FB Pixel
Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kāzu ielūguma saturs

Autors:Madara Karlsberga / PRECOS
Sākot plānot un veidot savu kāzu ielūgumu, bieži nākas saskarties ar jautājumiem, kas saistīti ar ielūguma teksta uzbūvi. Lasi un uzzini svarīgāko par kāzu ielūguma teksta uzbūvi, satura veidošanu un vēstījumu.

Sāciet ar tekstu

Nereti jaunie pāri sāk ar ielūgumu dizaina izvēli, taču vēlams sākt ar ielūguma tekstuko un cik daudz mēs vēlamies potenciālajiem kāzu viesiem pavēstīt.

Pretējā gadījumā var izveidoties situācija, ka ielūguma dizainā, kam ir konkrēti izmēri, teksts neietilpst. Vai gluži otrādi – teksta ir par maz un veidojas nevajadzīgi tukši laukumi.

Sāciet ar aptuveno teksta uzmetumu, lai noskaidrotu vajadzīgo ielūguma izmēru.

Varbūt izrādīsies, ka organizatoriskās informācijas ir tik daudz, ka ielūgumam būs nepieciešama papildu kabatiņa vai papildlapiņa. Varbūt visu informāciju varēs sarakstīt vienā atvērumā, bet, iespējams, vajadzēs izmantot visus trīs.

Dzeja vai uzruna

Visbiežāk, izvēloties klasiska tipa papīrlietu ielūgumu, tā tekstu sāk ar dzejas rindām vai uzrunu. Un kāpēc ne, ja ir atradies dzejolis vai citāts, kurā autoram pāris rindās ir izdevies pateikt visu? Varbūt saceriet savu dzejoli un ar lepnumu norādiet autoru zem tā /Mēs paši/.

Nebēdājiet, ja dzejas nav. Neviens no jums to neprasa. Sāciet ar uzrunu.

Uzrunājiet no sirds

Uzruna var būt gan teksta augšpusē, gan iekļauta tekstā, kaut kur pa vidu, piemēram: „mēs būsim patiesi priecīgi, ja Jūs, Anna un Jāni, būsiet kopā ar mums!”.

Visbiežāk sastopos ar jautājumu – kā uzrunāt? Vienmēr atbildu, ka tie ir jūsu ielūgumi, uzrunājiet no sirds!

„Mīļie mamma un tēti!”, „Cienījamie darba kolēģi!”, „A.god. Jāni Pēterson!”.

Ievērojiet savstarpējās attiecības. Visi diez vai būs mīļi vai cienījami. Cik dīvaini skan „Cienījamā Mamma!” vai „Mīļais priekšniek!”. Nelieciet uzrunai priekšā neko, ja nevēlaties. Varat uzrunāt vienkārši: „Anna un Jāni!”.

Kuru uzrunāt pirmo?

Nākamais jautājums, kas var mulsināt,  – kurš tad būs pirmais rakstāms – Anna vai Jānis. Versijas ir divas: pirmo rakstām dāmu vai tuvāko personu no divām.

Ja ielūdzat ģimeni, kurā ir, piemēram, pieci ģimenes locekļi, nesauciet visus piecus vārdos. Tas ne tikai nav vajadzīgs, bet visticamāk bojās ielūgumu kopējo izskatu. Apzīmējiet viņus visus ar uzvārdu. Piemēram, „Kalniņu ģimene”. Ja visiem nav viens uzvārds, risiniet šo situāciju citādāk, piemēram, „Jāni ar ģimeni”, kā pirmo norādot „ģimenes galvu” vai sev tuvāko personu.

„Manam brālim bieži mainās draudzenes, nezinu ar kuru viņš nāks uz kāzām”. Uzrunā draudzeni var nesaukt vārdā. Rakstiet: „Kaspar ar draudzeni!”. Vai vēl neitrālāk (jo varbūt Kaspars grib nākt ar draugu) – ielūguma apakšā vai kādā sānu malā norādiet, ka ielūgums paredzēts divām personām un uzrunā lietojiet tikai vārdu: „Kaspar!”.

Ielūguma uzruna uzrunas formā

Visbiežākā kļūda ir uzrunas forma. Uzrunai ir jābūt uzrunas formā: „Anna un Jāni!”, nevis „Annai un Jānim!”. Datīvā „Annai un Jānim!” var rakstīt, piemēram, uz aploksnes vai kā citādi veidotā ielūguma formātā, bet ne tad, ja uzreiz seko teksts.

Vēstījums

Ielūguma centrālajā daļā pasakiet ielūgtajiem to, ka gaidīsiet viņus, pasakiet kur un cikos notiks ceremonija, norādiet adresi. Ja paredzētas svinības pēc tam, norādiet, no cikiem un kur. Ja, jūsuprāt, viesiem varētu rasties grūtības ar kāzu vietas atrašanu, pievienojiet ielūgumam nelielu karti vai arī izdaliet kartes, piemēram, pēc kāzu ceremonijas.

FOTO: Diāna Veinberga

Centrālajā tekstā nerakstiet, ka gaidāt ierašanās apstiprinājumu vai vēl vairāk – ka dāvana jāsaiņo aploksnēs. Tikai pašu galveno. Pārējo atstājiet papildinformācijas daļai.

Parakstieties zem teksta

Biežs jautājums – kurš pirmais parakstās – līgava vai līgavainis. Visbiežāk dāmas grib būt pirmās vai arī, ja ielūgums adresēts būs līgavas radiem, tad pirmā parakstīsies līgava, bet ja līgavaiņa radiem, tad līgavainis. Taču tradīcijas vēsta, ka pirmajam ir jābūt līgavainim. Tas tādēļ, ka sieva „iziet pie vīra” nevis vīrs pie sievas.

Organizatoriskā informācija

Ja viss teksts satilpst vienā ielūguma atvērumā, tad organizatorisko informāciju ievietojiet zem parakstiem ar nelieliem, bet salasāmiem burtiem.

Organizatoriskajā informācijā rakstiet par vēlamajām dāvanām, par ierašanās apstiprināšanu līdz konkrētam datumam, norādot telefona numuru vai e-pastu. Norādiet vēlamo "dresscode", ja tāds ir, kā arī norādiet citu informāciju, kas viesiem var būt nepieciešama zināt. Varbūt jaunais pāris vēlas saņemt tikai baltus ziedus, tad tā būs īstā vieta, kur to minēt. Papildinformācijā rakstiet visu, kas, jūsuprāt, ir svarīgi, bet nav pateikts ielūguma centrālajā daļā.

Kā jau minēts iepriekš, – šī informācija var tikt ievietota gan zem jaunā pāra vārdiem, gan blakus atvērumā, gan kabatiņā, ja ielūguma dizains tādu paredz.

Varat pievienot ielūgumam pavadvēstuli uz atsevišķas lapiņas vai izveidot savu kāzu mājas lapu (ielūgumā norādot tās adresi), ja informācijas ir daudz vai ielūgumā nepietiek vietas. Protams, ielūgumam varat pievienot arī RSVP kartiņu atpakaļsūtīšanai.

Atcerieties, jo īsāks un konkrētāks teksts, jo labāk. Nepadariet ielūgumu par informatīvo ceļvedi, kas pārsātināts ar pārlieku sīku un tātad arī grūti salasāmu tekstu.

Izvēlieties dizainu

Kad teksts ir gatavs, meklējiet tam piemērotu ielūguma dizainu. Dizainu var pieskaņot gadalaikam, kad notiek kāzas. Piemēram, pavasarī izvēloties spilgtas un priecīgas krāsas vai romantiskus ābeļziedu rakstus.

Var pieskaņot vietai, kur notiks kāzas. Piemēram, pilī, kur ielūgums varētu būt grezns, ar kristāliem un vinjetēm. Varbūt ceremonija notiks pie jūras, un ielūgumā gribat redzēt lina motīvus, kur mijas vienkāršais ar svinīgo? Meža kāzās, protams, varat iekļaut meža krāsas un pat dabas veltes.

FOTO: Ilva Barkāne

Droši varat izvēlēties arī tādu kāzu ielūgumu, kurš jums gluži vienkārši patīk vislabāk – vistīkamākajā krāsā, ar mežģīnēm – un tikai tāpēc, ka esat mežģīņu fans.

Tradīcijas vēsta, ka ielūgumā vajadzētu dominēt sievišķajam un vīrišķajam... Tēma pārdomām.

Lasi arī: Kas ir „save the date” kartītes? Kur un kādam nolūkam tās lieto?

Raksta titulfoto: Ainārs Mazjānis