FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Jānis Upmalis. Videogrāfs, kas Latvijas kāzu video filmu kvalitāti pacēlis augstākā līmenī

Autors:Madara Karlsberga / PRECOS
Jānis Upmalis ir jauns un azartisks videogrāfs, kas Latvijas kāzu video filmu kvalitāti ir pacēlis augstākā līmenī un vēlas to turpināt attīstīt arī pasaules mērogā. Šopavasar triumfēja Latvijas Kāzu fotogrāfu un videogrāfu asociācijas rīkotajā konkursā, iegūstot pirmo vietu starp videogrāfiem, kur viņa iesniegtie video saņēma pirmās trīs vietas kopvērtējumā.

Atzinību saņēmis ne vien Latvijā, bet arī ārzemēs. Viņam patīk eksperimentēt ar analogo kino filmu, 35mm kameru un citām vidēja formāta kamerām, taču savām profesionālajām ikdienas gaitām Jānis izvēlas Blackmagic kino kameru. Pirms gadiem sešiem (bet kurš gan vairs skaita!) Jānis kopā ar savu toreiz vēl draudzeni, nu jau sievu – kāzu fotogrāfi Andu Upmali – izveidoja Riverside films.

“Es gribu uzsvaru likt uz kino, radīt sajūtu skatītājā, it kā skatītos filmu – īstu, dzīvu, emocijām pilnu filmu ar skaņu,” atklāj Jānis, kuru radīt ko skaistu un unikālu iedvesmo daba, meži, pļavas, upju straumes un Dieva radītā cilvēku mīlestība. Jānis un Anda ir stāstnieki, kas tiecas izveidot stāstu par jums…

Jāni, pastāsti, lūdzu, kā aizsākās tavs ceļš uz kāzu video?

Apmēram pirms sešiem, septiņiem gadiem Andai bija viņas pirmā spoguļkamera. Man kā čalim, protams, ļoti interesēja dažādas tehniskās lietas, sāku spaidīt, spēlēties, filmēt kluso dabu – puķītes dārzā, tomātiņus, dažādus tādus nieciņus. Tad vienā brīdī man šķita, ka gribu no tā kaut ko vairāk. Pazibēja tāda doma – varbūt sanāk?!

Tajā laikā Anda bija nonākusi kāzās pie kāzu rīkotājas Ingas Bērziņas (Banntè) kā asistente, arī mani paņēma līdzi, jo bija vajadzīgas izpalīdzīgas rokas. Tur mēs pirmo reizi satikām Lieni Pētersoni. Vakarā papļāpājām par kamerām un dažādām foto un video lietām. Patiesībā Liene bija tā, kas mums teica: “Jums ir jāfilmē kāzu video! Ir ļoti maz, kas pašlaik to dara, un līmenis nav tas augstākais.” Tā kā liels paldies Lienei, kas mūs iedrošināja darboties šajā virzienā. Kopš tā laika Liene mums ir lieliska draudzene, kolēģe un varētu teikt, ka Riverside films “krustmamma”.

Kā tev šķiet, vai šo sešu gadu laikā kāzu video pieprasījums un piedāvājums ir strauji audzis?

Jā, pilnīgi noteikti! Pirms sešiem gadiem un senāk vēl reti kurš filmēja šādā izpratnē, kā tas tiek da-rīts šodien. Protams, filmēja, – filmēja katrs, kuram bija kamera, un pirms gadiem VHS tipa kameras bija ļoti populāras un izplatītas. Šie gadi ir bijuši tāds pārejas posms no VHS kamerām un camcorderiem, kur onkuļi stāvēja visu dienu blakus un filmēja visu no a līdz z, uz moderno kāzu video izpratni. Agrāk, protams, VHS laikā, kāzas vispār nebija iedomājamas bez šādām dokumentālajām filmām.

Tad nāca laiks, kad kāzu video kultūra samazinājās. Video nebija pieprasīti kāzu budžeta dēļ, taču šobrīd varētu teikt, ka kāzu video, īpaši dokumentālisms, atgriežas daudz pieprasītāks un augstākā līmenī! 

Kāpēc tieši Riverside films?

Tajā laikā, kad dzima ideja par kaut ko savu, Anda mainīja uzvārdu, nesaistīti ar precībām. Tad nu izdomāju, ka tas būs ļoti labs nosaukums – tulkojums no Upmale ir Riverside.

Tava un Andas sadarbība. Pāris esat gan dzīvē, gan darbā. Kā izdodas to apvienot?

Mums abiem jau sākumā mērķis ir bijis pacelt Latvijas kāzu video līmeni augstāk. Parādīt un pierādīt sev un citiem, ka arī šeit Latvijā var tapt kvalitatīvi, baudāmi, skaisti un radoši kāzu video, kas piepildīti ar vērtīgām atmiņām un emocijām.

Profesionālais sākums arī mums abiem bija tāds izzinošs un ne līdz galam taustāms. Meklējām sevi un savu nišu. Sākumā abi filmējām, Anda paralēli arī fotografēja. Sākumā, protams, tās nebija kāzas, – bildējām viens otru, citus, dabu, jebko… Pamazām Anda pārgāja uz kāzu foto, es – uz video, jo jutām, ka katram sava lieta sanāk labāk un viens otru šādi varam papildināt.

Manuprāt, tas ir liels pluss, ka esam kopā gan dzīvē, gan darbā, jo tā ir viena liela vienojoša interese, kas mūs ļoti satur kopā. Patiesībā nevaru pat iedomāties, kā būtu, ja katrs darītu ko diametrāli pretēju. Mēs esam vienā pasaulē, mums ir kopīgi draugi, intereses, vieglāk plānot gan darbus, jo bieži tie ir kopā, gan arī brīvo laiku. Ja mēs darītu ko pilnīgi pretēju, tad viens otru teju nesatiktu, jo šajā industrijā bieži ir jāstrādā brīvdienās. 

Kā ar profesionālajiem strīdiņiem un domstarpībām?

Jā, strīdi mums noteikti ir! (Smejas) Sākumā tie bija vairāk, Anda mani bakstīja – filmē vairāk, dari vairāk. Piemēram, ja strādājot viens otram traucējam vai lienam otra kadrā, ar vienu acu skatienu viss ir pateikts! Šobrīd, uz to bakstīšanu atskatoties, saprotu, ka tā bija tā labā bakstīšana, kas palī-dzēja izaugt. Kad montēju filmas, Anda bieži izteica arī kādu skarbāku kritiku…

Un tu ņēmi to vērā?

Jā, es ņēmu to vērā un, iespējams, pateicoties tam, esmu pie tāda rezultāta, kāds tas ir šobrīd. Anda mani mudināja, lika censties un augt vēl vairāk.


FOTO: Liene Pētersone

Kāda ir izdevusies kāzu filma, kam tur ir jābūt?

Manuprāt, bet tas ir mans personiskais viedoklis, – izdevies video ir tāds, ...

Pilnu interviju lasi PRECOS žurnāla jaunākajā numurā (Nr. 20).

Pērc žurnālu PRECOS E-VEIKALĀ ar piegādi uz pakomātiem!


Raksta titulfoto: Miks Šēls