FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Ceļvedis vasaras sezonas ziedu izvēlē

Autors:Andra Karnīte / PRECOS
Nenoliedzami vasara ir pati aktīvākā kāzu sezona. Un kā gan citādāk? Laiks lutina, viss plaukst un zied, un mīlestība burtiski virmo gaisā. Daba lutina ar savām veltēm, un pieejamo ziedu klāsts ir daudz plašāks nekā gada vēsajā sezonā. Aplūkosim vasaras sezonas ziedu pieejamību, kā arī noskaidrosim svarīgas nianses to izvēlē.

Plāni pret realitāti

Lai gan vasara ir bagāta ar visdažādākajiem ziediem, tomēr nevar paļauties uz to, ka konkrētas šķirnes būs pieejamas visos vasaras mēnešos. Ir ziedi, kas pieejami tikai īsu brīdi jūnijā, bet augustā to ziedēšanas laiks jau sen ir aiz kalniem. Tāpēc ir ļoti svarīgi savlaicīgi izvēlēties floristu un izrunāt visas nianses, ko jūs vēlētos, bet kas reāli uz noteikto laiku būs pieejams.

Protams, ziedu bāzēs arī nesezonā var pasūtīt visdažādākos ziedus, taču jārēķinās, ka to cenas mēdz būt ļoti augstas, tāpēc vislabākais variants tomēr ir dot priekšroku sezonas ziediem un jau laikus tikt skaidrībā, kas jūsu kāzu dienā būs pašā plaukumā.

Pats galvenais – ziedu izturība

Pats galvenais, izvēloties ziedus, ir to izturība. Pasākuma ilgums un karstais laiks diemžēl var izrādīties liktenīgs dažādām ziedu šķirnēm. Piemēram, skaistās hortenzijas no formīgām un apaļām bumbām ātri vien var pārvēsties nokarenu lupatiņu kaudzē. Protams, floristiem ir dažādi triki kā apstrādāt ziedus, lai tie pēc iespējas ilgāk saglabātos svaigi un skaisti, taču par to noteikti ir jābūt informētiem, kā arī jāizvēlas pieredzējis florists, kas pieprot visus knifiņus. Jums nav obligāti jāizvairās no smalkiem ziediem, taču noteikti konsultējieties ar savu floristu un atrodiet veidu, kā tos izmantot minimāli un pārdomāti.

Kāzu dekoratore, floriste un Ziedi Jelgava saimniece Inga Eltermane dalās pieredzē par ziedu izturību: “Izturīgākie ziedi vasarā būs ar cietiem, stingriem kātiem kā, piemēram, rozes, frēzijas, lizantes, alstromērijas un citi. Labs veids, kā būt drošiem par dekorāciju noturību, ir sukulentu izmantošana, ko var izmantot gan līgavas pušķī, gan galda dekoros. Tie ir pieejami dažādās formās un faktūrās, turklāt būs stingri jebkuros laika apstākļos. Nemainīga tendence arī šogad ir kāzu dekorācijās izmantot graudzāles un dažādus sausos ziedus. Kā arī lieliska doma ir kāzu dekorācijās izmantot efejas vai citu zaļumu podiņus, ko pēc tam var uzdāvināt ciemiņiem kā suvenīru.”

FOTO: Klaids Lielbiksis

No kādiem ziediem labāk turēties pa gabalu? Inga iesaka karstā laikā labāk izvairīties no ziediem ar mīkstiem kātiem un smalkām lapiņām, tai skaitā, ranunkuļiem, anemonēm, gerberām, maijpuķītēm un pļavas ziediem. Ka arī lilijas nebūs īpaši pateicīgas lielai svelmei, jo ziedi var kļūt mīksti un sākt brūnēt, ko mēs pilnīgi noteikti nevēlamies.

Vairs nav jābaidās no mākslīgajiem ziediem

Daudziem joprojām ir aizspriedumi pret mākslīgo ziedu izmantošanu, taču no tā tiešām vairs nav jābaidās. Ja ļoti, ļoti vēlaties savās dekorācijās iekļaut kādu no trauslajiem ziediem, tad kombinācija ar mākslīgajiem ziediem ir ļoti laba alternatīva. Īpaši noderīgi tas ir auto dekorācijās, jo tās cieš ne tikai no karstuma, bet ar arī no nesaudzīga vēja un vibrācijas. Ja mākslīgie ziedi jums asociējas ar apšaubāmu krāsu sintētikas un plastmasas apvienojumu, tad aizmirstiet par to.

Profesionālās ziedu bāzēs ir pieejami ļoti kvalitatīvi un skaisti ziedi, kurus bieži vien tiešām pat nevar atšķirt no īstajiem. Protams, ar to nevajadzētu aizrauties savā būtībā, taču nav arī jābaidās un varbūt ir vērts dot iespēju, ja nevēlaties riskēt ar ātru dzīvo ziedu bojāeju.

Vai tiešām kāzās nepieciešams profesionāls florists?

Lai gan šķiet, ka vasarā varētu arī iztikt bez florista, jo pļavas un dārzi ir pilni ar ziediem, paši saplūksim, skaisti saliksim stilīgās vāzēs, un dekorācijas gatavas, tomēr tas nemaz nav tik vienkārši.

Tieši tā iemesla pēc, ka vairums pļavas ziedu pēc nogriešanas ātri vien novīst, gala rezultāts var likt pamatīgi vilties. Labāk uzticēt šo darbiņu cilvēkam, kurš pārzina ziedus, un ja būs iespējams, varēs integrēt dekorācijās arī kādu pļavas ziediņu vai puķes no jūsu dārza.

Kāzu floristu vasaras sezonā labāk rezervēt vismaz trīs mēnešus iepriekš, ja ne ātrāk. Saskaņojot kāzu floristiku, galvenais ir būt uz viena viļņa ar jauno pāri, tādēļ priecē, ja konsultāciju laikā ir jau zināma kāzu krāsu palete, skaidra vīzija, kādu noskaņu vēlas radīt un varbūt pat konkrēti piemēri ar sev tīkamiem līgavas pušķu veidiem un kompozīcijām no interneta dzīlēm,” stāsta floriste Inga.

FOTO: Einārs Freimanis

Lai sastādītu precīzu izmaksu tāmi, skaidri jāzina, cik un kādas pozīcijas būs nepieciešamas – vai papildus līgavas pušķim un līgavaiņa piespraudei būs nepieciešami arī aksesuāri vedējiem? Cik būs galdu kompozīciju? Cik un kādas būs papildu dekorācijas, piemēram, ceremonijai? Varbūt būs nepieciešams vainags mičošanai un rezerves līgavas pušķis mešanai? Vai būs nepieciešami ziedi dāvināšanai? Vai būs nepieciešama palīdzība ziedu pārvešanā un izkārtošanā pēc ceremonijas? Kāda veida auto dekors būtu vēlams – turklāt šis punkts jāsaskaņo ar auto saimnieku, jo nereti ir zināmi dažādi ierobežojumi. Lūk, cik daudz nianses ir jāpārdomā un jāizrunā, gatavojoties savai lielajai dienai.

Kādi ziedi pieejami katrā no vasaras mēnešiem

Jūnija ziedi

 • Īrisi
 • Maijpuķītes
 • Peonijas
 • Anemones
 • Frēzijas

Jūlija ziedi

 • Rudzupuķes
 • Frēzijas
 • Lauvmutītes
 • Saulespuķes
 • Dālijas
 • Hortenzijas

Augusta ziedi

 • Hortenzijas
 • Lefkojas
 • Dālijas
 • Saulespuķes
 • Lauvmutītes

Ziedi, kas pieejami visu vasaru

 • Lizantes
 • Gerberas 
 • Lilijas
 • Rozes
 • Alstromērijas
 • Orhidejas
 • Puķuzirņi 

Protams, tās ir tikai dažas populārākās ziedu šķirnes, tāpēc noteikti konsultējies ar floristu, ja šajā sarakstā neatrodi savus sapņu ziedus.

Savukārt, ja vēlies uzzināt vairāk par katra zieda simbolisko nozīmi, tad to lasi šajā rakstā.

Raksta titulfoto: Annija Pumpure