FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Karaliskais kāzu dzēriens – šampanietis

Autors:Lauma Ozola / PRECOS
Īsts meistardarbs, kuru malkojot mugura tiek iztaisnota un iemirdzas acis, izjūtot laimes sniegtos pieskārienus. Tas ir šampanietis! 

Jau izsenis šampanietis tiek dēvēts par luksusa un elegances apvienojumu, kura pirmsākumi meklējami šarmantajā Francijā. Turklāt par šampanieša nozīmi kāzās vairs nav jālauza galva, ilgi un sūri diskutējot. Lai arī mūsdienās viss rit uz priekšu, mainoties arī kāzu dzērienu klāstam, šampanietis savu triumfu notur godam.

Un ne bez iemesla. Šampanieti bauda teju katrs, lai nosvinētu savas dzīves uzvaras, kā arī svētkus, piemēram, kāzas, kas negaidot rada mīlestības viesuļvētru.

Tāpat par pasaules fenomenu tiek godināti šampanieša veidi un to kulta cienīgās nianses, kuras šodien nav iespējams pat aptvert.

Toties viens gan ir skaidrs – baudot šampanieti kāzās, dzīves svinības tiek cildinātas ne pa jokam! Tam piekrīt arī eksperti, kas tur roku uz pulsa, ja domājam par šo izsmalcināto dzērienu.

Jāpiebilst, ka šie viedokļu līderi ir cienījami kungi ar izcilu servisu. Pirms dažiem gadiem titulētais pasaules labākais bārmenis Andris Reizenbergs, kurš šobrīd ir uzņēmuma Gemoss dzērienu eksperts, kā arī prasmīgais bārmenis Dainis Matjušins, kurš lolo savu uzņēmumu SIA SaulStarS, kas specializējas izbraukuma bāra organizēšanā.

Šampanietis kāzās

Nereti sabiedrībā jautā, spriežot krustu šķērsu, kāpēc tieši šampanietis? Ja viens no dzērieniem kāzās var būt arī mājas vīns, ko īpaši brūvējusi pati sievasmāte, vai arī viskijs, kurš ne vienam vien stiprā dzimuma pārstāvim ierastajos pokera vakaros iet pie sirds, bet – nē. Kāzās pārsvarā tiek baudīts šampanietis, lai arī par to vēl varētu pastrīdēties.

Tam piekrīt arī prasmīgais bārmenis Dainis: “Sākumā vēlos precizēt, ka es vairāk runāšu par dzirkstošajiem vīniem, nevis šampaniešiem kāzās, jo šampaniešus reti kurš iegādājas kāzām.

Parasti tie ir itāļu Prosecco vai franču Cremant, kā arī spāņu Cava. Arī pēc likumdošanas par šampanieti drīkst saukt tikai to dzirkstošo vīnu, kas ražots Francijā, Šampaņas reģionā. Tie ir tādi produkti kā Moet, Ruinart, Veuve Cliqout, Dom Perignon, Bollinger un citi, bet cilvēki ir pieraduši jebkuru dzirkstošo vīnu saukt par šampanieti, un tas nav pareizi.


FOTO: Krista Bumbiere | Annija Ungura

Nozares speciālistu acīs tas ir pat neprofesionāli, bet es nevienu nevainoju, tāpēc turpmāk runāšu par dzirkstošajiem vīniem. Daudz kas ir iegājies tradīcijās no mūsu vecākiem un vecvecākiem, kā arī vēl senākām paaudzēm.

Cilvēki ir pieraduši, ka dzirkstošais vīns asociējas ar svētkiem un svinēšanu, tāpēc arī baznīcas ceremonijas laikā 90 procenti izvēlas tieši dzirkstošo vīnu kā saskandināšanas un apsveikuma dzērienu.

Patiesībā dzirkstošos dzērienus var lietot visa vakara garumā. Kāpēc? Ļoti vienkārši. Ir cilvēki, kas dzer baltvīnu un sarkanvīnu visu vakaru, tad kāpēc to nevar darīt ar dzirkstošo vīnu? Tieši tādēļ dzirkstošie vīni, tai skaitā šampanieši, vienmēr bija un būs neatņemama kāzu sastāvdaļa.”

Savukārt pieredzējušais bārmenis Andris ir kodolīgs, kāpēc šampanietis un kāzas ir divi jēdzieni, kas sader: “Neatņemama svinību sastāvdaļa ir šampanietis, un kāzas ir lieli svētki. Turklāt visbiežāk šampanieti bauda ceremonijā vai ar kāzu kūku, vai  pēc mičošanas.

Šampanieti iecienījuši arī tāpēc, ka tā ir dzīve. Te nav nekāda cita iemesla, kāpēc tieši šampanietim kāzās dod priekšroku. Ir skaisti nosvinēt gredzenu mīšanu ar dzirkstošu, atdzesētu šampanieti. Tas ir būtiski, lai dzēriens būtu gards.

Mans ieteikums – kāzu dienā baudīt šampanieti no rīta līdz vakaram, jo šī diena ir liels un skaists mūža notikums. Līdz ar to nedrīkst sev neko atteikt. Īpašs uzsvars liekams uz līgavām, kas mēdz šajā skaistajā dienā satraukties vairāk, nekā nepieciešams.

Tāpēc atslābstām un veldzējamies ar glāzi šampanieša, jo tas spēj palīdzēt. Dzirksteļojam šajā dienā ar šampanieti!”

Šampanietis kā šova elements kāzās

Nekas nav labāks par paša piedzīvoto.

Tāpēc ar savu pieredzi dalās visiem labi zināmais bārmenis Andris: “Manā kāzu dienā glāzes ar šampanieti bija izkārtotas piramīdas veidā. To baudījām ar kūku pēc mičošanas.


FOTO: Einārs Freimanis

Es ieteiktu padarīt šampanieša baudīšanu neparastāku. Pats sniedzu šādu iespēju interesantiem. Tas nemaz nav tik dārgi un grūti, tas izskatās efektīgi. Gluži kā tāds rituāls. Mūsdienās viss ir iespējams.

Vēl interesanti kāzās pasniegt šampanieti var, izmantojot šova elementus. Saucamais sabrāžs, kad pudeli nošķeļ ar zobenu. Tas ir klasiskais variants. Ir bijuši tādi, kas izmanto pat cirvi, lai pudeli atvērtu interesantāk, vai arī to atver ar šampanieša glāzi. Šie ir piemēri, kas kāzu dienu pārim un viesiem tikai paspilgtina.

Tomēr ir jābūt arī uzmanīgiem. Neesiet pārgalvīgi, veidojot sabrāžu.


FOTO: Emīlija Bogdānova

Dzirkstošos parasti izvēlas saskandināšanas brīdim, kad ir jāapsveic jaunais pāris vai sēžoties pie galda. Ir iegājies, ka dzirkstošos dzer no flute glāzēm, un tradīcijas ir grūti lauzt.”

Aromātiskais baudījums

Dainis liek uzsvaru uz aromātu, velkot paralēles ar šampanieša glāžu tipiem. Laika ritējums dara savu, bet paražas, kāpēc un kā malkot šampanieti, ir senu senās.

“Dzirkstošais vīns ir ļoti labs aperitīvs. Turklāt tajā nav tik daudz alkohola grādu, un tā iemesla dēļ dzirkstošo vīnu var baudīt visu dienu.

Reizēm rodas diskusijas par to, kādas glāzes jāizmanto. Šajā jautājumā man būtu jāatgriežas pagātnē, kad tie dzirkstošie vīni nebija augstākās kvalitātes, tāpēc izmantoja flute glāzes, kuras ir garenas un šauras. Mērķis tādām glāzēm bija noslāpēt nepatīkamos aromātus un brāķus.

Tādēļ šampanieša pasniegšanai izmanto coupe glāzes vai baltvīna stila glāzes ar platu centrālo daļu.


FOTO: Laura Apine | Emīlija Bogdānova

Līdzīgi kā ar baltvīnu un sarkanvīnu, arī vispirms ir jāizbauda šampanieša aromāts, tikai tad garša. Jo intensīvāki burbuļi, jo vairāk aromāta.”

Tāpat būtiski ir saprast cenu politiku, kā izvēlēties šampanieti.

Andris neskopojas ar ieteikumiem: “Kā izvēlēties šampanieti? Te ir vairāki aspekti, proti, gaumes lieta, mārketings un saucamie reklāmas upuri, kā arī ietekme no pasaules slavenāko cilvēku viedokļiem, kādus konkrētus šampaniešus elites pārstāvji ir iecienījuši.

Es ieteiktu izvēlēties kāzu dienai šampanieti, kas ir adekvātā un saprātīgā cenā, jo visi šampanieši, kas nāk no Šampaņas provinces ir kvalitatīvi. Viss ir izvēles ziņā. Man personīgi neceļas roka pirkt trīs reizes dārgāku šampanieti, ja es zinu, ka varu dabūt mazāk zināmu, bet kvalitātes ziņā tikpat augstvērtīgu un baudāmu.

Es ieteiktu skatīties uz cenām un apzināties savu rocību. Tāpat par sortimentu. Veikalos ir tik plaša izvēle. Pirms lielās dienas uztaisiet degustāciju, piemēram, ballīti kopā ar draugiem, lai izsvērtu, kurš dzēriens pašiem vislabāk garšo.” 

Šampanieša duelis

Ja vēlme aizstāt šampanieti kāzās ir nepārvarama, tad iespējas pastāv.

Dainis jau pieskārās pie alternatīvām, tāpēc neliksim ziņkārei vairs ilgāk gaidīt, ļaujot meistaram turpināt.

“Parasti es iesaku kāziniekiem izmantot dzirkstošos vīnus kokteiļos, sākot ar mums tik ļoti pazīstamo Aperol Spritz un turpinot ar plūškoka Hugo Spritz, apelsīna Mimosa un upeņu Kir.


FOTO: Emīlija Bogdānova

Turklāt, ņemot vērā faktu, ka es lielāku uzsvaru lieku uz kokteiļiem kāzās un vienmēr iesaku izvēlēties bārmeni kāzām, lai pastiprinātu to svētku izjūtu, tad arī pamatā izvēlos tieši itāļu dzirkstošo vīnu Prosecco.

Klasiski būtu sausais vai pussausais dzirkstošais ar augļu buķeti, kas ideāli būtu baudāms gan tīrā veidā, gan dažādos kokteiļos. No pieredzes varu teikt, ka pēdējos gados ir pieaugusi tieši kokteiļu baudīšanas kultūra kāzās, tai skaitā dzirkstošā vīna kokteiļu, jo cilvēki ir zinātkāri un vienmēr vēlas nogaršot kaut ko jaunu.”

Lasi arī: Dzērienu izvēle un iegāde kāzām un Dzērienu izvēle rudens / ziemas kāzām 


FOTO: Klaids Lielbiksis

Tam, ka kāzās populāri ir kokteiļi, piekrīt arī Andris: “Es pats esmu tikai par. Par visu jauno, interesanto. Piemēram, arī tie paši bezalkoholiskie šampanieši, kas garšas ziņā neatšķiras no alkoholiskajiem šampaniešiem. Izcils kompromiss tiem, kas nedrīkst lietot alkoholu, bet vēlas sajusties īpaši, malkojot glāzi cita burbuļojoša dzēriena.”

Raksta titulfoto: Krista Bumbiere