FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kāzu ielūguma saturs

Autors:Agnese Arne-Kapče / Luīze Lismane / PRECOS
Sākot plānot un veidot savu kāzu ielūgumu, bieži nākas saskarties ar jautājumiem, kas saistīti ar ielūguma teksta uzbūvi. Kad izlemts, kāds būs kāzu ielūguma dizains, priekšā nākamais solis – kas ielūgumā būs rakstīts?

Vai pieturēties pie klasiskas un pieklājīgas uzrunas vai – mazāk formālas un ļauties radošajai iedvesmai, uzrunājot viesus? Kas ir tā informācija, kurai noteikti jābūt iekļautai, lai izvairītos no pārpratumiem? Lasi un uzzini svarīgāko par kāzu ielūguma teksta uzbūvi, satura veidošanu un vēstījumu.

Sāciet ar tekstu

Nereti jaunie pāri sāk ar ielūgumu dizaina izvēli, taču vēlams sākt ar ielūguma tekstuko un cik daudz mēs vēlamies potenciālajiem kāzu viesiem pavēstīt.

Pretējā gadījumā var izveidoties situācija, ka ielūguma dizainā, kam ir konkrēti izmēri, teksts neietilpst. Vai gluži otrādi – teksta ir par maz un veidojas nevajadzīgi tukši laukumi.

Sāciet ar aptuveno teksta uzmetumu, lai noskaidrotu vajadzīgo ielūguma izmēru.

Varbūt izrādīsies, ka organizatoriskās informācijas ir tik daudz, ka ielūgumam būs nepieciešama papildu kabatiņa vai papildlapiņa. Varbūt visu informāciju varēs sarakstīt vienā atvērumā, bet, iespējams, vajadzēs izmantot visus trīs.

Dzeja vai uzruna

Reizēm, izvēloties klasiska tipa papīrlietu ielūgumu, tā tekstu sāk ar dzejas rindām vai uzrunu. Un kāpēc ne, ja ir atradies dzejolis vai citāts, kurā autoram pāris rindās ir izdevies pateikt visu? Varbūt saceriet savu dzejoli un ar lepnumu norādiet autoru zem tā /Mēs paši/.

Nebēdājiet, ja dzejas nav. Neviens no jums to neprasa. Sāciet ar uzrunu.

Uzrunājiet no sirds

Uzruna var būt gan teksta augšpusē, gan iekļauta tekstā, kaut kur pa vidu, piemēram: „mēs būsim patiesi priecīgi, ja Jūs, Anna un Jāni, būsiet kopā ar mums!”.

Visbiežāk sastopos ar jautājumu – kā uzrunāt? Vienmēr atbildu, ka tie ir jūsu ielūgumi, uzrunājiet no sirds!

„Mīļie mamma un tēti!”, „Cienījamie darba kolēģi!”, „A.god. Jāni Pēterson!”.

Ja izvēlaties formālu uzrunu:
Ļ. cien. (sievietei) vai A. god. (vīrietim). Pēc tā sekos uzvārds ģenitīvā un kundze vai kungs:
Ļoti cienījamā Kalniņas kundze!
Augsti godājamais Kalniņa kungs!

Tālāk seko: 
Mēs Jūs ielūdzam/vēlētos, ka esat klāt/priecāsimies Jūs redzēt mūsu īpašajā dienā/...

Ievērojiet savstarpējās attiecības. Visi diez vai būs mīļi vai cienījami. Cik dīvaini skan „Cienījamā Mamma!” vai „Mīļais priekšniek!”. Nelieciet uzrunai priekšā neko, ja nevēlaties. Varat uzrunāt vienkārši: „Anna un Jāni!”.

Kuru uzrunāt pirmo?

Nākamais jautājums, kas var mulsināt,  – kurš tad būs pirmais rakstāms – Anna vai Jānis. Versijas ir divas: pirmo rakstām dāmu vai tuvāko personu no divām.

Ja ielūdzat ģimeni, kurā ir, piemēram, pieci ģimenes locekļi, nesauciet visus piecus vārdos. Tas ne tikai nav vajadzīgs, bet visticamāk bojās ielūgumu kopējo izskatu. Apzīmējiet viņus visus ar uzvārdu. Piemēram, „Kalniņu ģimene”. Ja visiem nav viens uzvārds, risiniet šo situāciju citādāk, piemēram, „Jāni ar ģimeni”, kā pirmo norādot „ģimenes galvu” vai sev tuvāko personu.

„Manam brālim bieži mainās draudzenes, nezinu ar kuru viņš nāks uz kāzām”. Uzrunā draudzeni var nesaukt vārdā. Rakstiet: „Kaspar ar draudzeni!”. Vai vēl neitrālāk (jo varbūt Kaspars grib nākt ar draugu) – ielūguma apakšā vai kādā sānu malā norādiet, ka ielūgums paredzēts divām personām un uzrunā lietojiet tikai vārdu: „Kaspar!”.

Ielūguma uzruna uzrunas formā

Visbiežākā kļūda ir uzrunas forma. Uzrunai ir jābūt uzrunas formā: „Anna un Jāni!”, nevis „Annai un Jānim!”. Datīvā „Annai un Jānim!” var rakstīt, piemēram, uz aploksnes vai kā citādi veidotā ielūguma formātā, bet ne tad, ja uzreiz seko teksts.

Vēstījums

Ielūguma centrālajā daļā pasakiet ielūgtajiem to, ka gaidīsiet viņus, pasakiet kur un cikos notiks ceremonija, norādiet adresi. Ja paredzētas svinības pēc tam, norādiet, no cikiem un kur. Ja, jūsuprāt, viesiem varētu rasties grūtības ar kāzu vietas atrašanu, pievienojiet ielūgumam nelielu karti vai arī izdaliet kartes, piemēram, pēc kāzu ceremonijas.

Datuma pieraksts
Var tikt norādīts cipariem, piemēram, 18.06.2022., var tikt rakstīts vārdiem, pieminot arī nedēļas dienu, kas paliks viesiem spilgtākā atmiņā un atvieglos datuma ieplānošanu, piemēram, šī gada 18. jūnijā, sestdienā. Tas būtu īpaši svarīgi, ja iecerēts izvēlēties darbdienu.

Laika un norises pieraksts
Pulksteņa laiku pieraksta, stundas un minūtes atdalot ar punktu, turklāt vārda pulksten saīsinājums ir plkst. (nevis pl. vai pulkst.):
plkst. 12.00 vai pulksten 12.00 Augstrozes baznīcā uz laulību ceremoniju.

Tālāk iekļauj svinību norises vietu, tās adresi un noteikti arī pulksteņa laiku, kad tur var ierasties, tādējādi novēršot viesu priekšlaicīgu ierašanos, kamēr vēl norit uzkodu servēšanas vai citi sagatavošanās darbi.

Dreskoda norādes
Ne vienmēr dreskoda norādēm jābūt smart casual vai black tie. Ja kāzu ceremonija plānota jūras krastā vai pie dabas, atcerieties to norādīt. Viesi sapratīs, kādi būs piemērotākie apavi, cik smalku kleitu vai kreklu izvēlēties.

Ja vēlaties gaumīgas kopbildes, var norādīt vēlamo apģērba toņa paleti, taču norādīt kādu specifisku krāsu, kas nav bieži sastopama garderobēs, būs tikai papildu apgrūtinājums un izmaksas jūsu viesiem.

Ziedu un dāvanu norādes
Nekautrējaties norādīt, kādus konkrētus ziedus vēlaties saņemt. Vai tieši otrādi: Ziedu vietā priecāsimies par vīnu mūsu ģimenes kolekcijai vai grāmatu topošajai bibliotēkai.

Dāvanām var norādīt dāvanu karti kādai jaunā pāra kopīgai izklaidei vai aploksni kopīgam ceļojumam uz sapņu galamērķi. 

Vedēju vai kāzu organizatoru kontaktinformācija
Atcerieties pierakstīt vārdus un telefona numurus kontaktpersonām, kas būs priecīgi atbildēt uz visiem precizējošajiem jautājumiem, lai kāzu dienā nebūtu jāatbild uz telefonzvaniem.FOTO: Diāna Veinberga

Centrālajā tekstā nerakstiet, ka gaidāt ierašanās apstiprinājumu vai vēl vairāk – ka dāvana jāsaiņo aploksnēs. Tikai pašu galveno. Pārējo atstājiet papildinformācijas daļai.

Parakstieties zem teksta

Biežs jautājums – kurš pirmais parakstās – līgava vai līgavainis. Visbiežāk dāmas grib būt pirmās vai arī, ja ielūgums adresēts būs līgavas radiem, tad pirmā parakstīsies līgava, bet ja līgavaiņa radiem, tad līgavainis. Taču tradīcijas vēsta, ka pirmajam ir jābūt līgavainim. Tas tādēļ, ka sieva „iziet pie vīra” nevis vīrs pie sievas.

Bet pats galvenais – neaizmirstiet parakstīties!

Ielūgumam varat pievienot pavadvēstuli uz atsevišķas lapiņas vai izveidot savu kāzu mājas lapu (ielūgumā norādot tās adresi), ja informācijas ir daudz vai ielūgumā nepietiek vietas. Protams, ielūgumam varat pievienot arī RSVP kartiņu atpakaļsūtīšanai.

Atsevišķa R.S.V.P. kartīte
Lai arī tās ir papildu izmaksas ielūgumam, R.S.V.P. kartīte aiztaupīs citus izdevumus. Zinot precīzu viesu skaitu, jūs lieki netērēsiet naudu galda kartēm, porcijām un dzērieniem, naktsmītnēm. Arī kāzu vedējiem būs vieglāk plānot aktivitātes, gūstot priekšstatu par gaidāmajiem viesiem. Noteikti norādiet datumu un adresi, kur šo atbildes kartīti nogādāt.

Atcerieties, jo īsāks un konkrētāks teksts, jo labāk. Nepadariet ielūgumu par informatīvo ceļvedi, kas pārsātināts ar pārlieku sīku un tātad arī grūti salasāmu tekstu.

Izvēlieties dizainu

Kad teksts ir gatavs, meklējiet tam piemērotu ielūguma dizainu. Dizainu var pieskaņot gadalaikam, kad notiek kāzas. Piemēram, pavasarī izvēloties spilgtas un priecīgas krāsas vai romantiskus ābeļziedu rakstus.

Var pieskaņot vietai, kur notiks kāzas. Piemēram, pilī, kur ielūgums varētu būt grezns, ar kristāliem un vinjetēm. Varbūt ceremonija notiks pie jūras, un ielūgumā gribat redzēt lina motīvus, kur mijas vienkāršais ar svinīgo? Meža kāzās, protams, varat iekļaut meža krāsas un pat dabas veltes.

FOTO: Ilva Barkāne

Droši varat izvēlēties arī tādu kāzu ielūgumu, kurš jums gluži vienkārši patīk vislabāk – vistīkamākajā krāsā, ar mežģīnēm – un tikai tāpēc, ka esat mežģīņu fans.

Tradīcijas vēsta, ka ielūgumā vajadzētu dominēt sievišķajam un vīrišķajam... Tēma pārdomām.

Ielūgums ir pirmais iespaids par jūsu lielo, svinīgo notikumu. Pēc aicinājuma dizaina un satura viesiem vajadzētu saprast, kāda gaisotne valdīs šajā dienā.

Kā to labāk pavēstīt – savu pieredzi aicinājām izstāstīt ielūgumu meistares.

Evita Venterzute, Creative Evita

Šobrīd pāriem patīk veidot personiskākus ielūgumus. Līdz ar to arī teksts tiek radīts ļoti individuāls, ne tik formāls. Tas ļauj viesiem justies īpašiem un gaidītiem. Lai ielūgums būtu interesantāks un daudzveidīgāks, iesaku likt nedaudz vairāk informācijas par pašu dienu – ne tikai datumu, laiku un vietu. Turklāt pastāstīt par dienas norisi un citām detaļām ir noderīgi, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem.

Izmaksas ietekmē kaligramma, akvareļa krāsojumi, ar roku radīts teksta apjoms, taču vienmēr ir pieejami alternatīvi varianti, kā panākt vēlamo rezultātu. Pati no savas pieredzes iesaku nesekot tikai tendencēm, bet izvēlēties ko individuālu, kas saistīts tieši ar jauno pāri – vai tas būtu uzvārds, kopīgas intereses, dzīvesvietas vai kādas dzīves vērtības. Katram ir savs stāsts, kāpēc lai tas neatainotos ielūgumā?

FOTO: Marta Ozola

Kate Mikāne, Kates studija

Ielūgumā noteikti vajadzētu minēt:

  • Pirmkārt, kas ielūdz.
  • Otrkārt, ceremonijas laiku, datumu, norises vietu (ja tam nav paredzētas papildu kartītes), tāpat arī svinības vietas informāciju, ja tā atšķirsies no ceremonijas vietas.
  • Treškārt, ja ir R.S.V.P., tad noteikti jānorāda atbildes termiņš
  • Ceturtkārt, jāmin dreskods, ja tāds tiek plānots.

Atkarībā no tā, cik formālas vai neformālas jūsu kāzas ir iecerētas, atšķirsies arī uzruna. Tāpat – no savstarpējām attiecībām ar konkrēto viesi. Piemēram, ģimenes locekļus diez vai vajadzētu uzrunāt distancēti un pārlieku pieklājīgi. Mūsdienās bieži tiek izvēlēts ielūgums bez individuālas uzrunas. Citi nosacījumi būtu, ja tiek aicinātas prominentas vai augsti godājamas personas.

Kartīte R.S.V.P. (jeb tulkojumā no franču valodas Lūdzu, atbildiet) padara svētku saturu daudz pilnīgāku, vieglāk organizējamu. R.S.V.P. ieteiktu veidot tā, lai to ir ērti aizpildīt un atsūtīt atpakaļ, citādi šī iespēja var netikt izmantota pareizi.

R.S.V.P. gan mēdz sadārdzināt ielūguma izgatavošanu, nereti pārsniedzot plānoto budžetu, ja pāris sākotnēji tā nav iecerējis. No savas pieredzes es vienmēr piedāvāju izveidot ielūguma papildu kartītes, tostarp arī uz kādas var norādīt vēlmes par dāvanām, ziediem, precīzu vietu un citu informāciju. Pats ielūgums informē tikai par svarīgāko.

Ja ielūgums ir rokudarbs, proti, ar unikālu dizainu vai kaligrāfiskiem uzrakstiem, arī tas sadārdzina izmaksas atkarībā no paveicamā darba. Ja izvēlētas kaligrāfiskas rakstzīmes, tad cenu veido nevis teksta apjoms, bet gan izvēlētais fonts, kas, visticamāk, būs pirkts tieši šim notikumam.ālisma stilā, tad ieteiktu saturu sadalīt pa vairākām kartītēm (ielūguma ieliktņiem) vai izvēlēties lielāku īpašu izklājuma kartīti, ko iespējams salocīt.

FOTO: no Kates Mikānes privātā arhīva

Ja kāzu stils to pieļauj, viesus var informēt elektroniski, izveidojot kāzu mājaslapu vai vienotu grupu sociālajos tīklos. To gan vajadzētu uzticēt vedējiem vai kāzu organizatoriem, jo jaunajam pārim tam var pietrūkt laika.

Šobrīd jaunie pāri veido akcentus saviem ielūgumiem tieši ar oriģinālu rakstzīmju izvēli, vairāk nekā iepriekš tiek iekļautas ģeometriskas formas. Tāpat aktuāls ir minimālisms bez liekām vizualizācijām. Vienlaikus netiek aizmirstas nedz klasiskas vērtības, nedz elegance.

Kaligrammas, ziedu monogrammas, rokas lējuma papīri – tie kāzu ielūgumu izgatavošanā būs modē vienmēr.

Oksana Solnceva, Oksanas Solncevas poligrāfija

Pats galvenais kāzu ielūgumā, protams, ir norādīt ceremonijas un svinību laiku (arī kāzu datumu) un vietu. Viesus uzrunāt vajadzētu tieši tā, kā jūs viņus uzrunājat dzīvē. Noteikti var ņemt vērā uzlūgto personu kultūras un reliģijas tradīcijas un paražas, piemēram, kristiešiem sievietes vārds tiek rakstīts pirmais, bet musulmaņiem pirmais minams vīrietis.

Izmantojot R.S.V.P., var lūgt informēt kāzu organizatorus arī par to, vai viesis vēlēsies izmantot nakšņošanas iespējas. Savukārt dāvanu un ziedu vietā nereti tiek lūgts segt daļu no kāzu ceļojuma, citkārt – vīnu mājas kolekcijai, labu grāmatu vai loterijas biļeti.

Ļoti retas ir reizes, kad viss ielūgums top kā kaligramma, jo ne visi spēj izlasīt garu tekstu šādā stilā. Ierastāk, ka kaligrāfiski tiek veidota uzruna vai jaunā pāra vārdi. Ja tas tiek darīts ar roku, nevis digitāliem fontiem, ielūguma cena noteikti kļūst augstāka.

FOTO: no Oksanas Solncevas privātā arhīva

Norādot vietas koordinātas, karti var veidot kā dizaina elementu. Tajā skaisti atainojot svinību vietu, baznīcu, kā arī to, kas gaidāms pa ceļam, piemēram, fotosesiju, pikniku vai citas aktivitātes. Reti ir karte tās klasiskajā veidolā.

Šobrīd populāri ir ielūguma informāciju dalīt vairākās kartītēs, nesaspiežot to vienā tekstā. Tāpat aktuāla ir kaligrammu, akvareļu plūdinājumu, zīmoglakas un zelta drukas izmantošana. Bieži pāri izvēlas apvienot piesātinātu krāsu apvienojumu ar maigiem pasteļtoņiem.

FOTO: no Oksanas Solncevas privātā arhīva

Anna Kande, Anna Kande Papery

Kāzu ielūgumam ir četras būtiskas funkcijas:

  • darīt zināmu, ka esat izlēmuši teikt viens otram jā,
  • paziņot, ka vēlaties savus mīļos redzēt sev līdzās šajā svarīgajā dzīves notikumā,
  • informēt par kāzu norisi, detaļām,
  • jau ar šo vēstnesi uzburt noteiktu gaisotni un sajūtu gammu.

Tāpēc svarīgākā informācija, kas noteikti jāiekļauj ielūgumā, ir: kurš kuru ielūdz, kad un kur paredzēta ceremonija un svinības.

Visbiežāk pāri izvēlas ielūgumā informēt viesus arī par datumu, līdz kuram gribētu saņemt atbildes par ierašanās iespējām, darīt zināmas vēlmes attiecībā uz dāvanu un ziediem, izteikt norādes attiecībā uz bērnu dalību kāzās, izvēlēto vietu un nakšņošanas iespējām. Tāpat pāri aizvien biežāk pievieno kāzu norises programmu un informāciju par vēlamo toni viesu apģērbā, izdalot to kā atsevišķu dress-code toņu kartīti, kas kalpo gan informācijas nodošanai, gan ir izsmalcināta detaļa ielūguma kopskatā.

Lasi arī: Kāzas bez bērniem. Kā korekti rīkoties, izvēloties šādu scenāriju?

Informācija, kas retāk tiek norādīta, ir, piemēram, viesu iepazīstināšana ar vedējiem jau ielūgumā, norādes par apģērba izvēli (ieteikums izvēlēties ko siltu vai kurpes ar zemiem papēžiem), dažkārt pāri izvēlas ielūgumā iekļaut arī kādu sev nozīmīgu dzejas rindu vai izteicienu.

Kas attiecas uz teksta apjomu un izmaksām – drukājot ielūgumu, pats teksts izmaksas nepalielina, taču reizēs, kad informācijas apjoms ir liels un tiek veidotas papildu kartītes, cena var pieaugt aptuveni par 10-15 procentiem par katru ielūguma papildu ieliktni, tāpat arī gadījumos, kad teksts tiek veidots kaligrāfiski katram ielūgumam, teksta daudzums tiešā veidā ietekmē izmaksas.

No savas pieredzes noteikti iesaku kaligrāfiskos burtus izmantot uzrunām, pāru vārdiem, virsrakstiem, bet ne visam tekstam. Tas, lai arī skaisti, taču ir grūti lasāmi un uztverami.

FOTO: Anna Kande

Pāri bieži jautā par viesu uzrunu – gan par tās iekļaušanu ielūgumā, gan formu, kādā uzrunāt.

Manuprāt, uzrunas iekļaušana vienmēr ir laba doma, tā padara ielūgumu personisku un liek viesim justies īpaši. Uzrunu var izvietot vai nu pašā ielūgumā, vai, ja drukas tehnoloģija to neļauj, uz aploksnes, vai pievienot aploksnei mazu uzrunas lapiņu attiecīgajā dizainā. Savukārt, kas attiecas uz pašu uzrunu, vienmēr iedrošinu uzrunāt savus mīļos tā, kā uzrunājat viņus ikdienā.

Vienmēr priecājos ievietojot ielūgumos tādas uzrunas kā Babīte!Omci!Māšuk!Kriksi!, – tas liecina par attiecību sirsnību.

Ko darīt, ja nezināt, vai kāzu laikā kādam šobrīd brīvam draugam būs otrā pusīte? Ir vairāki risinājumi. Man pašai tīkamākais šķiet uzrunāt viesi un ielūguma apakšā minēt:  “Ielūgums paredzēts divām personām”, tomēr var arī rakstīt, piemēram, “Artai ar pavadoni”, retāk izmantojama forma ir “Artai” un zemāk mazākā drukā pievienots “+1”.

Šobrīd pāri bieži izvēlas ļoti lakoniskas un mazliet skandināviskas noskaņas gan papīrlietās, gan kāzu noformējumā kopumā. Populāra ir izsmalcināta botāniskā un zaļumu tematika. Taču krāsu ziņā toņi pamatā ir mierīgi un dūmakaini, savukārt papīrs – kvalitatīvs.

Papīra kvalitāte ir viena no pamata aktualitātēm. Lielākoties tas ir stingrs, raupjš papīrs ar izteiktu tekstūru, dažkārt rokas lējuma. To mēdz kombinēt ar skaisto, puscaurspīdīgo papīru, kas piešķir vieglumu un eleganci. Vēl materiālu ziņā pāri ir iecienījuši samtu, kas ir lielisks risinājums, piemēram, aploksnēm, arī organisko stiklu, kas kalpo par skaistu pamatu pašam ielūgumam. Ja pāris vēlas īpaši greznus ielūgumus – labs variants ir folijspiede.

Tieši dizainā gribu pāriem ieteikt – uzdrošinieties! Ļaujieties savam skatījumam, priekšstatiem un individualitātei. Šobrīd kāzu dizaina jomā visi stila tabu ir atcelti – melns? Kāpēc gan ne? Izvēlieties pasteļtoņus tad, ja tās ir jūsu kā pāra īstās krāsas un noskaņas, nevis tāpēc, ka “kāzās tā pieņemts” vai “kāzām piestāv pasteļtoņi”.

FOTO: Billijs Locs

Lasi arī: Kas ir „save the date” kartītes? Kur un kādam nolūkam tās lieto?

Raksta titulfoto: Marta Ozola