FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Viss par un ap kājas mežģīnēm

Autors:Precos.lv
Kājas lente vai tā sauktā mežģīne, prievīte var būt plata vai šaura, bet tai pavisam noteikti ir jābūt skaisti izdaiļotai, piemēram, ar smalkām mežģīnēm, zīda lentītēm, auduma ziediem vai akmentiņiem. To, vai kājas mežģīni pietaupīt vien jūsu pašu acīm, vai ļaut jaunajam vīram to publikas priekšā novilk, paliek jūsu pašu ziņā.

Kājas lente kāzu dienā visbiežāk tiek likta uz labās kājas virs celīša. Tomēr šis nav uzskatāms par striktu nosacījumu, tā kā droši kājas mežģīne var rotāt arī līgavas kreiso kāju.

Ja ir izlemts vilkt divas kājas mežģīnes, tad tās ir paredzētas, lai viena paliktu par atmiņu kāzu nakts romantikai. To dēvē par saldo jeb medus lenti, ko velk pusi plaukstas augstāk par pirmo. Otra lente visbiežāk noder atrakcijai, kad līgavainis no kājas to līgavai novelk.

Līgava met pušķi, bet līgavainis – novilkto mežģīni

Tradīcija par kājas lenti un tās novilkšanu nākusi no Amerikas. Tomēr tā kļuvusi par jautru un piekoptu atrakciju kāzu dienas vakarā arī Latvijā.

Kājas mežģīni jaunajai sievai novelk vīrs, parasti to darot vai nu ar rokām vai, nedaudz amizantākā veidā, ar zobiem. Parasti tas tiek darīts pēc mičošanas, kad līgava gatavojas mest savu līgavas pušķi neprecētajām kāzu viešņām. Kad līgava savu pušķi ir metusi, līgavainis met novilkto kājas lenti neprecēto puišu bariņam.

Tas, vai kājas mežģīni ļaut vīram novilkt un mest to vecpuišiem, vai pietaupīt tikai pašu acīm vēlākai vakara stundai, ir atkarīgs tikai un vienīgi no pašu vēlēšanās. Kāzu diena ir jūsējā, kur tikai jūs paši lemjat, kādas tradīcijas un aktivitātes veikt, bet kādas ne.
līgavas kājas mežģīne, līgavas rīts, līgavas gatavošanās, Foto: Arta Sermule
FOTO: Arta Sermule

Piemēram, Amerikā līgavas mežģīnes noņemšanas privilēģija tiek atvēlēta līgavainim pirms vai pēc līgavas pušķa izmešanas. Pirmo lenti dēvē par laimīgo, tieši to līgavainis sviež saviem vēl neprecētajiem draugiem. Gan tam, kurš to ieguvis lentu, gan tai, kura ir noķērusi līgavas pušķi, tiek paredzēts drīz precēties vai vismaz laimīgi atrast otru pusīti! Šo tradīciju var pavērst arī interesantāk – līgavaiņa draugs, kurš noķēris mežģīni, dodas pie meitenes, kura savukārt ir noķērusi līgavas pušķi un uzmanīgi uzvelk tai iegūto mežģīni.

Tradīcija tiek pildīta ar nosacījumu – jo augstāk tā tiek uzvilkta, jo vairāk laimīgu gadu tiek vēlēts jaunajam pārim! Parasti kājas lentes un pušķa izmešana izvēršas par gana jautru kāzu aktivitāti! Varbūt ir vērts aizņemties kādu no ārzemju tradīcijām? 

Kaut kas vecs, kaut kas jauns, kaut kas aizlienēts un kaut kas zils...

Lai gan nav viena noteikta krāsa, kādā ir jābūt līgavas kājas lentei, tomēr tradīcijas paredz, ka zilā krāsa simbolizē veiksmi turpmākajā laulības dzīvē. Mežģīne var būt gan viscaur zila, gan ar ziliem akcentiem, piemēram, kādu zilu kristāliņu.

Līgavas kājas lente var būt darināta individuāli, izvēloties materiālus un toņus, kas iekļauti līgavas kāzu kleitā vai saskan ar kopējo kāzu dienas tematiku.
kājas mežģīne, līgavas kājas lenta, kāzu fotosesija, Foto: Vilnis Slūka
FOTO: Vilnis Slūka
kājas lente, kājas mežģīne, līgavas kājas mežģīne, Foto: Jānis Romanovskis
FOTO: Jānis Romanovskis / Gribuvasaru.lv

Kājas lentes bija īpaši populāras 1930. un 1940. gados. Tās pielietojums tolaik bija visai praktisks – ērts veids, kā aizstāt mazu somiņu.

Raksta titulfoto: Emīlija Bogdānova