FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kāzu foto un video

Autors:Madara Karlsberga / PRECOS
Kāzu fotogrāfs ir neatņemama kāzu dienas sastāvdaļa. Un ne velti, jo tieši fotogrāfijas ir paliekoša vērtība, kas pat pēc ilga laika dod iespēju atgriezties šajā īpašajā dienā. Nereti tieši kāzu fotogrāfijā pāri izvēlas ieguldīt vairāk naudas, pat ja kāzas ir plānotas nelielas. Savukārt profesionāls kāzu video var kļūt par jūsu iemīļotāko romantisko filmu, kas atkal un atkal spēs atgriezt jūs kāzu dienas virpulī.

Kur meklēt kāzu fotogrāfu un videogrāfu?

Kāzu fotogrāfa un videogrāfa meklējumus vēlams sākt ar šo cilvēku darbu – fotogrāfiju un video – izpēti.

Interneta resursi, mājaslapu izpēte, sociālo tīklu profili, kā arī, protams, atsauksmes.

Lielisku ieskatu kāzu fotogrāfa darbības stilā un bilžu apstrādē var sniegt kāzu foto stāsti. Redzot bilžu izlasi no pilnas kāzu dienas, nevis tikai atsevišķas fotogrāfijas, var veiksmīgāk apjaust fotogrāfa darbības stilu, viņa unikalitāti, profesionalitāti un spēju noķert emocijas, un pielāgoties apstākļiem.

Gluži līdzīgi ir ar kāzu videogrāfa izvēli. Noteikti ir vērts izpētīt, cik ilgi konkrētais videogrāfs darbojas šajā nozarē, kāds ir piedāvājums, kāzu video filmu arhīvs – cik kāzas ir filmētas, darbu noformējuma stils un kvalitāte, jo tieši no tā ir iespējams spriest, cik pieredzes bagāts ir konkrētais pakalpojuma sniedzējs.

Kad ir apjausts, kāda stila fotogrāfijās vai video varat vislabāk iztēloties sevi savā kāzu dienā un kas patīk tieši jums, var sākt konkrētu fotogrāfu un videogrāfu atlasi un plašāku viņu portfolio un piedāvājuma izpēti.

Kāzu fotogrāfus un videogrāfus var meklēt un ar viņu darbiem iepazīties PRECOS kāzu pakalpojumu sniedzēju sadaļās.

FOTO: Laura Viļuma

Tāpat savu kāzu fotogrāfu un videogrāfu var meklēt Latvijas Kāzu fotogrāfu un videogrāfu asociācijā (LKFVA), kuras mērķis ir apvienot kāzu fotogrāfus un videogrāfus vienā organizācijā, lai nodrošinātu kāzu fotogrāfijas un videogrāfijas kvalitātes attīstību un garantētu kvalitatīva pakalpojuma saņemšanu.

Kad rezervēt?

Profesionāli un pieprasīti kāzu fotogrāfi un videogrāfi savu grafiku plāno un organizē jau vismaz pusgadu un pat gadu uz priekšu, tāpēc šo pakalpojumu sniedzēju izvēli nedrīkst atlikt uz pēdējo mirkli. Gluži pretēji – kāzu fotogrāfs un videogrāfs būs viena no pirmajām kāzu pakalpojumu sniedzēju izvēlēm.

Savu rezervāciju kalendāru uz nākamā gada sezonu šie pakalpojumu sniedzēji atver jau esošās kāzu sezonas laikā. Ja kāzas plānotas darbadienā, pastāv lielāka iespēja rezervēt sev tīkamo fotogrāfu arī neilgāku laiku pirms kāzām. Ja kāzas plānotas vasaras mēnešu piektdienā vai sestdienā, kas ir karstākais kāzu sezonas laiks, tad jārēķinās, ka liela daļa fotogrāfu jau būs rezervēti pat gadu uz priekšu.

Kā izvēlēties kāzu fotogrāfu?

Lai kāzu dienas fotogrāfijās būtu prieks lūkoties vēl pēc daudziem gadiem, ir jāizvēlas īstais kāzu fotogrāfs. Nebūtu prātīgi izvēli balstīt tikai uz cenu kā noteicošo kritēriju, jo tad iznākums var būt vilšanās.

Kādam, iespējams, pietiks ar fotogrāfa mājaslapas izpēti un sociālo tīklu kontu apskati, lai izvēle būtu izdarīta. Ja tomēr nespējat pieņemt lēmumu, tad vērts pievērst uzmanību vēl vairākām niansēm, kas var palīdzēt izvēlēties īsto fotogrāfu.

Praktiskās detaļas

Svarīgi ar fotogrāfu izrunāt, vai fotogrāfijas apstrādās viņš pats vai arī dos to darīt asistentam. Noskaidrojiet, kā notiek attēlu apstrāde – vai katrs attēls apstrādāts individuāli vai visi tiek likti caur vienu efektu programmā. Profesionālāks rezultāts būs, ja katra fotogrāfija tiks apstrādāta individuāli.

Tehniskais nodrošinājums

Noskaidrojiet, vai fotografēšana ir konkrētā fotogrāfa maizes darbs, kuru viņš gadiem ir izkopis. Šis būs izšķirošs faktors kāzu bilžu kvalitātē un daudzveidībā, jo tieši pieredze un zināšanas (un tehnika!) ir tās, kas profesionālam fotogrāfam ļaus veiksmīgi strādāt dažādos laikapstākļos, kā arī tumšajās diennakts stundās. Profesionālam fotogrāfam vienmēr būs arī rezerves tehnika.

Profesionalitātes novērtēšana

Pievērsiet uzmanību fotogrāfa pilnajiem kāzu stāstiem, ne tikai labākajām fotogrāfijām. Fotogrāfijām jābūt interesantām, tām jāveido emocionālu stāstījumu par notikumiem, apvienojot gan romantiskas notis, gan humoru un dabiskumu. Labam kāzu fotogrāfam jāprot ieraudzīt cilvēkos skaisto, pat ja fotografējamie (gan jaunais pāris, radi un viesi) kādā mērā neatbilst tradicionāliem skaistuma etaloniem.

Serviss un papildpakalpojumi

Noskaidrojiet, kādi tieši pakalpojumi tiek piedāvāti un kādas ir papildpakalpojumu iespējas. Vai tā ir tikai kāzu dienas fotografēšana un bilžu pēcapstrāde, vai arī tādi papildpakalpojumi kā asistents, kāzu albums, slideshow no kāzu dienas, vai saņemsiet gan augstas, gan zemākas izšķirtspējas (web) failus. Pajautājiet, kādā datu nesējā jūs saņemsiet savas kāzu dienas fotogrāfijas. Noskaidrojiet arī, vai tiek piedāvāta un cenā iekļauta pirmskāzu fotosesija.

FOTO: Vilnis Slūka

Galvenais priekšnosacījums skaistām kāzu dienas fotogrāfijām ir patiesas emocijas! Kāzu dienā uzticieties savam kāzu fotogrāfam un ļaujiet vaļu emocijām. Šobrīd kāzu fotogrāfijā dominē dabiskais un nesamākslotais. Kamera mīl emocijas un tieši šādi taps lieliskas kāzu fotogrāfijas, kurās būs prieks lūkoties arī pēc daudziem gadiem.

Būtiska loma ir arī kāzu fotogrāfa personībai, jo tā var noteikt toni jūsu kāzu dienai. “Būtu jāapzinās kādas personības fotogrāfu meklējat – intravertu vai ekstravertu. Intraverts fotogrāfs visbiežāk darbosies fotožurnālistikas stilā, būs neredzams visu dienu un ļaus visiem dienas notikumiem ritēt dabīgo gaitu, fiksējot svarīgos un emocionālos notikumus.

Savukārt ekstraverts fotogrāfs iesaistīsies sarunās, jokos un tādā veidā palīdzēs remdēt pirmskāzu satraukumu. Tomēr ekstraverta personība visas dienas garumā var emocionāli nogurdināt jauno pāri,” stāsta kāzu fotogrāfs Einārs Freimanis.

Cik maksā kāzu fotogrāfa pakalpojumi?

Kāzu fotogrāfa cenu amplitūda par visas dienas darbu un bilžu pēcapstrādi svārstās no 450 EUR līdz 1300 EUR.

Kāzu fotogrāfu pakalpojumu cena ir atkarīga no sezonalitātes, meistara pieredzes, vai fotogrāfs darbojas viens, vai kopā ar asistentu, kāzu vietas, viesu skaita, tehniskā ieguldījuma, kā arī citiem faktoriem. Aktīvākais kāzu laiks ir maijs – septembris, kurā arī pakalpojuma cenas būs augstākās.

Lai noalgotu profesionālu kāzu fotogrāfu uz visu kāzu dienu (no gatavošanās līdz mičošanai) jārēķinās ar summu sākot no 600 EUR. Šī summa ir vidējais pamats, tomēr biežāk tā sasniedz vismaz 1000 EUR par profesionāla kāzu fotogrāfa pakalpojumu ar dažādiem papildpakalpojumiem visas dienas garumā.

FOTO: Jānis Romanovskis / Gribuvasaru.lv

Jāņem vērā, ka zem 450 EUR strādā tikai mazāk pieredzējuši fotogrāfi un iesācēji. Iespējams, ka arī šī kalibra fotogrāfi sniegs jums tieši tādas bildes, kā esat vēlējušies, tomēr jārēķinās, ka īsti nevarēsiet būt droši par rezultātu līdz bilžu saņemšanas brīdim, kā arī tehniskais nodrošinājums biežāk šiem fotogrāfiem var nebūt pietiekams, lai pilnvērtīgi ķertu visas dienas kadrus jebkādos apstākļos.

Izvēloties fotogrāfu, noteikti nedrīkstētu aizmirst par savstarpēju komunikāciju, aprobežojoties tikai ar cenu lapas izpēti. Aprunājoties un izprotot visas nianses un piedāvājumu, arī cenas izpratne var mainīties. Tieši fotogrāfs vislabāk spēs izstāstīt, kas ir iekļauts piedāvātajā pakalpojumā un cenā, cik apstrādātas bildes pāris saņems un kādas ir papildpakalpojumu iespējas.

Fotogrāfs savā kalendārā rezervēs jūsu kāzu datumu pēc vienošanās sastādīšanas (elektroniskā vai citā formā). Noslēdzot līgumu, parasti tiek iemaksāta drošības nauda, kas svārstās vidēji no 100 līdz 200 EUR.

Kā izvēlēties kāzu video filmētāju?

Izvēloties kāzu videogrāfu, jāpievērš uzmanība portfolio darbiem un to attēla kvalitātei, tehniskajam nodrošinājumam – kameras, objektīvi, cilvēkresursi, un, protams, arī atsauksmēm.

Kāzu video pēc tā profesionālas apstrādes var būt pāris stundu gara kāzu filma, kurā ir nofilmēti visi kāzu notikumi no kāzu sākuma līdz pat mičošanai ieskaitot. Tajā fiksēti ne tikai notikumi, bet arī runas, uzrunas, dejas un visas kāzu dienas emocijas.

Citi video operatori vairāk orientējas uz materiāla māksliniecisko kvalitāti, nevis filmas garumu, radot augstas kvalitātes mākslas darbus. Šādi video mēdz būt īsāki.

Lielākā daļa video operatoru piedāvā arī kāzu treilera jeb video rullīša montāžu kā papildu pakalpojumu, ko saņemsiet reizē ar kāzu filmu. Tas būs samērā īss video rullītis ar labākajiem kāzu dienas kadriem, kas papildināts ar skaistu mūziku.

Ikvienam video materiālam tiek veikta profesionāla montāža – krāsu un skaņas korekcija, mūzikas saskaņošana ar klientu un citi tehniski video uzlabojumi.

Pirms līguma slēgšanas noteikti pajautājiet, kas ietilpst konkrētā piedāvājumā, kā arī palūdziet cenu lapu, kurā visam jābūt uzskatāmi uzrakstītam.

Profesionāls videogrāfs vai operators ar nelielu pieredzi

Galvenā atšķirība starp profesionālu video operatoru un operatoru ar nelielu pieredzi ir ne vien pakalpojuma cenā, bet arī tehniskajā nodrošinājumā, kas tiešā mērā ir saistīts ar kāzu filmas gala rezultātu.

“Operators ar nelielu pieredzi kāzu filmēšanā, nezinot kāzu dienas specifiku un cenšoties nepalaist garām ne mirkli, uztraukumā var nepamanīt dažādus īpašos mirkļus, kā arī iesācējiem reizēm ir ļoti grūti noķert dzīvās emocijas. Un, protams, arī tehnika – visbiežāk tā būs viena kamera ar pāris objektīviem, kas var nespēt nodrošināt video kvalitāti, piemēram, tumšākos apstākļos,” skaidro Baltic Wedding.

Turpretī, izvēloties profesionāla videogrāfa pakalpojumus ar pilnu kāzu dienas video, kāzu dienā saņemsiet kāzu video filmēšanu, aero video kāzās (filmēšana ar dronu), kāzu video montāžu, gatavā video noformējumu, arhīva uzglabāšanu un visbiežāk cenā iekļautas transporta izmaksas.

Kāzu video ir lielisks veids, kā noskatīties savu kāzu dienu no sākuma līdz beigām. Video operators piedalīsies visos dienas notikumos un strādās roku rokā ar pāra izvēlēto fotogrāfu.

Lasi arī: Viss, kas jāzina par kāzu video

Cik maksā kāzu video?

Videogrāfu pakalpojumu cenas svārstās no 350 EUR līdz 2000 EUR. Zemākās cenas piedāvā video operatori ar ļoti nelielu darba pieredzi, savukārt, izvēloties profesionāļa pakalpojumus, jārēķinās summā sākot no 550 EUR (standarta cena) par nepilnas kāzu dienas filmēšanu, neiekļaujot dažādus papildpakalpojumus.

Izvēloties augstas klases profesionālu videogrāfu pilnai kāzu dienai (līdz 14 stundām), kurā iekļauti arī dažādi papildpakalpojumi, jārēķinās ar vismaz 900 – 1300 EUR lielu honorāru.

FOTO: iDoPictur.es

Cenu veido tādi faktori kā meistara pieredze, komandas lielums, kāzu vieta, pieprasījums, sezona, izmantotā tehnika un tās daudzveidība, filmas garums un citi faktori.

Bieži profesionāli videogrāfi strādā komandā 2-3 personu sastāvā, kas, tāpat kā tehniskais nodrošinājums, paredz arī augstāku cenu.

Lai pārim nodotu izcilu gala materiālu, videogrāfs velta līdz pat 15 pilnām darba dienām nofilmētā materiāla apstrādei.

Gluži tāpat kā rezervējot kāzu fotogrāfu, arī videogrāfa rezervācijas brīdī tiek noslēgts līgums par pakalpojumu un iemaksāta priekšapmaksa.

Raksta titulfoto: Diāna Veinberga