FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Vecāku, vedēju un viesu apdāvināšana

Autors:Madara Karlsberga / PRECOS
Gatavojoties kāzām, rūpju netrūkst. Dāvanas vecākiem, vedējiem, reizēm arī viesiem var izvērsties par veselu problēmu, ja trūkst informācijas, laika vai ideju. Tomēr svarīgi ir atcerēties – dāvanai jābūt dāvātai no sirds, un tai nebūt nav jābūt pārspīlēti dārgai, lai pateiktu sirsnīgu paldies!

Pateicības dāvanas vecākiem un vecvecākiem

Vecākiem dāvanas tiek pasniegtas pateicībā par jaunās sievas vai vīra audzināšanu. Tradicionāli jaunā vīra vecākus apdāvina jaunā sieva, bet sievas vecākus – vīrs, taču tam nav izšķiroša nozīme. Dāvanas var pasniegt arī katrs saviem vecākiem pateicībā par audzināšanā ieguldīto darbu un laiku.

Kāzu dāvana ir individuāla lieta un pagājuši laiki, kad izvēle bija jāizdara starp seģeni, dūraiņiem vai māla vāzi. Dāvināt var gan priekšmetus, gan dažādus pakalpojumus, kā arī delikateses, košumkrūmus un stādus, personalizētas dāvanas un kopīgus piedzīvojumus.

Lasi arī: Kā pateikties vecākiem un vecvecākiem kāzās?

Dāvanas lielumu nosaka jaunā pāra rocība.

Praktiskiem lauku cilvēkiem SPA procedūras var nebūt piemērotas. Viņiem vairāk noderēs praktiskas un ikdienā izmantojamas lietas. Kaislīgiem makšķerniekiem var dāvināt zvejas piederumus, pīpmaņiem – tabakdozes, fotogrāfam – jaunu fotoaparātu vai foto piederumus. Praktiskām mammām noderēs trauki, pinumi, silts pleds, jauna gultasveļa un citas ikdienā noderīgas lietas.

Veikala plauktā atrodamās šādas dāvanas var šķist bezpersoniskas, taču, pievienojot tām kartiņu ar personisku un mīļu novēlējumu vai, personalizējot pašu dāvanu, pat vienkāršākais veikalā pirktais spilvens mammai var kļūt par jaukāko dāvanu mūžā. Tāpat dāvanu personisku var padarīt gravējums, izšuvums vai individuāls apgleznojums.

Pastāv iespēja vecākiem pasniegt kopīgu dāvanu: biļetes uz teātri vai mūzikas koncertu, vakariņas restorānā vai dāvanu karti tuvākam vai tālākam ceļojumam.
kāzu dāvanas, dāvana kāzās, Foto: Sandija Veikša
FOTO: Sandija Veikša

Ja līdz ar skriešanu un sīkumu organizēšanu dāvanas ir atliktas uz pēdējo brīdi vai idejām nav ne laika, ne spēka, vienmēr pastāv iespēja izvēlēties klasiskas, bet ne mazāk jaukas vērtības: interesantu un vērtīgu grāmatu, žurnāla vai teātra apmeklējuma abonementu, sporta kluba / SPA abonementu.

Paliekoša dāvana vedējiem

Arī vedējiem dāvana tiek pasniegta kā pateicība. Ar dāvanu jaunais pāris pateicas par palīdzību kāzu organizēšanā. Bieži vedēju dāvanās tiek iegravēti jaunā pāra vārdi un kāzu datums. Tas tiek darīts praktisku apsvērumu dēļ, jo atgādina vedējiem par jaunā pāra kāzu jubilejām.

Dāvanas izvēli nosaka vairāki faktori:

  • Ja vedēji nav precēts pāris, tad jāizvērtē, vai piemērota būs kopīga dāvana, vai labāk pasniegt divas atsevišķas dāvanas.
  • Precētam vedēju pārim droši var izvēlēties kopīgu dāvanu. Dāvanas lielumu būtu jāizvērtē pēc finansiālām iespējām. Ja vedēji ir ieguldījuši daudz laika un līdzekļu, to vajadzētu novērtēt un pateicību izteikt ar dārgāku dāvanu. Citā gadījumā tā var būt arī neliela un simboliska dāvana.

Plaši iecienītas ir dāvanu kartes vietām un pakalpojumiem, kurās vedēji var atgūt spēkus pēc veiksmīgi novadītām kāzām. Atšķirībā no vedēju vecuma, tā var būt romantiska atpūta kādā romantiskā viesnīcā, SPA kūrortā, ūdens atrakciju parkā vai kultūras pasākumā (teātra, operas, klasiskās mūzikas koncerta biļetes). Ja vedējiem ir kopīgs hobijs, var dāvināt gan noderīgas lietas, gan literatūru par hobija tematiku.

Ja gribas vedējus iepriecināt ar taustāmu un paliekošu vērtību, var dāvināt apgleznotus vai gravētus traukus (glāzes, vāzes, krūzes), dārgmetāla izstrādājumus, koka izstrādājumus, dažādus interjera priekšmetus (svečturi, statuetes) vai personalizētu foto albumu.

Lasi arī: 20 idejas lieliskai dāvanai kāzās

Ja vedēji ir gados jauni un jums abiem labi pazīstami, var izgatavot atjautīgus sertifikātus, kuros cita starpā minēts kāzu datums, jaunlaulāto un vedēju vārdi. Šādu apliecinājumu var pievienot arī lielākai dāvanai. Tāpat arī varat uzdāvināt kādu kopīgi piedzīvojamu aktivitāti, kuru izbaudīt kopā un atcerēties skaisto kāzu dienu.

Dāvana – suvenīrs viesiem

Nereti kāzās dāvanas tiek pasniegtas ne tikai vecākiem, vecvecākiem un vedējiem, bet tiek apdāvināti arī citi kāzu viesi. Tomēr tā ir brīva pāra izvēle.

Senas tradīcijas nosaka, ka kāzās jāapdāvina arī māsas, brāļi un citi ģimenes locekļi. Domājams, ka arī pārējo viesu apdāvināšana aizsākusies balstoties tieši uz šo tradīciju. Dāvanas pasniegtas, lai neaizvainotu citus kāzu viesus. Tomēr mūsdienās šāda tradīcija tiek ievērota reti.

Dāvanas viesiem biežāk tiek pasniegtas kā nelielas piemiņas lietas no kāzām. Tās var būt pievienotas galda kartei vai izspēlētas kādās spēlēs vakara gaitā.
kāzu dāvanas, personalizēti konfekšu papīriņi, Foto: Vilnis Slūka
FOTO: Vilnis Slūka

Labs un paliekošs suvenīrs viesiem var būt arī momentfoto, kas uzņemts kāzās. Veiksmīgs risinājums ir fotoautomāts, kas sniedz iespēju izprintētas fotogrāfijas saņemt jau pēc mirkļa.

Viesiem var pasniegt arī nelielas un simboliskas dāvaniņas:

  • apdrukātas krūzītes,
  • žetons ar kopīgu foto un kāzu datumu,
  • piespraude vai magnētiņš,
  • mazītiņa alkohola pudele ar interesantu etiķeti,
  • saldumi un citas līdzīgas lietas.

Dāvaniņas būtu saskaņojamas ar kopējo kāzās ieturēto stilu, krāsām, noskaņu.

Vai jāsveic arī jaunais vīrs/sieva?

Nē, dāvana nav obligāta. Lielākā „dāvana” kāzās ir laulību gredzens ar ko jaunais pāris apmainās, sakot „Jā” vārdu. Ja tomēr ir vēlme kaut ko pasniegt arī jaunajam vīram/sievai, to var darīt. Tā būs jauka atmiņa par skaistāko dienu jaunās ģimenes dzīvē.

Lasi arī: Kā līgavai un līgavainim iepriecināt vienam otru kāzu dienā

Raksta titulfoto: Jurģis Rikveilis