FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kāzu ielūgumi - ieteikumi to izvēlē un jaunākās tendences

Autors:Linda Pūce / PRECOS
Ielūgums ir pirmais iespaids par jūsu lielo, svinīgo notikumu. Pēc ielūguma dizaina un satura viesi nojautīs, kāda gaisotne valdīs šajā dienā. Šajā rakstā esam apkopojuši idejas un vērtīgus ieteikumus:

● kā ar ielūgumu uzburt gaidāmo kāzu noskaņu, 
● kā radīt unikālu ielūguma dizainu,
● kā veidot ielūguma tekstu un 
● kad būtu pareizais brīdis ielūgumu izsūtīšanai. 

Vienojošas kāzu grafiskās identitātes veidošana

Lai neapjuktu savās vēlmēs, iesakām jums vērsties pie kāzu grafiskā dizainera, kura radošais skatījums jums palīdzēs nonākt ne tikai pie pareizā virziena, bet arī materiāliem (papīrs no raupja līdz caurspīdīgam, apdrukāts koks vai organiskais stikls utml.), toņiem un drukas tehnikas. 

Aizvien biežāk pāri izvēlas veidot komplektus no vairākām daļām, pasūtot ne vien ielūgumus, bet arī citus kāzu papīrlietu elementus. Kāzu ielūgumi, laulības solījuma kartītes, galda kartes, ēdienkartes, sēdvietu plāns, dažādi plakāti un pat fotosesiju sienas elementi - to visu vēlams veidot vienotā un saskaņotā stilā, atbilstoši kāzām izvēlētajai tēmai un krāsu paletei. 

Savu kāzu papīrlietu meistaru izvēlies šeit

Kāzu tematikai pieskaņoti ielūgumi

Kāzu ielūgumi ir viens no kāzu grafiskās identitātes elementiem. Pieņemot, ka kāzu tematika ir cieši saistīta ar pašu pāri, tad ielūguma motīvus var veidot, iedziļinoties pāra vērtībās, vaļaspriekos, mīļos notikumos (piemēram, kāda kopīga ceļojuma atmiņās), kas var kļūt par jaunās ģimenes simbolu un svētkus caurvijošu elementu. 

Domājot par kāzu tematiku un tai pieskaņotiem ielūgumiem, pārim jāfokusējas pašiem uz sevi, meklējot to atšķirīgo, kas raksturotu gan abus kā personības, gan arī pāra līdzšinējo kopīgo ceļu, tad noteikti viss izdosies, un rezultāts būs oriģināli un skaisti ielūgumi. 

Iedvesmu kāzu ielūgumiem iespējams smelties arī plānotajā kāzu vietā. Noteikti ir vietas, kas ne vien čukst, bet diktē prasības par to, kādai vajadzētu būt ielūguma noskaņai un formātam. Tā, piemēram, elektronisks ielūgums uz kāzām vairākus gadsimtus pieredzējušā, greznā muižā, nebūs tas piemērotākais variants. Tā vietā kāzām muižā lieliski piestāvēs, piemēram, kaligrāfiski veidots ielūgums uz ar rokām lietu papīru, kā arī monogramma ar pāra iniciāļiem, kas veidota ar vaska zīmogiem. 

Kāzu ielūgumu tendences

Šobrīd aktuāli ir ielūguma informāciju dalīt vairākās kartītēs (ielūguma ieliktņos). Pats ielūgums informē tikai par svarīgāko - faktu, datumu, laiku, norises vietu - savukārt, pārējās kartītes, kas nāk komplektā ar ielūgumu, sniedz papildu informāciju. Uz tām var norādīt vēlmes par dāvanām, ziediem, dreskodu, plānoto aktivitāšu programmu un citu informāciju.

Tāpat šobrīd ielūgumos aktuāls ir minimālisms bez liekām detaļām, izskaistinājumiem un vizualizācijām.

Lasi arī: Kāzu ielūguma saturs

Kā norāda kāzu papīrlietu meistare Anna Kande: “Papīra kvalitāte ir viena no pamata aktualitātēm. Lielākoties tas ir stingrs, raupjš papīrs ar izteiktu tekstūru, dažkārt rokas lējuma. To mēdz kombinēt ar skaisto, puscaurspīdīgo papīru, kas piešķir vieglumu un eleganci. Vēl materiālu ziņā pāri ir iecienījuši samtu, kas ir lielisks risinājums, piemēram, aploksnēm, arī organisko stiklu, kas kalpo par skaistu pamatu pašam ielūgumam. Ja pāris vēlas īpaši greznus ielūgumus – labs variants ir folijspiede.”


Foto: Einārs Freimanis

Veikalā pirkti, internetā pasūtīti ielūgumi

Sen pagājuši tie laiki, kad pirkti ielūgumi ir sinonīms garlaicīgiem un vecmodīgiem ielūgumiem. 

Vēl aizvien ir pāri, kas kāzu ielūgumiem izvēlas jau gatavas atklātnes, kas nopērkamas veikalos, grāmatnīcās. Lai arī šādi zūd iespēja realizēt kādas oriģinālas idejas un veidot kāzu papīrlietu komplektus, kuros visi elementi būtu savstarpēji saskaņoti, šis ir un paliek kā derīgs variants visiem tiem, kas vēlas ietaupīt uz konkrēto izmaksu pozīciju kāzu tāmē. 

Iecienīts vidus variants starp veikalā iegādātiem gataviem ielūgumiem un pēc individuāla pasūtījuma pie grafiskā dizainera radītiem ļoti īpašiem ielūgumiem ir tipogrāfijā pēc individuāla dizaina drukāti ielūgumi, kas var ietvert arī, piemēram, līgavaiņa un līgavas fotogrāfijas. Kāzu ielūguma dizaina izstrādi parasti piedāvā pati tipogrāfija. Jāņem vērā, ka dizaina izstrādes termiņi un cenas būs atkarīgas no sarežģītības. 

Labs un mūsdienīgs variants ir arī ielūgumi un citas kāzu papīrlietas, kuras ir iespējams personalizēt un pasūtīt internetā. Runa ir par jau gataviem, skaistiem un trendīgiem ielūgumu dizainiem, no kuriem jūs varat izvēlēties piemērotāko variantu sava pasākuma tematikai un atbilstoši to personalizēt. Tā, piemēram, uzņēmums MYPRINT piedāvā jau sagatavotus kāzu papīrlietu dizainus dažādās tematikās, kāzu papīrietu sērijā ietverot gan save the date kartītes, ielūgumus, dienas plānu, ēdienkarti, galda kartes.

Pašu gatavoti kāzu ielūgumi

Ielūgumi, galda kartes un citas kāzu papīrlietas - ja esat pārliecināti, ka tas ir jūsu spēkos un jums piemīt atbilstošas prasmes, tad varat tās gatavot paši. Daudzi pāri arī izvēlas to darīt. 

Ja finansiālu, emocionālu vai kādu citu apsvērumu dēļ esat nolēmuši ielūgumus gatavot paši, iesakām apdomāt un parēķināt, cik daudz laika tas prasīs, lai process nav pārāk laikietilpīgs un nogurdinošs, jo viena lieta ir pagatavot vienu ielūgumu un galda karti, bet pavisam kas cits, ja jāizveido komplekti piecdesmit viesiem.

Ja jūtat, ka pašu spēkiem šis darbiņš būs pārāk ilgs un prieku laupošs, tad varat daļu darba, piemēram, ielūgumu izgatavošanu uzticēt ielūgumu meistarei, savukārt, sev atstāt vienkāršāku uzdevumu - galda karšu gatavošanu.

Ja vēlaties ietaupīt un visu gatavot tikai pašu spēkiem, tad varat sarīkot draudzeņu vakaru, kura laikā visas kopīgi taisīsiet kāzām nepieciešamās papīrlietas.

Elektroniski ielūgumi

Ja kāzu stils to pieļauj un esat pārliecināti, ka vairums jūsu viesiem šāds ielūguma veids šķitīs pieņemams, tad viesus par gaidāmajām kāzām varat informēt, nosūtot viņiem uzaicinājumu elektoniski. 

Mūsdienās ir pieejamas dažādas interneta platformas, kas piedāvā pašiem izveidot skaistus elektroniskus ielūgumus, nezaudējot aicinājuma personiskumu. Tāpat variet izveidot kāzu mājaslapu vai sagatavot oriģinālu ielūgumu video formātā. 

Kad pasūtīt kāzu ielūgumus?

Ar ielūgumu pasūtīšanu nevajadzētu kavēties it īpaši, ja esat plānojuši ielūgumus un citas kāzu papīrlietas pasūtīt pie kāzu grafiskā dizainera, kas veidos jūsu kāzu vizuālo identitāti. 

Tiklīdz esat izlēmuši, kad un kur svinēsiet kāzas, kāda būs jūsu kāzu tēma (ja tāda būs) un kāda krāsu palete dominēs jūsu kāzās, variet sākt domāt par ielūgumu dizainu un pasūtīšanu.

Cik maksā kāzu ielūgumi?

Ja ielūgums tiek veidots pēc individuāla, unikāla dizaina vai ar kaligrāfiskiem, ar roku rakstītiem uzrakstiem, tad jārēķinās, ka izmaksas par šādiem ielūgumiem būs salīdzinoši augstas.

Izmaksas ietekmē kaligramma, akvareļa krāsojumi, ar roku radīts teksta apjoms, papīrs, rokas lējuma papīri, kā arī steidzamība. 

Ja reiz esat nolēmuši gatavot ielūgumus pēc individuāla dizaina, tad nevajadzētu censties par katru cenu ietaupīt uz tādām niansēm kā papīru vai druku. Tādā veidā jūs riskējat, ka lieliska ideja var tikt palaista vējā, jo tā nodrukāta digitālajā drukā un uz vislētākā papīra. 


Foto: Emīlija Bogdanova

Teksts kāzu ielūgumā

Kad izlemts, kāds būs kāzu ielūgumu dizains, tad jāsāk domāt, kas būs tas, ko ielūgumā rakstīsiet? Vai pieturēsieties pie klasiskas un formālas uzrunas, vai arī ļausieties radošajai iedvesmai? Kas ir tā informācija, kurai noteikti jābūt iekļautai ielūgumā, lai izvairītos no pārpratumiem?

Lasīt vēl: Kāzu ielūguma saturs

Uzrunas forma ielūgumā

Uzrunu var izvietot vai nu ielūgumā, vai arī uz ielūguma aploksnes. 

Kas attiecas uz uzrunas formu ielūgumā, tad viesus uzrunāt ielūgumā vajadzētu tieši tā, kā jūs viņus uzrunājat dzīvē. Ģimenes locekļus nevajadzētu uzrunāt distancēti un pārlieku formāli. 

Protams, citi nosacījumi ir tad, ja uz kāzām aiciniet prominentas, augsti godājamas personas, kuru uzrunai ir paredzētas īpašas uzrunas formas. 

Ja uz kāzām aiciniet kādu, par kuru īsti neziniet, vai viņam ir otra pusīte, vai arī ja neziniet šīs otras personas vārdu, tad uzrunā varat norādīt viesa vārdu un ielūguma apakšā precizēt, ka ielūgums ir paredzēts divām personām. 

Lasīt vairāk: Teksti, ko rakstīt kāzu ielūgumā

Informācija, kas noteikti jāiekļauj ielūgumā

Pati svarīgākā informācija, kurai noteikti ir jābūt minētai kāzu ielūgumā ir ceremonijas datums, laiks un norises vieta. 

Vēl bez šīs pamatinformācijas ielūgumā varat iekļaut norādes par vēlamo viesu dreskodu, informāciju par ziediem un dāvanām, kādas vēlaties saņemt, vedēju vai kāzu organizatoru kontaktinformāciju, karti ērtākai norises vietas atrašanai.

Karte, kā nokļūt līdz ceremonijas un svinību vietai

Lai norādītu ceremonijas un/vai svinību vietas koordinātas, ielūgums nereti tiek papildināts ar karti. Arī to var veidot kā dizaina elementu, tajā skaisti un mākslinieciski atainojot baznīcu, svinību vietu, ceļu no vienas vietas līdz otrai, atzīmējot tajā arī kāzu pieturvietas, ja tādas ir plānotas. Karte tās parastajā veidolā ielūgumos tiek izmantota reti. 

Kartīte R.S.V.P. 

Kartīte R.S.V.P. (répondez s'il vous plaît - tulkojumā no franču valodas - Lūdzu, atbildiet) tiek izsūtīta reizē ar ielūgumu. 

Tā paredzēta kā viesa atbilde uz ielūgumu, ar kuru viņš informē par savu ierašanos vai neierašanos uz kāzām. 

Lai arī tās ir papildu izmaksas, R.S.V.P. kartīte aiztaupīs citus izdevumus. Zinot precīzu viesu skaitu, jūs lieki netērēsiet naudu galda kartēm, porcijām, dzērieniem, naktsmītnēm uc. Arī kāzu rīkotājiem vai vedējiem būs vieglāk plānot aktivitātes, zinot viesu skaitu. 

Izmantojot R.S.V.P. kartītes, var lūgt informēt kāzu organizatorus vai pāri arī par to, vai viesis vēlēsies izmantot nakšņošanas iespējas, vai nē. Noteikti norādiet datumu un adresi, kur šo atbildes kartīti nogādāt. 

Lasi vairāk: Ko nozīmē RSVP kāzu ielūgumā?

Paraksts

Tāpat kā uzruna, arī parasts ir svarīgs. Kad visa informācija ir ielūgumā uzrakstīta, neaizmirstiet ielūguma beigās abi parakstīties. 


Foto: Emīlija Bogdanova

Kaligrāfija

Kaligrāfijas izmantošana kāzu ielūgumu veidošanā noteikti ir un būs aktuāla. Tā tiek izmantota gan kā pamats ielūguma dizainam, gan kā akcents, kombinējot to kopā ar datorrakstu. Kombinētais variants noteikti ir laba un veiksmīga izvēle, jo tas ļauj izcelt kaligrāfiskos elementus, veido labu kopskatu un padara ielūgumu vizuāli viegli uztveramu. 

Ļoti reti, kad viss ielūgums tiek veidots, izmantojot kaligrāfiskos burtus, jo visu tekstu izlasīt šādā stilā būs grūti. Parasti tā ir uzruna vai jaunā pāra vārdi, kas tiek veidoti kaligrāfiski. 

Kaligrāfiju  iespējams izmantot ne vien kāzu papīrlietu gatavošanā, bet arī kāzu dekorācijām, piemēram, veidojot dažādas norādes. 

Kad ielūgumus izsūtīt?

Pieņemts, ka kāzu ielūgumus vajadzētu izsūtīt vismaz 3-6 mēnešus pirms kāzām. Jo savlaicīgāk jūs izsūtīsiet ielūgumus, jo lielāka ir iespēja, ka viesiem šajā laikā jau nebūs citu plānu un viņi varēs ierasties uz jūsu kāzām. 

Ja kāzas paredzētas nelielam viesu skaitam un uz tām aiciniet tikai tuvākos radus un draugus, tad ielūgumus varat nosūtīt 1-2 mēnešus pirms kāzām. 

Ielūgums pirms ielūguma - save the date kartīte

Save the date jeb “ieplāno datumu” kartīte viesiem tiek izsūtīta ļoti savlaicīgi, labu laiku pirms ielūguma uz kāzām. Ar šo kartīti pāris savus viesus informē par kāzu faktu un datumu, kad tās paredzētas. 

Tā jūs ietaupīsiet liekus pārdzīvojumus par to, ka kāds no jums mīļiem un svarīgiem viesiem nevarēs ierasties uz jūsu kāzām, jo šajā datumā viņam būs ieplānots jau kaut kas cits. 

Noteikti iesakām izmantot save the date kartītes, ja jūsu kāzās plānoti viesi no ārzemēm. Savlaicīgi saņemot informāciju par gaidāmo notikumu, viesi varēs laicīgi ieplānot lidojumu, iegādāties biļetes un, ja nepieciešams, veikt citas rezervācijas. 

Save the date kartīte parasti tiek pieskaņota gaidāmo kāzu tematikai un ir viens no kāzu grafiskās identitātes elementiem. 

Pieņemts, ka Save the date kartītes viesiem tiek izsūtītas 6-9 mēnešus pirms kāzām. 

Lasi vairāk: Kas ir „save the date” kartītes? Kur un kādam nolūkam tās lieto?

Iesakām!

  • Veicot ielūgumu pasūtīšanu, vienmēr pierēķiniet klāt rezerves ielūgumus un pasūtiet nedaudz lielāku skaitu kā nepieciešams, lai vēlāk nav jāveic atkārtots pasūtījums.
  • Ja ielūgumu skaits nav liels, tad tos visus var rakstīt ar roku. Savukārt, ja ir plānots aicināt daudz viesu, tad labs risinājums ir veidot vienu ar roku rakstītu ielūgumu un tad to digitāli vai sietspiedē pavairot. Lielā apjomā ražotiem ielūgumiem lielisks akcents ir ar roku rakstītas uzrunas uz aploksnēm. 
  • Ja uz kāzām vēlaties aicināt tikai pieaugušos, tad ielūgumā skaidri jānorāda, ka šis būs pasākums bez bērniem.
  • Ja esiet paredzējuši ceremonijas laikā viens otram teikt pašu sagatavotu laulību solījumu, tad noteikti ir vērts laicīgi padomāt par tā noformējumu. Lai solījums nav jālasa no parastas lapiņas, to var pasūtīt izgatavot vienotā stilā ar visām pārējām kāzu papīrlietām.
  • Neaizmirstiet kāzu dienā paņemt līdzi vienu komplektu ar savām skaistajām kāzu papīrlietām. Jūsu kāzu fotogrāfs noteikti to novērtēs un pratīs tās skaisti iemūžināt!


Foto: Laura Apine

Raksta titulfoto: Elīna Upmane