FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Uz aktuālākajiem jautājumiem atbild kāzu floristi

Autors:Precos.lv
PRECOS forumā līgavām devām iespēju uzdot sev interesējošus jautājumus kāzu floristiem. Atsaucība bija liela, un izskanēja visdažādākie jautājumi – par ceriņiem, peonijām, tulpēm u.c. ziedu izmantošanu kāzu floristikā.

Ceriņi līgavas pušķī un telpu noformējumā

Kāds ir ceriņu ziedēšanas periods Latvijā? Cik izturīgi ir šie ziedi? Vai tie noturēsies divas svinību dienas? Vai ātri nenovītīs un vai tos var izmantot arī auto dekorēšanai? Vai līgavas pušķī tos var likt kopā ar citām puķēm? Vai ir kādi īpaši knifiņi, kas būtu jāņem vērā, izmantojot šos ziedus? Vai ceriņus var iegādāties arī ziedu bāzēs?

Aivis Megris, "A.M. Dizains": Ceriņi ir skaisti, trausli, smaržojoši, taču riskanti līgavas pušķī un arī citos dekoros, jo ir grūti prognozēt to izturību, bet tas nenozīmē, ka tos nevar izmantot. Var un vajag! Ceriņi noteikti ir jāapstrādā, pirms tos liek dekoros, tie noteikti ir jāatdzirda un pat vairākkārt, lai tie būtu pietiekami uzņēmuši ūdeni un izturīgāki. Ceriņi noteikti ir jāliek siltā vai karstā (bet ne verdošā) ūdenī, un kokainie kāti noteikti būtu jāsašķeļ (kāts jāpadauza ar kādu priekšmetu, lai ceriņiem būtu vieglāk uzņemt ūdeni), kā arī, liekot tos pušķos un kopozīcijās, noteikti ceriņu ziedam būtu jāizkniebj galotnītes, jo pieredze rāda, ka tie mēdz būt pirmie (kritušie).

 
Līgavu pušķi no ceriņiem

Ceriņus noteikti neieteiktu likt auto dekoros, jo saule, vējš, lietus u.c. apstāķļi noteikti tos sabojās, un zinām, ka ceriņi nav noturīgi – tie var palikt brūni un noļukt – sākt vīst. Ceriņus var noteikti nopirkt pie vairumtirgotājiem visos gadalaikos, bet, kā zināms, cenas krasi atšķirsies, piemēram, janvārī un maijā. Ceriņu ziedēšanas laiks Latvijā ir no aprīļa vidus līdz pat jūnijam, un ir šķirnes, kas mēdz ziedēt arī vēlāk. Ja esi izvēlējusies un vēlies savās kāzās ceriņus, tos noteikti vari likt līgavas  pušķī kopā ar citiem ziediem. Tas tikai būs interesantāk un, manuprāt, gaumīgāk, esi drosmīga un uzticies floristam, jo salikumi ar ceriņiem ir patiešām izcili.

Kāzu floristika brūnos vai melnos toņos

Mūsu kāzas ir jūlijā, un par galveno kāzu krāsu esam izvēlējušies krēmīgos un šokolādes toņus. Kādi ziedi būtu pieejami jūlijā šādos toņos, no kā varētu veidot līgavas pušķi? Vai ar šo krāsu labi saderētu kopā zaļi un balti ziedi? Vai vispār ir pieejami ziedi brūnā vai melnā krāsā?

Aivis Megris, "A.M. Dizains": Domājot par ziediem, kas ir brūnā krāsā, prātā nāk īrisi, kas ir kopā ar baltu, tulpes, rozes, ranunkuļi, hortenzijas, āzijas lilijas, bet atceramies, ka šie brūnās krāsas ziedi ir ļoti tuvināti brūnajai un ir mazpieprasīti Latvijā, tāpēc noteikti ar floristu tie būtu jāatlasa pēc kataloga un jāpasūta. Ja tava kāzu krāsa ir brūna, tad noteikti tev iesaku brūno krāsu ieviest kā akcentu tavos kāzu dekoros (lentītes, pērlītes, ziedus, kas veidoti no metāla, krāsotus sukulentus).

Brūno krāsu man gribētos kombinēt ar rozā, baltu, krēmkrāsu, jo šie toņi savstarpēji ļoti labi saskan un veido skaistu saspēli.

 
Brūno ziedu akcenti līgavu pušķī

Melni ziedi ir tikpat sarežģīts jautājums kā brūnie, bet, ja esi gatava niansēt toni, mazliet atkāpties no izteikti melna, varu ieteikt, ka tumšākie ziedi, ko esmu novērojis, ir  ļoti tumšas tulpes, kallas, alstromērijas – jāatceras, ka šie ziedi ir ļoti, ļoti tumši violeti. Bet vienmēr ir šie tumšie ziedi jārezervē un jāpasūta no vairumtirgotājiem.

Biezlapji kāzu floristikā

Biezlapji – tas ir šīssezonas modes kliedziens. Kuri no tiem aug Latvijā, un kā tos izmantot?

Aivis Megris, "A.M. Dizains": Jā, tie ir mani šī gada elki, un patiešām tie ir izcili kompozīcijās, un dekoros tie ir ļoti noturīgi. Latvijā dārzos aug daudz un dažādi sukulenti un, protams, tos ļoti plašā klāstā arī var nopirkt veikalos, tie ir ļoti daudzās formās un faktūrās, no sukulentiem var izveidot skaistas lietas.

Biezlapjus dažādās formās droši un skaisti var ievietot līgavas pušķos, galda dekoros, tos skaisti var savietot traukos, kuros ir iepildīts ūdens, kā arī galdu skaisti izrotāt ar sukulentu podiņiem. Pielietojums ir tiešām daudzveidīgs, un jāļauj vaļa fantāzijai.

Tulpes līgavas pušķī

Vai tulpes nenovītīs un neizplauks? Vai tās var atstāt vaļējos kātos, nevis spraust oāzē?

 
Līgavu pušķis no baltām tulpēm

Aivis Megris, "A.M. Dizains": Tulpes pavisam noteikti var likt līgavu pušķos, jo tulpes ir ļoti noturīgas – kā zināms, tulpes ir pieejamas ļoti daudz un dažādās krāsās un formās. Tulpes noteikti var atstāt vaļējos kātos, bet floristam noteikti būtu jāpstrādā tulpju kāti, lai tie neiztvaikotu un ziedam nerastos ūdens trūkums – iesaku apstrādātos kātus izveidot dekoratīvi, lai nebūtu redzamas tehniskās lietas.

Maijpuķītes līgavas pušķī

Kad ir to ziedēšanas laiks, un cik noturīgas tās ir līgavas pušķī? Vai tās var kombinēt ar jebkuriem ziediem?

Aivis Megris, "A.M.Dizains": Kreimenītes – maijpuķītes. Tās tiešām ir izcilas un saldi smaržojošas puķītes, un nav jābaidās tās kombinēt kopā ar citiem ziediem un likt līgavas pušķī. Bet ir jātceras, ka noteikti tās arī ir kārtīgi jātdzirda, lai ziedi būtu noturīgāki, un ziedu vārpiņai ir jāizkniebj galotnītes, lai tās nenovīstu, jo, līdzīgi kā ceriņiem, tās ir pirmās, kas nodod, ka ziediem trūkst ūdens.

 
Maijpuķītes līgavas pušķī

Hortenzijas kāzu dekorācijās

Kāds ir hortenziju ziedēšanas periods Latvijā? Vai dažādās hortenziju krāsas ir atkarīgas no šķirnēm vai arī tiek krāsotas? Ar kādiem ziediem tos ieteicams izmantot dekorācijās?

Signe, "Puķu mode": Hortenziju ziedēšanas laiks Latvijā ir no jūlija līdz oktobra beigām. Pie mums tiek audzēts ļoti daudz hortenziju šķirņu. Sevišķi rudenī hortenzijas izceļas ar dažnedažādām krāsām, jo tām nāk talkā pirmās salnas. Tās var būt baltas, sarkanas, zilas, violetas, rozā un pat divkrāsu.

 
Hortenzijas kāzu dekorācijās

Sīkie hortenziju ziediņi ļoti labi izkatās kopā ar lielziedu puķēm, piemēram, rozēm, orhidejām. Ar savām lielajām ziedkopām hortenzija ļoti labi aizpilda lielus laukumus. Turklāt hortenzijas nav sevišķi grūti izaudzēt pašam arī tad, ja nav liela un plaša dārza. Pavasarī to stādus plašā klāstā var nopirkt podiņos, savukārt vasaras beigās tās jau zied kupli un krāšņi.

 
Hortenziju dekors

Gerberas līgavas pušķī un līgavaiņa piespraudē

Vai tās var izmantot līgavas pušķī ar vaļējiem kātiem? Kā tās izskatās līgavaiņa piespraudē?

Signe, "Puķu mode": Gerberas ir skaistuma un sapņotāju simbols. Tās var droši likt līgavas pušķī ar vaļējiem kātiem. Tikai pirms tam ziedi kārtīgi jāatdzirda un jāapstrādā ar speciālo dzīvo augu līmi un jānoteipē.

Ļoti skaisti izskatās, ja gerberas pušķī tiek kombinētas kopā ar rozītēm, hortenzijām, kallām, tulpēm, bet līgavaiņa piespraudē izvēlās mazo gerberu salikumā ar zaļumiem.

Baltās gerberas ar melnajiem vidiņiem vienkāršā līgavas pušķī vaļējos kātos - tas ir kāzu dienas skaistums.

 
Gerberas līgavas pušķī

Jasmīni līgavas pušķī

Kad tie zied Latvijā, un vai tos ir iespējams izmantot līgavas pušķī? Vai šāds pušķis būs izturīgs?

Vineta Forstmane: Jasmīni Latvijā zied atkarībā no laika apstākļiem – maija beigas, jūnijs. Smaržīgos jasmīnus neieteiktu likt pušķī, jo viņi patiešām nav noturīgi. Ir variants atrast potētos jasmīnus, kuriem nav tik spēcīga jasmīniem raksturīgā smarža, bet, ja pareizi atdzirda līdzīgi kā ceriņus, stāvēs labi un kāzu pasakumu izturēs cienīgi!

Krizantēmas kombinācijā ar citiem ziediem

Vēlos kombinēt mazās, zaļās krizantēmas ar kādiem citiem baltiem vai šampanieša krāsas ziediem. Kādi būtu Jūsu ieteikumi?

Vineta Forstmane: Mazās zaļās krizantēmas noteikti var kombinēt ar gaišiem ziediem!

Alstomērija – fantastiska puķe, toņu dažādība, ļoti izturīgs zieds.

Lizante – baltas, šampanieša krāsā, zaļi baltā.

Šie ziedi tavam kāzu pušķim piešķirs vieglumu un romantisku noskaņu.

Roze – klasiski, bet tajā pašā laikā karaliski. Rozei gaišie toņi ir visdažādākie – krēmīgi, sniegbalti, zaļganbalti utt. Ar baltas krāsas ziediem jabūt uzmanīgiem – jāpārliecinās, cik balta ir kleita, jo baltai krāsai ir nianses – ta var izskatīties netīri balta uz balto ziedu fona. Rozes noteikti var miksēt ar sīkrozītēm un citiem ziediem, kā arī vienkārši pieliekot greznu manžeti vai citu dekoratīvo elementu. Gerberas (mazās) noteikti var likt klāt pie krizantēmām, klāt liekot vēl kādus gaišas krāsas ziedus, lai pušķi padarītu interesantāku.

Foto:Vineta Frostmane

Frēzijas – viņu zaļo pumpuru skara labi sasauksies ar krizantēmām, smaržos, pievienojot nedaudz efektīvos ranunkuļus, kuri savienosies ar līdzīgu, bet lielāku apaļo formu, un jūsu pušķis ieņems pasākuma galveno lomu.

Izvēloties kontrastainas ziedu krāsas, ir svarīgi izlemt, kura krāsa būs galvenā - šajā gadījumā zaļā vai gaišā, jo zaļā krasa ir ļoti spēcīga uz gaišo ziedu fona, bet izskatās, protams, drosmīgi un ekstravaganti.

Lillā ziedi maijā

Kādas vēl ir alternatīvas lillā ziediem maijā (neskaitot ceriņus)?

Vineta Forstmane: Lillā ziedi kāzās tā ir vērtība, vieglums, reizē ekstravaganta un modes krāsa. Lillā krāsu nianses no rozi-lillā līdz violetam ir augstakā burvība, ko var izvēlēties.

Lillā ziedu pārstāves ir lizantes, alstromērijas, frēzijas, hiacintes, matiola jeb tautā saukta par lefkoju un atraitnītes - kā tauriņi, garām lidojot, nolaidušies tavā krāšņākājā ziedu rotā!

 
Līgavas pušķis lillā krāsā

Floristikā šobrīd ļoti aktuāli ir glamēliju veida līgavas pušķi, kurus veido tikai no izjauktu ziedu ziedlapiņām un kuri izskatās, pirmkārt, oriģināli, ir vieglāki, un pušķi var uztaisīt jebkurā vēlamā formā.

Orhidejas līgavu pušķī

Vai tās var izmantot līgavu pušķī, kurā ir atstāti brīvi kāti? Vai tas būs izturīgs? Esmu dzirdējusi, ka orhidejas obligāti jāliek kapsulās. Kuros mēnešos nav problēmu iegādāties orhidejas vai tās būs lētākas? Vai ir pieejamas orhidejas arī tumši lillā vai brūnos toņos?

Iveta Rikmane, "ORHID": Orhidejas var izmantot līgavas pušķī, apstrādājot kātus ar floristikas materiālu – teiplentu. Tad tās ilgi saglabājās svaigas un skaistas jebkurā gadalaikā. Orhidejas var iegādāties cauru gadu, vienīgi ziemas mēnešos tās būs nedaudz dārgākas nekā vasarā. Ir pieejamas gan tumši violetas orhidejas - Phalaenopsis, Vanda, Dendrobium šķirnes, gan arī brūnas - Cymbidium šķirne.

Peonijas līgavas pušķī

Kāds ir to ziedēšanas laiks Latvijā? Un cik ilgi nav problēmu tās pasūtīt ziedu veikalos, bāzēs? Kuras krāsas peonijas visbiežāk tiek audzētas uz vietas Latvijā? Vai šīs puķes izturēs dienu līgavas pušķī, kam ir brīvi kāti?

Ilvija Jonāne, "Lizante": Peoniju ziedēšanas laiks Latvijā ir jūnijs. Visbiežākās krāsas ir baltas, krēmbaltas, krēmdzeltenas, rozā gaišas un tumšākas (rozā ir daudz dažādu nokrāsu). Tātad vietējās bez problēmām var iegādāties jūnijā, bet ievestās - martā un līdz pat apmēram septembrim. Tad gan jāuzmanās ar kvalitāti (jāpasūta no labiem audzētājiem), jo esmu redzējusi, ka nabadzītes atbrauc ļoti bēdīgas un vārgas.

 
Peonijas līgavu pušķos

Par līgavas pušķi ar vaļējiem kātiem - neesmu pārliecināta, ka izturēs visu dienu, ņemot vērā, ka vasarā ir ļoti karstas dienas un līgavas roka visu dienu silda pušķa kātus - tie nav labākie apstākļi peonijām. Protams, floristi iepriekš apstrādā ziedus, maksimāli atdzirdot, var ziedu kātus apstrādāt ar parafīnu, lai neizkalst kāti un zieds nezaudē ūdeni. Tadā gadījumā es ieteiktu izvēlēties ne pārāk izplaukušus ziedus, bet vairāk pumpurā (izplaukuši ziedi tomēr ir daudz smagāku galvu), un vairāk ne uz pušķa pašu malu, bet, lai kādi citi ziedi vēl būtu kā atbalsts.

David Austin rozes

Vai Latvijā ir iespējams iegādāties angļu David Austin rozes kā alternatīvu peonijām? Vai ir zināma to provizoriskā cena?

Ilvija Jonāne, "Lizante": David Austin rozes - teikšu godīgi, speciāli šādas rozes nekad neesmu pasūtījusi. Kā alternatīvu peonijām esmu ieteikusi pildītās lizantes - baltas, krēmīgas, rozīgas utt.

 
David Austin rozes līgavas pušķī

Gundegu dzimtas augi Ranunculus

Anglijā kāzu floristikā bieži tiek izmantoti gundegu dzimtas augi ar nosaukumu RANUNCULUS. Vai kaut kas līdzīgs aug arī Latvijā? Vai tos ir iespējams iegādāties vai pasūtīt šeit?

Ilvija Jonāne, "Lizante": Ranunculus pie mums Latvijā arī ir ļoti bieži izmantoti ziedi kāzu floristikā. Sezona sākas ap martu un tad visu vasaru. Šajā laikā tie ir visskaistākie un lielākie eksemplāri (gaišie toņi) pat līdzinās nelielām peonijām, bet sarkanie, kad nedaudz paplaukst, atgādina sarkanās magones. Tie ir vienkārši burvīgi un noteikti daudz izturīgāki par magonēm. Latvijā tos izaudzēt var, bet, cik es zinu, neviens masveidā tos neaudzē. Bet pasūtīt tos var droši. Rununculis es jau ar mierīgu sirdi lieku līgavas pušķī ar vaļējiem kātiem. Ļoti interesanti un romantiski, ka šie ziedi katrs plaukstot veidojas nedaudz citādāks un cits par citu skaistāks.

 
Ranunculus līgavu pušķos

Raksta titulfoto: Sandija Veikša