FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

KUR un KĀ iegādāties savu sapņu kāzu kleitu?

Autors:Liena Eglīte
Kad pienāk satraucošais brīdis izvēlēties kāzu kleitu, rodas daudz neskaidrību par to, kur un kādu kleitu pirkt vai varbūt tomēr labāk būtu kleitu uzšūt? Cik riskanti ir pasūtīt kleitu internetā un vai ir vēl citas iespējas tikt pie skaistas kāzu kleitas? Lai iegūtu objektīvu informāciju, aptaujāju gan kāzu kleitu, gan šūšanas salonu īpašnieces.

Pirmā dilemma parasti ir, vai pirkt jau gatavu kleitu, vai iet pie šuvējas? Jebkurā gadījumā pirms galīgā lēmuma pieņemšanas ir svarīgi apzināt piedāvājumu un to rūpīgi izpētīt. Līgavai vajadzētu veltīt laiku kleitu uzmērīšanai un nepirkt pirmo, kas šķiet skaista, bet gan pielaikot dažādu stilu un audumu kleitas, lai saprastu, kas pašai patīk un kas vislabāk piestāv.

Kāzu saloni

Viens no tradicionālajiem veidiem ir doties uz kāzu kleitu salonu, lai kopā ar salona konsultanti izvēlētos skaistāko kāzu kleitu. Latvijā ir diezgan daudz kāzu kleitu salonu un šķiet, ka ikviena līgava varēs atrast kaut ko piemērotu sev, tomēr ne vienmēr tā notiek.

Plusi, pērkot kāzu kleitu salonā:

 • uzreiz ir redzams, vai kleita piestāv;
 • liela izvēle gan krāsu un toņu, gan modeļu ziņā;
 • ja nopērc kleitu, par šo jautājumu līdz kāzām vairs nav jāraizējas;
 • ja kleita ir no pasaules mērogā atpazīstama un reprezentabla zīmola, tad tai ir ļoti augsta kvalitāte;
 • ja cilvēkam ir īpatnējs augums, tad uzvelkot jau gatavu kleitu ir uzreiz redzams, vai problemātiskās vietas izceļas vai notušējas un ko vēl varētu pamainīt;
 • uzreiz var sajust, vai kleita ir „mana” vai tomēr nē;
 • var saprast, vai korsete (ja tāda ir) pieguļ labi un ir ērta.


Mīnusi:

 • cena ir lielāka;
 • dažkārt kāzu kleitas kvalitāte var neatbilst cenai;
 • var neatrast „savu kleitu” vai „savu stilu”, jo Latvijā kleitu piedāvājums ir diezgan vienveidīgs, kleitas mēdz būt pārāk pompozas;
 • kleitai, kas ļoti iepatikusies, var neatrast vajadzīgo izmēru un tad tā jānes pāršūt.

Šūšanas saloni:

Ja Jūsu sapnis vienmēr ir bijis speciāli Jums gatavota kāzu kleita ar individuālu pieeju un iespēju realizēt Jūsu idejas, tad piemērotāks variants ir doties uz kāzu kleitu šūšanas salonu. Ir divu veidu šuvēji – ikdienas drēbju šuvēji un kāzu kleitu šuvēji un ir ļoti svarīgi šīs divas sfēras nesajaukt: profesionāls kāzu kleitu šuvējs zina visus šāda veida tērpa šūšanas knifiņus, bet ikdienas apģērba šuvējs var uzšūt kāzu kleitu, kas līdzinās vakartērpam. Ejot pie šuvējas ir ieteicams zināt, kā gribēsiet izskatīties, jo ne vienmēr šuvēja Jūs sapratīs no pusvārda vai spēs nolasīt Jūsu domas. Arī pirms došanās pie šuvējas būtu ieteicams pastaigāt pa veikaliem, palaikot kleitas un saprast, tieši ko vēlaties.

Plusi, kāzu kleitu šujot pie šuvējas:

 • pieņemamas cenas, var uzšūt kleitu jebkuram budžetam;
 • ar uzšūt tērpu, kas piestāv gan stila, krāsu, gan auguma proporciju ziņā;
 • laba kvalitāte;
 • var uzšūt tērpu ikvienam augumam;
 • var īstenot visas idejas un iegūt savu sapņu kleitu;
 • var izdomāt ko interesantāku, ko netradicionālu un atšķirīgu;
 • individuāla pieeja.


Mīnusi:

 • bieži vien ir grūti izvēlēties audumu;
 • šuvēja var izrādīties neprofesionāla;
 • papildus stress, jo Jūs nevarat būt droša, vai šuvēja sapratīs Jūsu vēlmes un izšūs tieši tā, kā vēlaties;
 • Jūs vēl nezināt, kas Jums patiesībā piestāv un kā kleita izskatīsies;
 • šūšana var aizkavēties un kleitu varat dabūt tikai pāris dienas pirms kāzām;
 • šūšana, salīdzinājumā ar gatavas kleitas iegādi, ir laikietilpīgāks process.
 • Viens ir iedomāties, kādu kleitu šuvēja uzšūs, bet otrs ir uzvilkt un saprast – jā, kleita man tik tiešām der. Ja šuvējas pakalpojumi tomēr nav tas, ko vēlaties, tad pastāv vēl arī citas iespējas tikt pie ilgi gaidītās un izsapņotās kāzu kleitas.

Lietotu kāzu kleitu pirkšana un kāzu kleitu izīrēšana

Lietotu kāzu kleitu pirkšana vai kleitas izīrēšana ir viens no risinājumiem, kā samazināt savu kāzu budžetu. Tādēļ pirms jaunas kāzu kleitas iegādes vēlams pārdomāt, cik lielu nozīmi Jūs piešķirat kāzu kleitai un vai par vairākiem simtiem latu nopirktais tērps pēc vienas dienas valkāšanas netiks uz visu atlikušo mūžu nolikts tālākajā skapja stūrī.

Citur pasaulē šāda prakse ir visai populāra: arī mūsu kaimiņi lietuvieši un igauņi kāzu kleitas pārsvarā iznomā. Pašlaik par pieņemamām cenām var izīrēt lieliskas kleitas, kuras nopirkt jaunas būtu ļoti dārgi. Pēc katras lietošanas kleitas tiek iztīrītas ķīmiskajā tīrītavā un ir kā jaunas. Vienīgais, ko parasti pērk jaunu, ir plīvurs, un arī pēc kāzām to glabā visu mūžu.

Lielākais mīnuss lietotām un izīrējamām kāzu kleitām ir iespējamība satikt kādu līgavu, kurai šī kleita jau ir bijusi. Bet, ja šādas domas Jūs nevajā, tad kāpēc gan neietaupīt naudu un neizskatīties lieliski kāzu dienā, par to samaksājot ievērojami mazāk, nekā iegādājoties pavisam jaunu tērpu?

No otras puses – katrai līgavai ir jāizvērtē pašai, vai viņa kleitai piešķir tikai praktisku nozīmi, vai kleita tomēr ir kas vairāk kā tikai tērps. Tām līgavām, kuras uzskata, ka uzvelkot lietotu līgavas kleitu viņas manto iepriekšējās valkātājas dzīvi, varbūt labāk ir pirkt pašām savu kleitu. Lai gan kleitai nevajadzētu piedēvēt emocionālas īpašības, tomēr cilvēka domām ir liels spēks un domājot negatīvi Jūs arī šādas sajūtas sev piesaistāt. Atcerieties, ka ne jau no kleitas ir atkarīgs, cik laimīga būs Jūsu dzīve.

Kāzu kleita interneta izsolē vai veikalā

Par internetā iegādātām kleitām kāzu salonu turētāju viedoklis ir viennozīmīgs – pirkt kleitu internetā ir tas pats, kas pirkt kaķi maisā: ir diezgan daudz meiteņu, kuras iet pie šuvējām pārtaisīt vai pielāgot savam augumam internetā pasūtītās kleitas.  Lielākais interneta veikalu piedāvājuma pluss ir kleitu un to cenu daudzveidība un iespēja katrai līgavai izvēlēties savai gaumei un naudas maciņam visatbilstošāko tērpu no dažādām, pat slavenu dizaineru kolekcijām. Tomēr Jums jābūt gatavai, ka pastāv iespēja arī nesaņemt gaidīto un tas var radīt sarūgtinājumu vai vilšanos.

Pasūtot kleitu no interneta, jāņem vērā, ka:

 • kleitu fotogrāfijas tiek veidotas profesionāli, speciāli apstrādājot tās datorprogrammās un pielietojot atbilstošu apgaismojumu, kurā kleita izskatās vislabāk, līdz ar to dzīvē kleita var izskatīties savādāka, nekā to redzējāt interneta katalogā;
 • ja līgava kleitu nav piemērījusi un nezina, kā tā guļ uz viņas auguma, ir iespējams, ka kleita neizskatīsies labi;
 • līgavas pirms kāzām parasti notievē un pasūtītais izmērs pēc piegādes jau var vairs nederēt;
 • var preci nedabūt vispār;
 • katrai valstij ir savi izmēru standarti. Ja kleitu pērk no ķīniešu pārstāvjiem, ir jāņem vērā, ka viņiem ir citas auguma proporcijas – viņi šuj, vadoties pēc savu cilvēku izmēriem un tās proporcijas salīdzinot ar mūsējām ir ievērojami mazākas. Anglijā savukārt krūšu izmērs ir lielāks;
 • kleita var būt no savādāka auduma, citā krāsā vai atšķirties krāsu niansēs, piemēram, fotogrāfijā kleita bija šampanieša krāsā, bet Jūs to saņemat maigi rozā;
 • interneta veikali Jūsu ceļu pie kāzu kleitas var arī sadārdzināt vai pagarināt: varat saņemt ne to, ko vēlējāties, un tādējādi būs jāiztērē vairāk naudas kleitu pāršujot vai vispār iegādājoties jaunu;
 • ir svarīgi izlasīt klientu atsauksmes par attiecīgo tirgotāju, lai zinātu, vai uz viņu var paļauties un Jūsu pasūtījums tik tiešām būs kvalitatīvs un piegādāts laikā.

Mantota kāzu kleita

No vienas puses – ir jau skaisti saglabāt senču tradīcijas un kāzās vilkt mantotu kleitu, tomēr jāskatās, vai līgavai kleita piestāv un vai viņa pati to grib vilkt. Nevajadzētu to darīt tikai tāpēc, ka mamma vai vecāmamma tā vēlas. Svarīgi arī ir novērtēt, vai līgava mantotajā kleitā jutīsies kā īsta līgava, vai kleita ir skaista un līgavai būs ērti? Tā kā mūsu iepriekšējā paaudze dzīvoja padomju laikā, kad kleitu audumi un stili nebija īpaši daudzveidīgi, vecās kleitas, ja vien gadu gaitā tās nav sabojājušās, var arī pārveidot.

No otras puses: katrai līgavai ir sava dzīve un katrai būtu jāvelk sava kleita. Līgavām, kuras tic priekšmetu enerģētikai, būtu jāpadomā, cik mamma vai vecmāmiņa bija laulībā laimīga un vai kleitai ir pozitīva aura?

Paldies par konsultācijām modes salonam „Shatilen”, modes dizaina studijai „Ingrīda”, kāzu salonam „Delukss”, modes salonam „Tērpi.lv”, kāzu salonam „Myosotis” un kāzu salonam „Alma Nolle”!

Raksta titulfoto: Annija Veldre