FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Ko dāvināt jaunajam pārim un kāzu viesiem

Autors:Dita Katlapa / PRECOS
Viesi jauno pāri apber ar ziediem, dāvanu kartēm un dažādām noderīgām lietām. Senāk aktuālas bija praktiskas dāvanas – preces virtuvei, mājai –, jo pāri kāzu dienā sāka savu oficiālo kopdzīvi. Taču laiki ir mainījušies, un vairākums pāru kopdzīvi sāk krietni pirms kāzām, līdz ar to arvien retāk vēlas no viesiem saņemt servīzes, blenderus un tējkannas. Pēdējo gadu tendences liecina, ka dāvināšanas prieks vairs nav tikai viesu darīšana – arī pāri labprāt apdāvina savus ciemiņus ar nelielām, atmiņā paliekošām lietām.

Šajā rakstā sniegsim padomus gan tiem, kuri meklē īsto dāvanu jaunajam pārim, gan arī pašiem jaunajiem pāriem – idejas, kā iepriecināt viesus savā lielajā dienā.

Dāvanas jaunajam pārim

Saņemot dāvanas svētkos, mēs esam priecīgi un pateicīgi par to, ka kāds par mums domā un vēlas uzdāvināt kaut ko no sirds. Ziemassvētkos priecājamies par zeķēm vai kādu gardu nieciņu, bet kāzas ir tas gadījums, kad viesi mēdz pārspīlēt ar grandiozām dāvanām, kuras diemžēl pāris pēcāk izmantot nevar.

Mēs dzīvojam laikos, kad vidi ap sevi vēlamies radīt paši – pēc savas gaumes un ērtībām. Tādēļ, lai arī cik ļoti kāds minimālisma piekritējs priecātos par tantes dāsni dāvināto raibo servīzi, visticamāk, virtuve jau sen ir nokomplektēta ar ko savai acij tīkamāku.

Lai arī vairākums vēl kautrējas, daudzi pāri praktisku apsvērumu dēļ ir ieviesuši kāzu dāvanu sarakstu, minot lietas, ko labprāt saņemtu dāvanā.

Parasti tiek izveidota anketa, kur internetā viesi var atzīmēties pie dāvanas, ko no piedāvātā plāno iegādāties, nedublējoties ar citiem (viena raiba servīze – jauki. Bet divas?).

Dāvanu saraksts ir lielisks veids, kā būt tiešiem savās vēlmēs, ļaujot viesiem no saraksta izvēlēties dāvanu, kas atbilst gan viņu maciņa biezumam, gan vēlmēm.

Dāvanu kartes

Tās var šķist bezpersoniskas, taču padomāsim no praktiskās puses. Kurš no mums gan nepriecājas saņemt dāvanu karti savā iecienītajā veikalā, ļaujoties iepirkšanās satraukumam un iegādājoties lietas,  ko par savu naudu pirkt roka neceltos? Dāvanu karte ir lieliska iespēja pārim uzdāvināt to, ko viņi paši vēlas.

Piedzīvojums, atpūta viesnīcā, SPA

Pēc lielās kāzu plānošanas un jandāliņa pāris noteikti būs pateicīgs par iespēju pabūt divatā. Nedēļas nogale SPA, kādā lauku namiņā ar pirti vai aktīvā izbraucienā pie dabas palīdzēs pārim atgūt enerģiju, turklāt sniegs jaunu pieredzi. Šāda dāvana ir kā mazais kāzu ceļojums, ko sagādājuši būsiet tieši jūs.

Vērtīgas lietas

Lai arī vērtslietas var būt gaumes jautājums, šī ir kategorija, kurā ļoti svarīga ir gan simbolika, gan dāvanas vērtība. Zelta vai sudraba kuloniņi ar iniciāļiem vai kāzu datumu var būt sirsnīgs un simbolisks žests, ko pāris noteikti novērtēs.

Ir arī dāvanas kāzās, ko var lietot gan praktiski, gan ar domu, ka to vērtība nākotnē augs, pieļaujot, ka pāris tās tālāk var pārvērst ieguldījumā. Piemēram, zināmu mākslinieku gleznas vai vērtīgas monētas (Latvijas latu izlase), kas var gan rotāt jaunā pāra mājas, gan ar laiku tikt izmantotas citādi.


FOTO: Klaids Lielbiksis

Simboliskas dāvanas

Apdrukātas krūzītes, krekli vai kāds asprātīgs jociņš. Ļoti pieprasītas ir kāzu pāra karikatūras, ko radījuši Latvijā zināmi karikatūristi. Ja jaunais pāris ar humoru ir uz tu, šāda dāvana noteikti tiks sirsnīgi novērtēta.

Nauda

Protams, pati nozīmīgākā aploksne, ko pāris var saņemt. Nauda ir visvairāk novērtētā kāzu dāvana mūsdienās, un ne velti – saliekot kopā visu viesu dāvinātās kupīras, pāris var aizbraukt sen kārotā ceļojumā, glabāt naudu ģimenes ligzdiņas iegādei vai izmantot kā citādi.

Summai nav jābūt milzīgai, tā var būt arī simboliska vai maza. Ko saka etiķete? Dāvinātajai summai būtu vismaz jāatbilst izdevumiem, ko pāris ir ieguldījis jūsu uzņemšanā kāzās. Vidēji tie ir aptuveni 50 eiro.

Lasi arī: Kā dāvināt naudu?

Ziedojums

Aiciniet viesus ziedot kādam jūsu izvēlētam labam mērķim un sniedziet prieku tiem, kam tā ļoti trūkst.

Dāvanas kāzu viesiem

Mieru, tikai mieru! Dāvanas viesiem nenozīmē, ka jaunajam pārim papildus rūpēm par kāzu organizatoriskajām izmaksām ir jānodrošina greznas veltes ciemiņiem. Taču nereti pāri pateicībā par klātbūtni vēlas iepriecināt viesus ar kādu simbolisku un mīļu dāvaniņu, kas liks atcerēties kopā pavadītās svinības vēl ilgi.

Ko dāvināt? Te pāris idejas dāvanām viesiem.

Saldumi

Papildus saldajai  mīlestībai – vēl nedaudz šokolādes vai karameles. Daudzi pāri izvēlas iepriecināt viesus ar saldumiem, kuriem klāt piesieta atklātnīte ar pateicību par ierašanos. Gardums varbūt tiks notiesāts jau nākamajā rītā, bet atklātnīte paliks par piemiņu no skaistā notikuma.


FOTO: Emīlija Bogdānova

Personalizētas dāvanas

Piemēram, mājas vīna pudele ar jaunā pāra iniciāļiem, datumu un pateicību par ierašanos. Arī saldumi ir lieliska personalizējama dāvana – šokolādes tāfelīte ar foto vai novēlējumu.

Lasi arī: Vecāku, vedēju un viesu apdāvināšana

Momentfoto

Momentfoto var kalpot gan kā dāvana, gan aktivitāte. Uzņemiet momentfoto kopā ar jauno pāri un saņemiet fotogrāfiju jau pāris minūšu laikā!


FOTO: Einārs Freimanis

Momentfoto ir viena no pēdējo gadu iecienītākajām kāzu tendencēm, un ne velti. Laikmetā, kurā pievēršam tik lielu nozīmi iemūžinātām atmiņām, momentfoto ir vērtīga dāvana, kas priecēs ikvienu saņēmēju.

Pašu vākta zāļu tēja

Mazi maisiņi ar pašu vāktu zāļu tēju ir simbolisks un sirsnīgs žests, kas liecina – jaunais pāris par saviem viesiem patiesi rūpējas un pašu rokām ir sagādājuši šo dāvanu.

Turklāt ne tikai tēja; arī pašu vārīts ievārījums burciņā ir lieliska dāvana, kas gatavota no sirds. Vai arī pašu darināts mājas vīns vai kāds cits dzēriens.


FOTO: Annija Ungura | Laura Apine

Ziepes

Arī ziepju liešanas meistarklase ir populāra kāzu izklaide, ko var apvienot ar kāzu dāvanu. Kamēr pāris dodas uz fotosesiju, viesus var izklaidēt ar ziepju darbnīcu, ļaujot svinētājiem radīt pašiem savas personalizētās ziepes, ko vai nu saglabāt piemiņai no svētkiem, vai likt lietā ikdienas solī.

Magnētiņi

Viens no iecienītākajiem veidiem, kā saglabāt atmiņas par skaistiem mirkļiem – ceļojumiem, svētkiem, notikumiem. Jā, arī kāzām – lai tie ir personalizēti magnētiņi ar jaunā pāra vārdiem un kāzu datumu.

Praktiski!

Izvēloties dāvanu viesiem, būtiski ir, lai tā ir neliela. Ko tas nozīmē? Centieties izvēlēties dāvanas aptuveni plaukstas izmērā – tā, lai viesi var tās paturēt rokā, noglabāt kabatā vai aši ielikt somā. Lielākas dāvanas var sagādāt neērtības, ja, piemēram, svinības pieprasa intensīvu pārvietošanos. Atceramies, ka dāvana viesiem galvenokārt ir simboliska.


FOTO: Einārs Freimanis | Klaids Lielbiksis

Lasi arī: Kā pateikties vecākiem un vecvecākiem kāzās?

Kā veidot vēlamo kāzu dāvanu sarakstu?

  • Izveidojiet virtuālo platformu! Internetā ir daudzas platformas, kas paredzētas kāzu dāvanu saraksta veidošanai (wedding registry), taču, ja nevēlaties noņemties ar tehniskām niansēm, izveidojiet Facebook grupu, kurā izvietojiet pašu veidotu sarakstu ar dāvanām, ko vēlaties saņemt.
  • Lūdziet vedēju palīdzību! Nododiet sarakstu vedējiem, kuri tālāk sazināsies ar viesiem par dāvināšanu. Pirmkārt, saglabāsies noslēpums, un jūs nezināsiet, kurš viesis ko dāvina. Otrkārt, jau tā trauksmainajā kāzu organizēšanas procesā izpaliks jautājumi no viesiem par dažādām niansēm attiecībā uz dāvanām. Piedodiet, vedēji, bet – šis uz jums!
  • Iekļaujiet dažādu cenu kategoriju dāvanas! Būs viesi, kuri vēlēsies sagādāt dāsnas veltes, taču rēķinieties, ka ne visi ir spējīgi apdāvināt jūs ar vērtīgām lietām. Tas palīdzēs viesos mazināt diskomfortu, baidoties, ka viņi nespēj jūs iepriecināt ar dārgām dāvanām.
  • Sāciet ar lietām, ko jums patiešām vajag, un turpiniet ar tām, ko ļoti vēlaties, bet nekad neesat izvirzījuši par prioritāti. Būs ļoti patīkami saņemt ko sen kārotu vai patiesi vajadzīgu.
  • Nebaidieties prasīt aploksni ar naudu! Daudzi viesi būs atviegloti, ka izpaliks iepirkšanās satraukums vai raizes, ka konkrētā prece nav pieejama. Nauda ir visnoderīgākā un universālākā dāvana.

Raksta titulfoto: Klaids Lielbiksis