FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Saulrieta deja jeb maģiskā zelta stunda

Autors:Krista Karlsone / PRECOS
Maigas saules gaismas pielietie vakari, kad saule lēnām slīd aiz pilsētas torņiem, piesardzīgi tuvojas ūdens virsmai, liegi pieskaras pakalniem un koku galotnēm. Brīdis, kad ēnas kļūst garas, daba pierimst un viss iemirdzas mīksti zeltainā gaismā.

Reti kuru saules tuvošanās horizontam atstāj vienaldzīgu, atliek tikai ieklausīties sevī – tur noteikti ir apcerīgums, prieks un skumjas reizē, tiek aizskarta kāda nostalģiska stīga, apbrīna, romantika, maigums, mīlestība. Saulriets ar savu maģiju spēj kāzu dienu padarīt vēl brīnumaināku.

Ir vērts ieplānot saulrieta baudīšanas laiku īpašajā dienā, lai uz brīdi pabūtu divatā, sajustu, apzinātos un iemūžinātu mirkli izcili skaistās fotogrāfijās. Saulrieta gaismas rotaļa rada absolūto gaismu, ko fotogrāfi sauc par zelta stundu (Golden Hour).

Kas ir zelta stunda, un kāpēc tas ir tik īpašs laiks

Zelta stunda ir brīdis tieši pēc saullēkta un tieši pirms saulrieta – pateicoties saules leņķim šajā diennakts laikā, rodas maiga, ēteriski zeltaina gaisma, tā ir mīksta, silti mirdzoša. Zelta stundas gaisma ir ideāli piemērota romantisku un intīmu kadru uzņemšanai.

Pieredzē par to, kāpēc šis brīdis ir maģisks kāzu fotogrāfijā, dalās kāzu fotogrāfe Krista Bumbiere: “Liela daļa fotogrāfiju, kuras pāri saglabājuši savās Pinterest mapēs, ir fotografētas tieši zelta stundā. Vasarā, dienas vidū vai agrā pēcpusdienā, gaisma ir daudz spēcīgāka un ēnas asākas, toties zelta stundas laikā gaisma ir ļoti glaimojoša un palīdz radīt īpašu noskaņu. Protams, profesionāls fotogrāfs arī spožākā dienas gaismā radīs skaistas fotogrāfijas, bet vakara vai agra rīta zeltainā gaisma sniedz to īpašo, romantisko noskaņu, ko nevar panākt ar kameras uzstādījumiem vai citiem īpašiem līdzekļiem.”


FOTO: Krista Bumbiere

Zelta stunda ļoti reti ilgst 60 minūtes, biežāk tās ir aptuveni 45 minūtes, kad daba sniedz vispilnīgāko gaismu. Bet, neskatoties uz nosaukumu, zelta stunda ne vienmēr nozīmē zeltaini siltu saulrietu. Pat ja diena ir mākoņaina, gaisma šajā laikā joprojām ir ideāla. Ēnas ir maigas, pāris – vienmērīgi mirdzošs.

Kāzu fotogrāfs Klaids Lielbiksis novērojis, ka vakara fotosesija ir ne tikai piemērotākais mirklis skaistu fotogrāfiju radīšanai, bet arī lielisks brīdis, lai nedaudz atpūstos, paskatītos uz savām kazām no malas, sajustu viens otru, pabūtu divatā un vēlāk ar jaunu sparu atgrieztos svinībās.

Galvenie iemesli, kādēļ vērts savā kāzu dienā iekļaut zelta stundas fotosesiju

  • Gaisma. Zelta stunda pārsteidzoši maigās gaismas dēļ ir ideāls dabas radīts filtrs fantastiskām fotogrāfijām. 
  • Papildu laiks. Kāzās ne vienmēr viss rit, kā plānots, un laika rezerve lielajā dienā vienmēr ir augstā vērtē. Ja laika apstākļu vai kādu citu iemeslu dēļ kāzu fotosesija nav izdevusies, kā cerēts, tad zelta stundas fotogrāfijām paredzētais laiks būs lielisks bonuss.
  • Fotogrāfiju daudzveidība. Zelta stundas fotosesija sniedz ne tikai noskaņas, bet arī vides dažādību kāzu fotogrāfijām.
  • Mirklis divatā. Saulrieta laiks ir brīdis, kad jau norimis lielais satraukums un skrējiens, viesi un jūs jūtaties labi, ir paēstas gardas vakariņas, iespējams, jau nodejota pirmā deja un varat uz mirkli apstāties, vienkārši būt. Atslābinājušies, mierīgi, laimīgi, maigas gaismas ieskauti – tas ir ideālais mirklis, lai uzņemtu, romantiskākās un sajūtu ziņā, visticamāk, mīļākās kāzu fotogrāfijas. Izmantojiet šo mazo laika sprīdi, lai būtu patiesi pateicīgi viens par otru un savu lielo dienu!

Kāda vide ir vispiemērotākā zelta stundas fotosesijai

“Lai iegūtu lieliskos zelta stundas kadrus, ir nepieciešams skaidrs skats uz horizontu, ko neaizsedz pakalni, ēkas vai lieli koki. Vispiemērotākās vietas šādu mirkļu iemūžināšanai ir pļavas, jūra, lielceļi, ūdenstilpes, ēku jumti, lauki ar pakalniem vai mežiem tālumā. Der jebkura skaista vieta, kurā var saskatīt sauli,” pieredzē dalās Klaids Lielbiksis.


FOTO: Klaids Lielbiksis

“Arī mežā vai pilsētā var izdoties ļoti skaistas zelta stundas fotogrāfijas, tikai rūpīgāk jāpameklē īstā vieta. Tā kā visbiežāk fotogrāfijas pirms saulrieta ķeram tieši viesu namā svinību laikā, tad, iespējams, zemā vakara saule būs paslēpusies aiz kokiem. Šādā gadījumā var ieplānot nelielu izbraucienu uz kādu tuvumā esošu pļavu,” stāsta Krista Bumbiere.

Kas jāņem vērā, plānojot zelta stundas fotosesiju 

Noskaidrojiet precīzu zelta stundas laiku sev vēlamajā vietā un datumā! “Vislabāk ir iepriekš precizēt, cikos konkrētajā datumā sākas zelta stunda un cikos ir saulriets, pēc tam to var saskaņot ar kāzu vakara plāniem, lai 15–20 minūtes no šī laika varētu atvēlēt mazai fotosesijai turpat pie svinību vietas vai arī, ja ir lielāka apņēmība un vēlme, mazam izbraucienam,” iesaka Krista Bumbiere

Plānošana. Ieplānojiet zelta stundu sev! Pievērsiet uzmanību, lai šajā laikā nav paredzēti svarīgi notikumi – runas, pirmā deja (ja vien tā nenotiek ārpus telpām saulrietā) vai darbības, kas jūs varētu kavēt tvert maģiskās gaismas mirkli!

Uzticieties fotogrāfam! Profesionālis vislabāk spēs noteikt īsto brīdi, kad iegrimt maigās vakara gaismas liegajos apskāvienos. “Vakara gaitā uzmanu debesis un, kad pienāk īstais brīdis, uzaicinu jauno pāri uz dažām fotogrāfijām. Lielākoties vakara fotosesija pavisam dabiski iekļaujas kāzu dienas plānā. Parasti neviens pat nemana, ka jaunais pāris uz 10–15 minūtēm ir izgājis,” stāsta Klaids Lielbiksis.

Labākais laiks maģiskajai zelta stundai

Izvērtējot aptuveno zelta stundas laiku, būtiska nozīme ir vietai, tās reljefam, koku, mežu un ēku tuvumam, tāpat arī izvēlētajam datumam – katru dienu zelta stunda sākas citā laikā. Lai noteiktu precīzāko laiku konkrētajā datumā un vietā, var izmantot šim nolūkam paredzētas aplikācijas, meklētājā ierakstot atslēgvārdus Golden Hour vai Magic Hour


FOTO: Krista Bumbiere

Piedāvājam ieskatu, kur apkopoti aptuvenie zelta stundas vakara laiki no aprīļa līdz septembrim.

  • Aprīlis ~ 20.30
  • Maijs ~ 21.00
  • Jūnijs ~ 21.30
  • Jūlijs ~ 21.00
  • Augusts ~ 20.30
  • Septembris ~ 19.30

Ko darīt, ja maģiskā zelta stunda ir nokavēta

Ja gadās nokavēt  strauji gaistošo zelta mirkli, neuztraucieties, jo vēl nekas nav zaudēts! Krista Bumbiere uzsver: “Īsi pēc saulrieta izdodas ļoti skaisti fotomirkļi, gaisma ir zilos toņos, noskaņa ir citāda, bet ļoti īpaša.” 


FOTO: Krista Bumbiere

Burvīgās, gandrīz naksnīgo debesu dziļi zilās nokrāsas un smalkās saules gaismas sajaukums, kas rodas pēc saulrieta, ir elpu aizraujošs. Zilā stunda ir laiks, kad saule atrodas zem horizonta, apkārtnei ir zilgana nokrāsa, krīt garas, zilas ēnas. Tas ir laiks, kad ganās Imanta Ziedoņa Zilo Cerību zirgs un izdodas radīt maigi klusinātas, intīmas fotogrāfijas. 

Fotogrāfu ieteikumi:

Krista Bumbiere: “Zelta stundu ļoti skaisti var izmantot mičošanā tā vietā, lai fotografētu pilnīgā tumsā. Fotogrāfijās viss būs labāk saskatāms, turklāt siltos, zeltainos toņos. Un fotogrāfam nebūs nepieciešams izmantot papildu apgaismojumu, kas var traucēt īpašā mirkļa noskaņai.” 

Klaids Lielbiksis: “Patiešām iesaku izmantot zelta stundas piedāvāto gaismu – tās ir ļoti skaistas bildes un labas sajūtas jaunajam pārim. Tieši vakara fotosesijā parasti tiek radītas vienas no foršākajām bildēm, kurās atklājas pāra sajūtas.” 

Brīdim, kad saule aust un riet, piemīt kas neizskaidrojami īpašs. Nepalaidiet garām dabas krāšņākās gaismas savā kāzu dienā – atvēliet mirkli sev, paverieties debesīs, ieskatieties viens otrā!

Raksta titulfoto: Krista Bumbiere