FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Fotogrāfa ieteikumi preciniekiem

Autors:Sandis Vāgners
Kāzu fotogrāfa Sanda Vāgnera idejas un ieteikumi neaizmirstamu mirkļu iemūžināšanai jūsu kāzu dienā!

Pirmais un svarīgākais padoms – kāzas organizējiet sev

Ar to es domāju to, ka pilnīgi apmierināti ar savām kāzām variet būt tikai jūs. Un to realizēt var tikai tad, ja jūs savas kāzas rīkojat pa savam prātam un gaumei, kāzu gaitā iekļaujot tādas darbības un atrakcijas, kas jums pašiem radīs prieku. Protams, ja jūs esat altruisti un jums rada prieku citiem to gādāt un savas vēlmes jūs labprāt novirzāt otrajā plānā, tad tikai uz priekšu.

Es varu apgalvot, ka katrās kāzās starp viesiem atradīsies kāds, kuram kaut kas nepatiks vai nebūs pa prātam, lai kā arī jūs būsiet centušies izdabāt saviem radiem, draugiem un tuviniekiem.

Izvērtējiet savas prioritātes

Katram pārim būs savas vēlmes un vīzijas attiecībā uz kāzu svinībām, bet ne visu, ko gribas var atļauties. Tāpēc paņemiet lapiņu un atzīmējiet jums nozīmīgāko:

1) labs fotogrāfs;
2) laulību ceremonijas vieta;
3) patīkams viesu nams;
4) ēdiens;
5) utt.

Es uzdrīkstos apgalvot, ka jūs varat atļauties algot uz savām kāzām fotogrāfu, kurš jums ir iepaticies (pat ja tas ir A. Zavadskis). Tā ir prioritāšu lieta. Jums tikai jāatsakās no citām jums mazsvarīgākām izvēlēm. Piemēram, no kāzu viesu skaita no 80 uz 20 cilvēkiem. Visticamāk neuzaicinātie viesi būs neizpratnē un īgni par jūsu lēmumu, bet ja jūs tā vēlaties, tad neļaujat nevienam sevi atrunāt. Kā jau minēju, cenšaties visu pakārtot tā, lai kāzu dienā jūs paši justos priecīgi un apmierināti par savām svinībām.

Kāzu plāns

Neieteiktu neapdomīgi ieplānot episku ceļa gabalu pārvarēšanu  kāzu maršrutā, jo tā jūs tikai izraisīsiet lieku sašutumu un dusmas starp jūsu kāzu viesiem, ja tos vēl ņemsiet līdzi. Tā jūs būsiet arī spiesti lielu daļu laika bezjēdzīgi pavadīt transportā, kas ir visai nogurdinoši. Ir nācies braukt virs 400km, un limuzīna šoferim ir nācies nekurienē meklēt benzīntanku, jo no rīta pielietā bāka jau tuvojās sausajai stadijai.

Katram kāzu plāna punktam atvēliet rezerves laiku, vismaz padsmit minūtes. Pirms kāzām izbrauciet visu kāzu maršrutu tādā pašā nedēļas dienā, kādā notiek kāzas, lai redzētu satiksmes intensitāti un atcerieties, ka limuzīni mēdz braukt ne ātrāk kā 70 - 80km/h. Te ir viena viltība, ko piekopj dažas limuzīnu kompānijas. Tā kā par limuzīnu jāmaksā par katru stundu, tad limuzīnu šoferi nav ieinteresēti braukt ātrāk. Ir gan otrs objektīvāks iemesls - lielākoties limuzīni Latvijā nonāk nolaisti līdz kliņķim. Tāpēc iesaku noskaidrot, kāds būs maksimālais jūsu kāzu transporta ātrums.

Dažiem vedējiem un vakara vadītājiem ir nelāga tieksme izpildīt savu kāzu programmu pēc pilna plāna par katru cenu, neskatoties uz nelabvēlīgiem apstākļiem, kas ir radušies tās realizācijas gaitā. Plāna realizācijai negaidīti var pamaisīt gan laika apstākļi, gan viesu un vedēju savstarpējā atmosfēra. Esiet elastīgi un cenšaties pielāgot savu programmu reālajai situācijai, jo var sanākt tā, ka viesi jūs neņems vērā vispār un salīdīs pirtī dzert (par tik radikālu gadījumu no savas pieredzes man pastāstīja kāds videooperators). Ļaujiet savu kāzu viesiem iziet ārā sakopot spēkus un ieelpot svaigu gaisu, ja jūs skaidri redzat, ka veidojas spriedze.

Laulību ceremonijas vieta

Ieteiktu to vadīt baznīcā, pat ja jūs ar to Kungu esat uz Jūs. To var nokārtot trīs mēnešu laikā izejot specifiskus kursus, kuros jūs apgūstat minimālo pamatu, kas reliģiskajā sfērā ir jāzina un gala rezultātā jūs nokristīs, kas jums dos tiesības laulāties baznīcā. Manā pieredzē ir bijuši vairāki pāri, kas šo iespēju ir izmantojuši, pat bijis tā, ka viens pāris tika kristīts dienu pirms kāzām.

Baznīcai ir vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar valsts piedāvātajām laulāšanās vietām.

Pati laulību ceremonija un atmosfēra gan jums, gan viesiem būs patīkamāka, ja tā notiks baznīcā, kā arī pietiekami gara, lai jūsu fotogrāfs sabildētu vispusīgu notikuma atainojumu pretstatā „zagsa” piecu minūšu konveijeram, kura laikā, lai kāds ģēnijs arī būtu fotogrāfs, tam neizdosies izveidot radošu un daudzpusīgu ceremonijas atspoguļojumu bildēs, tā vienkāršā iemesla dēļ, ka tas būs spiests ieņemt vienu konstantu vietu un tur arī palikt līdz ceremonijas noslēgumam, lai nepalaistu garām kādu svarīgu momentu (tas vairāk ir raksturīgs Rīgas dzimtsarakstu nodaļām; par Liepājas es varu teikt tikai visu to labāko). Baznīcā ir iespējams iemūžināt gan visas svarīgās procesijas un svarīgos mirkļus, gan dziesmu laikā paspēt sabildēt kāzu viesus un viņu emocijas, kā arī radīt kādu savdabīgu, radošu kadru.

Pirms sarunājat konkrētu baznīcu un mācītāju, noteikti noskaidrojat mācītāja attieksmi pret fotografēšanu ceremonijas laikā. Varu pieminēt divu mācītāju radikāli pretējus uzskatus, “Jā, fotogrāfija nezog svētumu” un naivo “Mūsdienās cilvēku ticība ir vājināta un fotogrāfa pienākumu veikšana ceremonijas laikā novērsīs klātesošo uzmanību no Dieva vārda.” To nenoskaidrojot, var gadīties tā, ka kāzu dienā izrādās, ka mācītājs neļauj fotografēt ceremonijas laikā vispār, vai arī kādu konkrētu tās daļu. Manā pieredzē ir gadījums, kad mācītājs atļāva fotografēt tikai mirkļus, kad līgava nāk iekšā, gredzenu mīšanu un skūpstu. Jaunajiem tas bija nepatīkams pārsteigums viņu kāzu dienā.

Tā kā es cienu citu uzskatus un tradīcijas, lai kādas tās arī būtu, es biju spiests ieņemt godpilno vietu starp viesiem un noklausīties mācītāja lasīto sprediķi.

Kopbildes un grupas bilžu uzņemšana

Parasti tās uzņem pēc jaunā pāra sveikšanas. Šajā brīdī klāt ir visi viesi, arī tie, kuri nav aicināti uz svinību norises vietu.  Kopbildes un grupu bildes uzņemšanai kāzu plānā vajadzētu atvēlēt 30 minūtes, neaizmirstot ierēķināt apsveikšanas laiku atkarībā no aptuvenā viesu skaita. Ir jaunlaulātie, kas lielo kopbildes uzņemšanu atliek uz vakaru pie viesu nama. Tam ir vismaz divi mīnusi. Ir sarežģītāk saganīt visus viesus, un uz priekšu ir grūti paredzēt vai jaunie ieradīsies laicīgi, pirms jau nav palicis tumšs (tas gan var gadīties tikai pavasarī vai rudens pusē).

Fotosesija ar jauno pāri

Šis ir laiks, kad ir iespēja uzņemt intīmākās un interesantākās kāzu bildes. Tāpēc šai kāzu daļai vajadzētu pievērsties visnotaļ nopietni, ja jūs vēlaties, lai jūsu fotogrāfs jums rada neatkārtojamas bildes.

Fotosesijai ar jauno pāri vajadzētu atvēlēt no 1 - 2 stundām. Jaunā pāra foto sesiju ierasts veikt pēc kāzu ceremonijas un kopbildes uzņemšanas. Lai rezultāts būtu labāks, uz foto sesiju ieteiktu doties bez viesiem, jo tie mēdz novērst jaunā pāra uzmanību un jaunajiem radīt lieku sasprindzinājumu.

Ja jums ir arī video operators tad noteikti vajag 2 stundas, jo laiks būs jādala uz pusēm. Ir divu tipu video operatori – pirmie dokumentāli ataino notikumus - neko nediktē un neorganizē, ļaujot brīvāk strādāt kāzu fotogrāfam; lielākoties tādus izvēlas ārzemēs un arī es ieteiktu izvēlēties tieši šāda tipa video operatoru – un otrie – papildus dokumentālai notikumu iemūžināšanai veic arī uzstādījumu filmēšanu.

Kas attiecas uz vietu izvēli foto sesijām, tad te es ieteiktu būt radošiem un par katru cenu necensties skriet pakaļ masām. Ja foto sesijas norises vietas izvēlas vedēji, tad tiem  ieteiktu  ņemt vērā jaunā pāra  hobijus un aizraušanās. Piemēram, ja jaunie ir motociklu fani, tad tie noteikti būs jauki  pārsteigti, ja jūs tiem sarīkotu foto sesiju ar motociklu izbraukšanu pa sacīkšu trasi. Ja jums ir pieeja kādai slēgtai industriālai zonai, vai kādai citai savdabīgai vietai, noteikti šo iespēju izmantojiet tādējādi iegūstot oriģinālas bildes. Labs fotogrāfs kvalitatīvas bildes ir spējīgs radīt jebkur, ja vien gaismas un laika apstākļi ir pateicīgi. Kāzu ceļojuma laikā ieraugot kādu interesantu vietu, nepalaidiet to garām un ļaujiet jūsu fotogrāfam uzņemt kādu bildi, ja uz to jūs aicina fotogrāfs. Lai to varētu darīt, plānojot kāzu plāna norisi, atvēliet rezerves laiku katram punktam.

Viesu namā pirms saulrieta ir iespēja uzņemt romantiskas bildes – tam pietiks ar 30 minūtēm. Ļaujiet, lai jūsu fotogrāfs jūs “nolaupa” no mielasta galda uz šo laiku. Protams, iepriekš parūpējaties par kāzu viesu nodrošināšanu ar izklaidēm,  lai tie šajā laikā nebūtu garlaikoti. 

Pikniks

Lielākoties tāds ir katrās kāzās un man ir ieteikums papildus šampanietim sagādāt arī kādu citu padzērienu - ūdeni un / vai sulu. Jā, ir bijis tā, ka vienīgais dzēriens ir šampanietis, bet starp kāzu viesiem ir šoferi un atturībnieki (bērni).

Viesu nama izvēle

Ieteiktu izvēlēties pietiekoši plašu un viesu skaitam atbilstošu viesu namu, lai kāzu viesi nejustos saspiesti kā siļķes mucā un lai fotogrāfs spētu brīvi pārvietoties pa telpu, lai būtu iespēja notikumus iemūžināt no dažādiem skatu punktiem. Ja ir iespēja izvēlēties, priekšroku dodiet gaišākām telpām ar baltām sienām un griestiem. Tas fotogrāfam efektīvāk ļaus izmantot atstaroto zibspuldzes gaismu un attēliem nebūs dzeltenīgā koka krāsas toņa, kas rodas guļbūvju tipa koka viesu namos.

Galdu izvietojums

Jaunlaulāto sēdvietas izvēlaties labi pārredzamā vietā, lai pāris būtu redzams arī tad, kad apsēdīsies. Uzmanieties, lai skatu uz jauno pāri neaizšķērso kādi priekšmeti – pārāk masīvas sveces, dzērienu pudeles vai kāda viesa pakausis. Ja telpu plašums atļauj, tad galdus vajadzētu izvietot tā, lai fotogrāfam ir iespēja tiem apiet apkārt aiz viesu mugurām. Tas dos iespēju notikumus un kāzu viesus iemūžināt no dažādiem skatu punktiem. Bieži vien, kad nav iespējas apiet apkārt galdiem, kad kāds viesis uzsauc tostu, vienīgā iespēja to nobildēt ir no mugurpuses, jo tie nereti mēdz aizgriezties no fotogrāfa.

Apgaismojums viesu namā

Daļa kāzinieku viesību laikā mēdz notušēt esošo apgaismojumu līdz minimumam, lai būtu romantiskāka gaisotne. Šāda darbība samazina iespēju fotogrāfam izmantot tā saucamo telpās esošo apgaismojumu, angliski ambient light, un par pamatgaismu tam jāizmanto zibspuldzes gaismu, kā rezultātā zūd romantiskā noskaņa bildēs. Ir vidusceļš, ko ieteiktu izmantot – iznomājiet vai palūdziet saviem muzikantiem, lai tie sagādā vienu vai divus statīvus ar skatuves gaismām (sk. attēlus nr.1 un nr.2.). Ja jūsu muzikanti jums saka, ka ar gaismām viņiem viss būs kārtībā, uzreiz nenoticiet, bet pārjautājiet, vai tiem būs tieši tāda tipa gaismas kā es minēju. Mēdz būt, ka muzikanti ar gaismām ir aprīkoti visai pieticīgi vai arhaiski. Ārzemēs kāzu svinību vietu gaismošana ir ierasta lieta, tur to dara speciālas gaismošanas firmas. Gaismas jums izmaksās apmēram 50eur, bet toties svinību vieta jums būs krāsaināka un košāka, kā rezultātā tādas būs arī bildes.

Tortes novietojums

Ir tāda dīvaina neizdarība, kas novērojama svinību vietā. Un tā izpaužas tā, ka torti novieto kādā no tumšākajiem svinību vietas stūriem. Tas, ka tur ir tumšs, ir mazākā problēma, jo fotogrāfs ir bruņojies ar zibspuldzi, bet lieta tāda, ka brīdī, kad jaunais pāris griež torti, ir ļoti lielas grūtības kvalitatīvi nobildēt. Lai jaunos dabūtu kadrā, fotogrāfam bieži vien ir jākāpj uz krēsla un objekts jāfotografē no tuvas distances ar platleņķa objektīvu, kā rezultātā cilvēku ķermeņa daļas ir optiski kropļotas (lielas galvas vai rokas – tās daļas, kas tuvāk objektīvam). Neveiksmīga tortes novietojuma piemēri bildēs nr. 4 un nr. 5.

Būtu ļoti jauki, ja tortes novietojuma vietu jūs izrunātu ar viesu nama saimniecēm un izvēlētos tādu, lai tai varētu apiet apkārt.

Mičošana

Lai būtu romantiskāka gaisotne, mičošanas laikā jaunlaulātie to cenšas rīkot ārā, kā rezultātā rodas akūts gaismas trūkums mičošanas vietā un tas jūsu fotogrāfu spiež izmantot spēcīgu zibspuldzes gaismu, pateicoties kam rodas romantikas zudums bildēs. Ieteiktu izmantot jau augstāk manis minētās gaismas vai vismaz izvēlēties mičošanas vietu tā, lai uz tās norises vietu spīdētu kāds gaismas avots. Ar jaunajām profesionālajām kamerām ir iespējams uzņemt attēlus bez zibspuldzes lietošanas visai pieticīgos gaismas apstākļos, tāpēc varat noorganizēt lāpu turētājus vai saspraust tās zemē. Piemērs bildē nr. 3. Nodrošinieties ar pretodu līdzekļiem, ja mičošana notiek ārā.