arī nest pie šuvējas, lai tā tiktu pielāgota tavam augumam un prasībām. 

Otrs lielais risks ir saistīts ar kleitas kvalitāti – vai tā būs labas kvalitātes prece, kuru saņemsi, vai apšaubāmas un kāzām nepiemērotas. Tā kā kleitas internetā bieži vien pircējas savaldzina tieši ar savu pievilcīgo cenu, pirms pirkuma izdarīšanas, centies pārliecināties par kleitas ražotāja un pārdevēja uzticamību, palasot atsauksmes. 

Trešais risks ir preces piegādes termiņi – vai kleita tiks piegādāta laikā? Pasūtot kāzu kleitu internetā, pārbaudi, vai piegādātāja prognozētie preces piegādes termiņi tev der. Vēlams ieplānot laika rezervi, lai nav lieki jāstreso un lai pietiktu laika veikt kleitas korekcijas, ja tādas būs nepieciešamas.

Iznomāt kleitu

Kāzu kleitu nomai ir daudz priekšrocību. Vēlies atpazīstama zīmola kleitu, bet ierobežotā kāzu budžeta dēļ to nevari atļauties? Kleitas noma būs tieši laikā, jo šādā veidā būs iespējams iegūt kāroto kleitas modeli. 

Kāzu kleitas nomas cena veido aptuveni 30-50% no tās pamata vērtības. Jāņem vērā, ka nomas kleitu klāsta būs mazāks, nekā kleitām, kas ir pārdošanā. 

Noma būs aktuāla arī tām pragmatiskajām līgavām, kurām kāzu kleita nav prioritāte un tā nav pozīcija, par kuru lolots kāds sens sapnis. 

Viena no vērtīgākajām nomas priekšrocībām – nebūs jālauza galva, ko ar kleitu darīt pēc kāzām. 

Ņem vērā, ka daudzi kāzu kleitu saloni piedāvā nomāt ne vien kāzu kleitas, bet arī pieskaņotus aksesuārus. 

Skati vairāk:
Kāzu kleitu saloni
Kāzu kleitu katalogs 

Cik maksā kāzu kleita?

Kleitas budžets atkarīgs no izvēlētā auduma un palīgmateriālu cenu kategorijas. 

Ja kleitas darināšanā iesaistīti arī smalki rokdarbi, piemēram, izšūta josta ar pērlēm, jārēķinās ar augstāku kleitas gala cenu. Rokdarbi ir laikietilpīgs un smalks process, kas ir papildu izmaksu vērts. Atlikušo izmaksu pozīcija izriet no modeļa specifikas un veltītā darba. Kopsummā individuāli uzšūtas kāzu kleitas izmaksas var pārsniegt jau gatavas kleitas cenu.

FOTO: Emīlija Bogdānova

Ja vēlies ietaupīt uz kāzu kleitas pozīciju, tad apsver domu par: 

 • kleitas nomu, 
 • lietotas kleitas iegādi kādā no populārajām pirkšanas-pārdošanas platformām (piemēram, andelemandele.lv, ss.com),
 • vai arī kleitas iegādi par atlaižu cenu. Kāzu kleitas par samazinātu cenu salonos parasti var iegādāties īpašu izpārdošanas akciju laikā, kad tiek izpārdoti iepriekšējo kolekciju tērpi.

Kas jāņem vērā, izvēloties ideālo kāzu kleitu?

Figūrai atbilstošs kāzu kleitas fasons

Izvēloties savu īpašo kāzu kleitu noteikti ir jāņem vērā savas auguma formas un ķermeņa uzbūves tips. 

Izšķir vairākus galvenos auguma tipus:

 • smilšu pulksteņa figūra, 
 • I veida figūra (plakans augums, bez izteikta vidukļa), 
 • O tipa figūra, 
 • bumbierveida figūra, 
 • pilnīga figūra un 
 • īss augums. 

Tomēr ne viss ir tik viennozīmīgi, jo katram no šiem tipiem var būt savs auguma garums, ķermeņa proporcijas, kakla garums un apkārtmērs, roku apkārtmērs utt. Katra šī nianse ir svarīga kāzu kleitas izvēlei.

Lasi vairāk: Kāzu kleita tavam augumam

Četri kāzu kleitu pamatveidi ir:

 • princešu stila kleita, 
 • A silueta kleita, 
 • grieķu stila kleita,
 • nāriņas stila kleita.

Princešu stila kleita ir viens no populārākajiem kāzu kleitu fasoniem, kas izceļ līgavas vidukļa līniju. Ļoti smalkām un neliela auguma līgavām nav ieteicams izvēlēties princešu kleitas un ļoti kuplus tērpus, jo viņas šādā kleitā pazudīs. Arī liela auguma līgavām šis nebūs piemērotākais modelis, jo viņas šādā tērpā izskatīsies masīvas. 

A silueta kleita, kas izceļ vidukļa līniju un viegli slīd pāri gurniem, teicami nomaskē ikvienu figūras trūkumu. Šāds kleitas modelis ieteicams līgavām ar bumbierveida figūru. 

Grieķu silueta tērps ar paaugstinātu jostasvietu būs laba izvēle, piemēram, O tipa figūras īpašniecēm, kā arī līgavām grūtniecēm. 

Nāriņas silueta kleitas – kleita ar cieši pieguļošu augšas un gurnu daļu, bet kuplu apakšu – ir ieteicams līgavām ar smilšu pulksteņa formas augumu. 

Lasi vairāk: Kāzu kleitu sillueti - kā izvēlēties sev piemērotāko? un Skaistuma standarti nestandarta līgavām

Personībai un temperamentam atbilstoša kāzu kleita

Kleitas dizaina izvēle ir ļoti atkarīga no līgavas rakstura un personības. 

Ja esi drosmīga un pašpārliecināta pēc dabas un tev patīk izrādīt savu augumu, tad noteikti arī kāzu kleitu vari izvēlēties ekstravagantu, savukārt, ja esi kautrīga un neesi radusi gozēties uzmanības centrā, tad tev piemērotāks būs kāds klasisks un elegants tērps, kurā izskatīties nevainojami un justies komfortabli.
kāzu kleita, kāzu dienas rīts, līgava kāzu dienas rītā, Foto: Emīlija Bogdānova
FOTO: Emīlija Bogdānova

Izvērtē sevi, lai atrastu tērpu, kurā ērti jūtas ne vien tavs augums, bet arī tava personība.

Kāzu vietai un stilam atbilstoša kāzu kleita

Tikai tad, kad esat izlēmuši par svinību vietu, ir laiks domāt par kleitu, jo vietai ir liela nozīme. 

Piemēram, pludmalē kleita ar garu šlepi neiederēsies. Ja kleita ir sen jau izsapņota, tad visdrīzāk svinību vieta ir jāpielāgo tai.

Tāpat liela nozīme kāzu kleitas izvēlē ir kāzu stilam. Vai tās būs klasiska stila kāzas, rustic jeb lauku stila kāzas, moderna stila kāzas, vintage stila kāzas, whimsical stila kāzas, shabby chic stila kāzas, bohēmiskā stila kāzas vai kāzas vēl kādās citās noskaņās –, kāzu kleita jāpieskaņo izvēlētajai kāzu stilistikai.

Budžetam atbilstoša kāzu kleita

Meklējot sev kāzu kleitu, jārēķinās ar kopējo kāzu budžetu, lai nesanāk tā, ka līgava ir noskatījusi savu sapņu kleitu un vēlas to par katru cenu, kaut arī tā ļoti iedragā pārējās izmaksas. 

Iztērēt lielāko daļu kāzu budžeta kam vienam (piemēram, kleitai) un nerēķināties ar pārējām kāzu izmaksām ir visai pārgalvīgi. Var nākties saskaties ar situāciju, kad līgavas grezno, vairākus tūkstošus vērto kleitu varēs novērtēt vien daži kāzu viesi. 

Pirms veikt šādus lielus un svarīgus pirkumus kā kāzu kleita, sadali kopējo kāzu budžetu pa pozīcijām, lai saprastu, cik kurai esat gatavi izdot. Meklē kāzu kleitu šajā cenu kategorijā. 

Gadalaikam atbilstoša kāzu kleita

Aspekts, ar kuru jārēķinās, meklējot kāzu kleitu, protams, ir arī gadalaiks, kurā kāzas paredzētas, un tam raksturīgie laikapstākļi. 

Līgavām, kuras grasās kāzas svinēt ziemā, agrā pavasarī vai vēlā rudenī, kad ir vēss, uzmanības centrā būs kleitas ar garām piedurknēm un noteikti vajadzētu padomāt arī par to, ko vilkt virs kleitas – vai tas būs mētelis, kažoks, ādas jaka, adīta jaka, bolero jaciņa vai varbūt apmetnis.
kāzas, līgavas kleita, jaka vēsākā kāzu dienā, Foto: Einārs Freimanis
FOTO: Einārs Freimanis

Vēsā laika kāzu kleitām bieži vien tiek izvēlēti smagnēji un svinīgi audumi, piemēram, samts un atlass, kas kombinēts ar greznām mežģīnēm, varbūt pat smalkiem adījumiem. 

Ja tērpu vēlies īpaši pieskaņot kādam gadalaikam, tad pēc individuāla pasūtījuma tērpu var papildināt, piemēram, ar kādu sezonālu ziedu vai ornamentu izšuvumiem (ceriņziediem, ja kāzas paredzētas ceriņu ziedēšanas laikā un šie ziedi jums ir īpaši, sniegpārsliņām – ziemas kāzām utt.).  

Lai ir ērti

Mūsdienu līgavas vēlas ne vien izskatīties satriecoši savā kāzu dienas tērpā, bet arī justies tajā ērti. 

Pēdējos gados aizvien lielāku popularitāti iemanto brīvi krītoša vai gaisīga auduma kleitu silueti, kas papildināti ar oriģinālām dizaina detaļām. Kuplās un stīvās kleitas īpaši vairs neizvēlas. Aizvien vairāk modē ir dabīgie audumi. 

Ja kāzu dienā paredzēts daudz kustēties un varbūt pat ieplānotas kādas ekstrēmas aktivitātes, tad nevajadzētu izvēlēties nāriņas silueta kleitu, kura ļoti ierobežo enerģiskas kustības. Tā vietā līgavai jāizvēlas kāds brīvāka silueta tērps.
kāzu kleita, ērta kāzu kleita, līgava, Foto: Einārs Freimanis
FOTO: Einārs Freimanis

Tāpat noteikti ir vērts apdomāt (un ideālā varianta izmēģināt), vai un kā kāzu kleitā varēsi nodejot pirmo valsi. Ir kleitas, kurās nav viegli pat pastaigāt un tās var būt nepārvarams šķērslis dejošanai. Labāk ir uzvilkt kleitu un kaut vai vienai pašai mājās izmēģināt, laikus padomāt, kā kleitu atspraust, lai tā netraucētu pirmajā dejā.

Lai kleita netraucētu pārvietoties un tās malai nebūtu jākāpj virsū staigājot, ņem vērā, ka standarta garums kāzu kleitai ir, ja kleitas mala ir ap četriem centimetriem virs zemes, uzvelkot to ar kāzu kurpēm.

Tāpat vērts padomāt par to, lai kleita būtu patīkama pie miesas, lai tā neliptu klāt, neelektrizētos, negrauztu. Bieži vien kleitām ir kokvilnas oderīte, lai saskarē ar ķermeni sajūta būtu ērtāka, īpaši aktuāli tas ir vasarā, kad karsts. 

Svarīgs kleitas sīkums kabatas. Pamanāmas un tērpu papildinošas vai arī slēptas –, būsi priecīga, ja tavai kleitai tādas būs. Kabatās varēsi ērti noglabāt pašu nepieciešamāko, piemēram, salveti vai lūpu krāsu.

Oriģināls kāzu dienas tērps

Kaut arī līgavas tērps parasti asociējas ar šķietami nemainīgiem standartiem, kas ir - garums, kuplums, gaiša krāsa un grezni audumi, aizvien biežāk vērojama vēlme izkāpt no šī rāmja un izvēlēties sev oriģinālu kāzu dienas tērpu.

Lasi un uzzini vairāk: Kāzu tērps – ne tikai klasiski baltā kleita

Kāzu tērpus visbiežāk neparastus padara krāsa (piemēram, melna, sarkana, raiba kāzu kleita) vai tā fasons, piemēram, bikškostīms. Oriģināli kāzu tērpi parasti tiek darināti pēc pasūtījuma, vadoties pēc pāra individuālām vēlmēm.
neparasta kāzu tērps, bikškostīms kāzās, kāzu kleita, Foto: Miks Šēls
FOTO: Miks Šēls

Videi draudzīgs kāzu dienas tērps

Zero-waste jeb bezatkritumu dzīvesveids pasaulē, arī Latvijā, uzņem aizvien lielākus apgriezienus, tāpēc aizvien vairāk pāru, plānojot savas kāzas, domā par to, kā tās noorganizēt videi draudzīgā veidā. 

Lai izvēlētos videi draudzīgu kāzu apģērbu, iegādājies to no saloniem un dizaineriem, kuri stingri pieturas pie ekoloģiskiem risinājumiem. Tā, piemēram, visā pasaulē labi pazīstamais kāzu modes zīmols Pronovias, apliecinot mīlestību pret mūsu planētu, 2021.gadā piedāvā kāzu tērpu kolekciju #WeDoEco, kurā izmantoti vienīgi videi draudzīgi materiāli.

Apsver arī tērpu īri, jo kāzu apģērbu pēc svinībām varēsi nodot atpakaļ, neveicinot jaunu apģērbu ražošanu: viena nopirkta kāzu kleita – cita tiek ražota vietā. 

Ja īre nav tev pieņemams variants, pieej radošāk – atsvaidzini mammas vai vecmāmiņas kāzu kleitu, dodies uz lietoto apģērbu bodītēm atrast īstu vintage pērli vai izvēlies kādu citu neierastu alternatīvu. 

Līgavām, kuras tomēr dod priekšroku savai personīgajai kāzu kleitai, iesakām izvērtēt iespēju kleitu pēc kāzām pārvērst ikdienā nēsājamā apģērbā, lai skaistais audums nekrāj putekļus skapī un visi izmantotie resursi dzīvo ilgu mūžu.

Ar kāzu kleitu saskanīgi aksesuāri un rotas

Par neiztrūkstošu līgavas tērpa sastāvdaļu laika gaitā nenoliedzami ir kļuvis ne vien plīvurs un ziedu pušķis, bet arī dažādas rotas un aksesuāri. 

Kāzu dienā detaļas ir ļoti svarīgas – tās pamana gan viesu vērīgās acis, gan fotoaparāta objektīvs. Detaļas, ko pārdomāti izvēlēties, protams, ir arī līgavas aksesuāri, kas jāsaskaņo ar apģērbu un kāzu tematiku. 

Ar aksesuāriem skaļākā vai pieklusinātākā veidā vari izteikt arī sava rakstura oriģinālo, brīvdomīgo šķautni. Ja izvēlies kādu īpaši izteiksmīgu aksesuāru, tad būtiski ir atcerēties, ka ar vienu šādu spilgtu akcentu būs gana. Vienkārša kleita, papildināta ar izteiksmīgu galvas rotu vai gariem, grezniem auskariem, izskatīsies eleganti, savukārt, ja tērps būs ekstravagants un tādi būs arī aksesuāri, tad koptēls būs pārsātināts. 

Tā kā kāzas ir pavisam īpašs dzīves notikums, tad vari apsvērt domu par speciāli tev pēc individuāla pasūtījuma darinātiem aksesuāriem, piemēram, līgavas kroni, jostu vai kurpēm. Šādi aksesuāri var pat tikt īpaši personalizēti ar jūsu iniciāļiem vai kāzu logotipu. 

Plīvurs

Ja kāzu dienā vēlies savu tēlu papildināt ar plīvuru, vari izvēlēties visdažādākās tā variācijas. 

 • Koķets tīkliņš, kas nosedz acis, 
 • apjomīgs tilla mākonis, aiz kura paslēpties, 
 • garš katedrāles plīvurs, kas uzburs karalienes tēlu. 

Iespēju un plīvura variāciju ir daudz – izvērtē, kura tavam tēlam un kāzu dienas noskaņai atbildīs vislabāk.
plīvurs, līgavas plīvurs, princešu stila plīvurs kāzās, Foto: Annija Veldre
FOTO: Annija Veldre

Lasi vairāk: Matu rota kāzu dienā. Ko izvēlēties – plīvuru, kroni vai ko citu? 

Cepure

Gaiša vai tumša, ziediem rotāta vai eleganti askētiska – cepure kā līgavas personības aksesuārs ir kā skaists punktiņš uz “i”. 

Fedora stila cepurē, kas ir universāla un labs unisex risinājums, gan kāzu dienā, gan ikdienā, varēsiet dalīties abi. 

Apskati plašo cepuru piedāvājumu no vietējiem Latvijas cepuru meistariem (piemēram, Ksenia Danilova, Kasherbloom, Straumbergs Hats) un noteikti atradīsi sev piemērotāko variantu.

Lasi vairāk: Intervija ar cepuru meistari Kseniju Daņilovu 

Josta

Izšuvumiem, pērlītēm vai akmentiņiem rotāta josta piešķirs tavai kāzu kleitai neatkārtojamu un izsmalcinātu raksturu. 

Izvēlies jau gatavu jostiņu, vai arī pasūti, lai to pagatavo pēc individuāla pasūtījuma (ar taviem iniciāļiem, kāzu datumu vai citām oriģinālām detaļām). 

Josta (neatkarīgi no tā, vai tā ir šaura un grezna vai plata un ar lielu sprādzi) akcentēs vidukli un padarīs siluetu izteikti sievišķīgu. Jāņem vērā, ka josta būs piemērota kāzu tērpiem, kuru fasons paredz vidukļa daļas izcelšanu. 

Apmetnis un cimdi

Lai tērpu padarītu vēl sievišķīgāku, vienlaikus piešķirot tam krietnu devu elegances, papildini to ar apmetni vai cimdiem. Šādi nodrošināsies gan pret nevajadzīgu nosalšanu vēsākos laikapstākļos, gan uzbursi kinofilmas cienīgas ainas kāzu fotosesijā.

Sejas maska

Pirms pasauli pāršalca pandēmija un ar to saistītie noteiktumi, par šādu aksesuāru savai kāzu dienai līgavas pat nevarēja iedomāties, toties šobrīd gan pasaulē, gan Latvijā sejas aizsargmaskas līgavām ir kļuvušas par pašsaprotamu aksesuāru, par kuru domāt un kuru pieskaņot savam kāzu dienas tērpam.
sejas maska kāzu dienā, Foto: Dana Zunde-Birzniece
FOTO: Dana Zunde-Birzniece

Ja kleitu darina šuvēja, tad pie viena vari pasūtīt pagatavot arī pieskaņotu sejas masku. Ja nē, tad noteikti atradīsi piedāvājumus internetā, kur pasūtīt kāzu dienai piemērotas sejas maskas no zīda, mežģīnēm vai citiem grezniem, svētku reizei piemērotiem audumiem. 

Rotas

Vispirms ieteicams izvēlēties kāzu kleitu un tikai pēc tam domāt par atbilstošām rotām. 

Kāzām izvēlies kvalitatīvas rotaslietas. Rotām nevajadzētu dominēt pār tērpu, būt pārāk uzkrītošām vai krāsainām. 

Ja ir kādas rotaslietas (piemēram, mantotas), kuras līgava noteikti vēlas uzlikt kāzās, tad kāzu kleitas audumu izvēli vajadzētu veikt, pieskaņojoties šīm rotaslietām.

Veļa un apavi

Kāzu apakšveļas izvēlei iesakām veltīt ne mazāk uzmanības kā pašai kāzu kleitai. Svarīgi, lai tā būtu saderīga ar izvēlēto kleitu un līgava tajā justos ērti visas dienas garumā. 

Iesakām izvēlēties miesas krāsas apakšveļu, lai izvairītos no tā, ka fotogrāfijās tā ir labi pamanāma (izplatīta kļūda ir izvēlēties baltu apakšveļu), tāpat arī jāuzmanās, zem pieguļošas kleitas velkot zeķes vai zeķturi. 

Zem kāzu tērpa ieteicams vilkt koriģējošu veļu, tā var paveikt brīnumus un samazināt ķermeņa apmērus pat vesela izmēra ietvaros. Veļa izlīdzina, veido labu siluetu.

Lai gan bieži vien kurpes zem garās kleitas ir nepamanāmas, tās ir svarīga detaļa. Tās bieži vien tiek iemūžinātas līgavas rīta fotosesijas bildēs. Vismaz pirmajai kāzu daļai iesakām apsvērt izvēlēties kurpes ar augstiem papēžiem – tajās uzlabojas stāja.

Ja vēlāk plānots daudz dejot, staigāt, skraidīt pa pļavu, var apavus nomainīt pret ērtām laiviņām, kedām, vai pat stilīgiem gumijniekiem. 

Ja kurpes arī ikdienā ir tava sirdslieta un šī pozīcija tev ir tiešām svarīga, ir vērts apdomāt kāzu kurpju pasūtīšanu pēc individuālām vēlmēm - krāsas, materiāla, personalizēt tās ar kāzu tematiku raksturojošiem elementiem, iniciāļiem, datumu utt. Šādus pasūtījums ir iespējams veikt, piemēram, pie Latvijas zīmola Wims apavu ražotājiem.
Wims apavi, Latvijā ražoti apavi pēc pasūtījuma, līgavas apavi, Foto: Einārs Freimanis
FOTO: Einārs Freimanis / apavi: Wims

Lasi vairāk: Kā izvēlēties apakšveļu kāzu dienai un Kādus apavus izvēlēties līgavai? 

Kleita pēc kāzām

Daudzas līgavas savu kleitu pēc kāzām izlemj pārdot. It sevišķi, ja tērps ir bijis dārgs, šādi tas sevi daļēji atpelna. Tomēr ir arī līgavas, kas kleitu glabā, jo vēlas to rādīt bērniem, mazbērniem, priecāties pašas. 

Kā kleitu glabāt?

Ir pieejamas speciālas kastes, maisi, arī pārvalki kāzu tērpu glabāšanai. Vari tos pasūtīt ar iniciāļiem, kāzu datumu, kāzu logotipu utt. 

Pirms nolikt kleitu glabāšanā, to vajadzētu iztīrīt. Nav obligāti tā jānes uz ķīmisko tīrītavu. Par tīrīšanu jākonsultējas salonā, kur kleita pirkta vai pie šuvējas – kāds materiāls, kā tas jākopj, jāmazgā, jāgludina. Bet lielākoties jebkuru kleitu, ja uz tās nav specifisku traipu, var iztīrīt mājas apstākļos. 

Lasi vairāk: Ko iesākt ar kāzu kleitu pēc kāzām? 

Raksta titulfoto: Annija Pumpure