FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Ziedu stāsts līgavas rokās. Kādas puķes izvēlēties kāzām?

Autors:Madara Karlsberga / PRECOS
Kāzas ir dzīves mirklis, kurā jāizplāno katra detaļa, lai justu, ka šī diena atspoguļos visu krāsu, notikumu un emociju buķeti. Katra mazākā doma un iedvesma jāpieliek it visām detaļām – arī līgavas kāzu pušķa ziedu kompozīcijai. Mūsdienās iespējas radīt pasakainas, neaizmirstamas un krāšņas ziedu kompozīcijas ir bezgalīgas. Bet kādas puķes izvēlēties kāzām? Lasi un uzzini 15 ziedu skaidrojumus, simboliku un piemērotākās ziedu krāsas kāzām.

Lasi arī: Kāzu ziedu un dekorāciju aktualitātes

Rozes

Simbolika: mīlestība, draudzība, veiksme

Šiem karaliskajiem ziediem vienmēr piemitis krāšņums un noteiktības sajūta. Ja ir ziedi, par kuriem reizēm rodas jautājums, vai, iespējams, konkrētajai svētku reizei tie nebūs tik piemēroti, tad par rozēm šādu jautājumu nav. Izņēmums nav arī kāzas. Tikai jāatceras, ka ne tikai ziediem, bet arī to krāsai ir nozīme. Tāpēc, izvēloties šos ziedus kāzām, nešaubīgas līderes ir rozes sarkanā, baltā un maigi rozā krāsā. Svinību dienā nebūtu ieteicams izvēlēties rozes dzeltenā krāsā, jo tās simbolizē neuzticību un vēsta par atvadām, uz nesatikšanos.
līgavas pušķis, ziedi līgavas pušķī, rozes līgavas pušķī, ziedi kāzās, Foto: Emīlija Bogdānova
FOTO: Emīlija Bogdānova

Peonijas

Simbolika: bagātība, godprātība, mūžīga mīlestība, cildenums

Šķiet, ka peonijas (sauktas arī par pujenēm) ir ziedi, kas pēdējo gadu laikā piedzīvojuši savas esības uzplaukumu un strauju popularitātes atgūšanu. Svētku reizēs tie ir teju visur - sieviešu matu rotās, ziedu vāzēs un košās buķetēs sieviešu rokās. Šie ziedi simbolizē bagātību un pilnību. To vizuālais skats vien rada pārpilnības sajūtu, kā no katras zieda kārtiņas veidojas tā koptēls. Peonijas simbolizē arī atzīšanos mīlestībā. Visizplatītākās ir viegli rozā vai baltas krāsas peonijas, kuras ar savu klātbūtni svētku reizes padara vēl īpašākas un bagātīgākas.
pujenes, peonijas, pujenes kāzās, peonijas kāzās, Foto: Emīlija Bogdānova
FOTO: Emīlija Bogdānova

Krizantēmas

Simbolika:  ilgs mūžs, lojalitāte un gudrība

Vārds krizantēmas cēlies no grieķu valodas vārda, kas tulkojumā nozīmē "zelta zieds". Šis zieds norāda uz ātru dzīves gaitu, tā vērtību un trauslumu. Tas tiek uzskatīts arī par garas dzīves simbolu. Krizantēmas neizceļas ar spēcīgu smaržu, tāpēc tās var droši apvienot ar citiem ziediem.
līgavas pušķis, krizantēmas līgavas pusķī, Foto: Gatis Ločmelis
FOTO: Gatis Ločmelis

Lilijas

Simbolika: brīvība, cerība, harmonija, majestātiskums

Lilijas ir īsta grācijas paraugpuķe. To nešaubīgi apliecina arī liliju vēsturiskā saistība ar karaļnamiem. Tās vēstījums iedveš mieru un rada pārliecību – viss ir kārtībā. Liliju spēcīgā smarža piesaista šim ziedam papildu uzmanību un neļauj no tā novērsties, jebkuru apburot ar savu aromātu. Arī lilijām ir neskaitāmas krāsu variācijas, tomēr izplatītākā ziedu krāsa, ko dāvāt jaunlaulātajiem kāzu dienā vai iekļaut līgavas ziedu pušķī, ir baltā. Tā simbolizē cēlsirdību un harmoniju.
lilijas kāzu pušķī, līgavas ziedu pušķis, Foto: Inbloom.lv
FOTO: inbloom.lv

Puķuzirņi

Simbolika: vieglums, trauslums, gaišums, dzīvesprieks

Ar savu vieglumu un reibinošo aromātu apveltītie puķuzirņi simbolizē sievišķību un pievilcību. Lai arī trausli, tie spēj ziedēt līdz pat pirmajai rudens salnai. Tie lieliski iederēsies vieglā un gaisīgā līgavas pušķī. Balti vai maigi rozā vasarā, savukārt agram rudenim var izvēlēties jau bagātīgākas krāsas puķuzirņus. To toņi var būt no balta līdz pat tumši brūniem.
puķuzirņi, puķuzirņi līgavas pušķī, balts līgavas pušķis, Foto: Annija Pumpure
FOTO: Annija Pumpure

Tulpes

Simbolika: prieks, jaunība, sirsnība, draudzība

Tulpes ir pavasara un dabas atmošanās vēstneses, kas daudziem asociējas ar Nīderlandes tulpju laukiem. Šie ziedi simbolizē saprašanos un pieķeršanās jūtas. Tomēr tulpes ir ziedi, kas līgavas pušķī tiek iekļauti visai reti.  Iespējams, ka sarkanas tulpes daudziem asociējas ar 8. marta svinībām padomju laikos, tomēr dzelteni, oranži, balti un maigi rozā tulpju ziedi tiek asociēti ar dzīvesprieku, sauli un bezrūpību. Pateicoties šķirņu nebeidzamajai daudzveidībai, ir iespējams izvēlēties visdažādākos tulpju ziedus, kas var radīt neatkārtojamu efektu – krāslapu tulpes, daudzziedu tulpes, pildītās, triumfa, lilijziedu, bārkstainās un daudzas citas. Spurainas, bārkšainas, starainas, vienkāršas vai pildītas – atliek vien izvēlēties savējās.
Dzeltenas tulpes simbolizē labas un priecīgas domas, baltas – piedošanu, sarkanas – augstāko mīlestību, rozā – laimi, oranžas – prieku un fascinēšanos.
tulpes, tulpes līgavas pušķī, baltas tulpes, Foto: Emīlija Bogdānova
FOTO: Emīlija Bogdānova

Dālijas

Simbolika: jaunumi, pārmaiņas, dzīvība

Leģendas vēsta, ka dālijas izaugušas vietā, kur pēc ledus laikmeta atkusušajā zemē dedzis milzīgs ugunskurs, ar to norādot par dzīvības pārākumu pār nāvi un kalpojot par atdzimšanas simbolu. Dālijas tiek uzskatītas par atvasaras un rudens dārza karalienēm, tāpēc tās lieliski piestāvēs vasaras nogales un rudens kāzām. Gan daudzveidīgo ziedu formu, gan bagātīgo krāsu toņu dēļ, tās viegli iekļaujamas teju ikvienā ziedu pušķī. Tās mēdz būt gan sīkziedu, gan lielziedu, parastas un arī samtainas. Šobrīd aktuāli ir pušķi, kas kombinēti no dažādiem ziediem, papildināti ar zaļumiem vai pat kaltētiem ziediem. Dālijas var būt skaists un elegants akcents teju ikvienā pušķī.
dālijas ziedu pušķī, līgavas pušķis, rudenīgs līgavas pušķis
FOTO: Laura Apine

Rudzupuķes

Simbolika: labklājība, aizsardzība

Rudzupuķe, lai arī daudz kur aug kā nezāle, tiek uzskatīta par cēlu un labklājību vairojošu ziedu. Pastāv uzskats, ka rudzupuķe aizsargā no ļauna, kā arī no nelabvēļiem, tā stāv pretī nobūrumam un aizsargā no ļaunas acs. Rudzupuķes ir vasaras vēstneses, kas lieliski izskatīsies arī līgavas pušķī - pašas par sevi vai papildinātas ar citiem ziediem.
rudzupuķes līgavas pušķī, rudzupuķes simbolika, rudzupuķes kāzās, Foto: Jurģis Rikveilis
FOTO: Jurģis Rikveilis

Saulespuķes

Simbolika: laime, dzīves iekāre, apbrīns, gaisma un siltums

Saulespuķe tiek saukta arī par vasaras saulgriezi. Savulaik uzskatīts, ka saulespuķu sastāvā ir īsts zelts, tāpēc tās iemantojušas ļoti izsmalcinātu nozīmi. Kad saulespuķu atklājēji maldījās par to, ka no īstā zelta puķēs nav ne kripatiņas, radās arī skaidrojums par viltus bagātību, tomēr mūsdienās joprojām saulespuķes saglabājušas to labāko nozīmi. Tā joprojām ir saules, gaišuma un siltuma simbols. Lai arī saulespuķes nav populārākais kāzu floristikas zieds, tomēr sava izskata un diženuma dēļ, ar to iespējams izcelties un izcelt detaļas.
saulespuķes, saulespuķes simbolika, saulespuķes kāzās, līgavas pušķis, jaunas pāris, Foto: Klaids Lielbiksis
FOTO: Klaids Lielbiksis

Ceriņi

Simbolika: varenība, skaistums, atdzimšana

Lai arī ceriņus gluži par ziediem nodēvēt nevar, tomēr, savas reibinošās smaržas un pievilcīgā izskata dēļ, šie košumkrūmi tiek plaši izmantoti kāzu dekorācijās, kā arī reizēm līgavas pušķī. Iespējams, ka savu pievilcību tie iemanto ne vien smaržas, bet arī simboliskās nozīmes dēļ. Pirmkārt, tiek uzskatīts, ka ceriņi sevī uzņem negatīvās enerģijas. Runā arī, ka ceriņu klātbūtnē izklaidīgi cilvēki kļūst vēl izklaidīgāki, taču tie veicina iepazīšanos. Otrkārt, ceriņi tiek uztverti kā varenības, skaistuma un atdzimšanas simbols. Meitenēm ceriņi spēj piesaistīt laimīgu ģimenes dzīvi, bet vīriešiem tas palīdz pieņemt pārdomātus lēmumus. Mazliet pretrunīgi savā būtībā, bet visnotaļ krāšņi!
ceriņi ziedu pušķī, ceriņi kāzās, līgavas pušķis
FOTO: inbloom.lv

Lizantes

Simbolika: uzticība, cieņa, krāšņums

Lizantes, gluži tāpat kā peonijas, pēdējos gados strauji iemantojušas popularitāti un kļuvušas par iecienītiem ziediem kāzu floristikā. Lai arī ne visai piemērotas tās būs auto dekorēšanai sava trausluma dēļ, tomēr, pateicoties neparasto ziedu formām un krāsu dažādībai, kā arī uzglabāšanas ilgumam, tās ir pieprasītas un aktuālas līgavas kāzu pušķī. Ziedu dažādībā saskatāma līdzība sākot no rozēm, beidzot ar uzplaukušām magonēm.
lizantes, līgavas pušķis no lizantēm, Foto: Diāna Veinberga
FOTO: Diāna Veinberga

Kallas

Simbolika: neparasts skaistums, pateicība, iejūtība, tīrība, mīlestība

Kallas ir aristokrātiski un cēli ziedi. To nozīme ir pielīdzināma rozēm. Kallas patiesi radīs cēluma un balta gaišuma sajūtu, līgavas rokās izstarojot aristokrātismu. Lielākoties kallas ir baltas, tomēr sastopamas arī maigi rozā, dzeltenas, zaļas, violetas, oranžas un pat melnas. Katrai krāsai ir nedaudz atšķirīga nozīme. Baltās kallas saistās ar tīrību, nevainojamību. Rozā simbolizē apbrīnu un novērtējumu. Violetās tiek saistītas ar karaliskumu un kaislību. Savukārt dzeltenās kallas saistās ar vairākām nozīmēm, bet galvenā ir pateicība. Melnās kallas (tās drīzāk būs tumši violetas vai sarkanbrūnas) noteikti būs uzkrītošas, tās saistās ar noslēpumainību un zināmu eleganci.
kallas, kallas kāzās, līgavas pušķis, Foto: Gatis Ločmelis
FOTO: Gatis Ločmelis

Antūrijas

Simbolika: prieks, laime, bagātība

Sarkanais, rozā vai baltais sirds formas zieds nu reiz ir stāsts par vīrieti. Tomēr ne tādā izpratnē, ka tās nebūtu piemērotas sievietei vai līgavas pušķim, nebūt ne! Antūrijas tiek dēvētas par vīrieša laimi, – tās piesaista sieviešu uzmanību to īpašniekam un pastiprina vīrišķo spēku. Kā reiz lieliski piemērotas līgavas pušķim, ko tai kāzu dienā pasniedz mīļotais vīrietis. Pēc Fen Šui mācības – antūrijas ir laimes nesējs, kas sniedz veiksmi jūsu attiecībām. Arī šo ziedu krāsām tiek piedēvēta katrai sava nozīme. Sarkanas antūrijas simbolizē mīlestību un kaislību, baltas – nevainību un tīrību, bet rozā – sievišķību, līdzjūtību un maigu mīlestību.
antūrijas ziedu pušķī, kāzu dekorācijas, līgavas pušķis, kāzu diena, Foto: Laura Apine
FOTO: Laura Apine

Alstromērija

Simbolika: uzticība, draudzība, bagātība, laime, labklājība

Alstromērijas ziedu nozīme būs atkarīga no to krāsas, tomēr šie ziedi visās variācijās nozīmēs draudzību, mīlestību, spēku un uzticību. Alstromērijas nozīme tiek skaidrota arī ar tās sešām ziedlapiņām, kur katrai no tām tiek piedēvēta atšķirīga nozīme: sapratne, humors, pacietība, empātija, apņemšanās un cieņa. Ziedlapiņas savijas kopā un veido visu īpašību nepārraujamu saikni. Sarkanas krāsas ziedi simbolizē mīlestību un kaisli, balti – mīlestību, atbalstu, spēku un nevainību, rozā – rotaļīgumu un romantiku, savukārt dzelteni – dinamiskumu, laimi un enerģiju.
alstromērija, ziedi līgavas pušķī, līgavas pušķis
FOTO: Diāna Veinberga

Proteja

Simbolika: daudzveidība, drosme

Mazāk dzirdēts, tomēr noteikti bieži manīts tropiskais zieds, kas izskata ziņā atgādina plaukstošu bumbu. Protejas ir vienas no senākajām ziedu sugām. Leģenda vēsta, ka proteja savu nosaukumu ieguvusi par godu Poseidona dēlam Proteusam. Protejas sevī slēpj ko noslēpumainu, nedaudz maģisku un pat ekstravagantu. Jāatceras, ka protejas ziedi, tā nektārs un sēklas ir ļoti indīgas. Ziedi parasti ir rozā, sarkani, krēmkrāsas vai dzelteni. Sava ekscentriskā izskata un īpašību dēļ šis zieds var nebūt piemērots ikvienai līgavai, tomēr tas var kļūt par drosmīgu un īpašu akcentu līgavas pušķī.

FOTO: Emīlija Bogdānova 

Kokvilnas ziedi

Retāk izmantoti, specifiski, bet savā izskatā unikāli, turklāt kaltētā veidā arī ļoti noturīgi.

Lieliska dekorācija gan kokvilnas kāzu jubilejā, gan ziedu pušķos, gan kā dekoratīvs papildinājums tērpam. Tā aromātu var pielīdzināt maigam vējam vai saulē kaltēta lina smaržai. 

FOTO: Eve Mar Photography


Lasi arī: Līgavu pušķu veidi

Raksta titulfoto: Emīlija Bogdānova