FB Pixel
Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Vecāku, vedēju un viesu apdāvināšana

Gatavojoties kāzām, rūpju netrūkst. Dāvanas vecākiem, vedējiem un viesiem var izvērsties par veselu problēmu, jo trūkst informācijas, laika, ideju… Bez stresa! Iespējams, šis tas no tālāk rakstītā tev palīdzēs apdāvināšanai nekļūt par problēmu!

Pateicības dāvanas vecākiem

Vecākiem dāvanas tiek pasniegtas pateicībā par jaunās sievas vai vīra audzināšanu. Tradicionāli jaunā vīra vecākus apdāvina jaunā sieva, bet sievas vecākus –vīrs, taču tam nav izšķiroša nozīme. Dāvanas var pasniegt arī katrs saviem vecākiem pateicībā par audzināšanā ieguldīto darbu un laiku.

Dāvana ir individuāla lieta un pagājuši laiki, kad izvēle bija jāizdara starp seģeni, dūraiņiem vai māla vāzi. Dāvināt var gan priekšmetus, gan dažādus pakalpojumus.

Dāvanas lielumu nosaka jaunā pāra rocība, bet saturu - saprāts. Praktiskiem lauku cilvēkiem SPA procedūras nebūs piemērotas. Viņiem vairāk noderēs praktiskas un ikdienā izmantojamas lietas, kam ikdienā nepietiek laika vai līdzekļu. Kaislīgiem makšķerniekiem var dāvināt zvejas piederumus, pīpmaņiem – tabakdozes, fotogrāfam – jaunu fotoaparātu. Praktiskām mammām noderēs trauki, pinumi, silts pleds, jauna gultasveļa un citas ikdienā noderīgas lietas. Veikala plauktā šādas dāvanas var likties bezpersoniskas, taču pievienojot tām kartiņu ar personisku un mīļu novēlējumu, visparastākais veikalā „Jysk” pirktais spilvens mammai var kļūt par jaukāko dāvanu mūžā. Tāpat dāvanu personisku var padarīt gravējums, izšuvums vai individuāls apgleznojums.

Pastāv iespēja vecākiem pasniegt kopīgu dāvanu: biļetes uz teātri vai mūzikas koncertu, romantiskas vakariņas restorānā vai dāvanu karti ceļojumam.

Ja līdz ar skriešanu un sīkumu organizēšanu dāvanas ir atliktas uz pēdējo brīdi, un, idejām nav ne laika, ne spēka, vienmēr pastāv iespēja izvēlēties klasiskas, bet ne mazāk jaukas vērtības: interesantu grāmatu vai žurnāla abonementu.

Paliekoša dāvana vedējiem

Arī vedējiem dāvana tiek pasniegta kā pateicība. Ar dāvanu jaunais pāris pateicas par palīdzību kāzu organizēšanā. Bieži vedēju dāvanās tiek iegravēti jaunā pāra vārdi un kāzu datums. Tas tiek darīts praktisku apsvērumu dēļ, jo atgādina vedējiem par jaunā pāra kāzu jubilejām.

Dāvanas izvēli nosaka vairāki faktori. Ja vedēji nav precēts pāris, tad jāizvērtē vai piemērota būs kopīga dāvana vai labāk pasniegt divas atsevišķas dāvanas. Savukārt, precētiem vedējiem droši var izvēlēties kopīgu dāvanu. Dāvanas lielumu būtu jāizvērtē pēc finansiālām iespējām un vedēju ieguldītā darba kāzu tapšanā. Ja vedēji ir ieguldījuši daudz laika un līdzekļu, to vajadzētu novērtēt un pateicību izteikt ar dārgāku dāvanu. Citā gadījumā tā var būt arī neliela un simboliska dāvana.

Pēdējā laikā plaši iecienītas ir dāvanu kartes vietām un pakalpojumiem, kurās vedēji var atgūt spēkus pēc veiksmīgi novadītām kāzām. Atšķirībā no vedēju vecuma, tā var būt romantiska atpūta kādā romantiskā viesnīcā, SPA kūrortā, ūdens atrakciju parkā vai kultūras pasākumā (teātra, operas, klasiskās mūzikas koncerta biļetes). Ja vedējiem ir kopīgs hobijs, var dāvināt gan noderīgas lietas, gan literatūru par hobija tematiku.

Ja gribas lai vedējiem paliek taustāma atmiņa, var dāvināt apgleznotus vai gravētus traukus (glāzes, vāzes, krūzes), dārgmetāla izstrādājumus, koka izstrādājumus, dažādus interjera priekšmetus (svečturi, statuetes) vai foto albūmu kāzu bildēm. Ja vedēji ir jauni un labi pazīstami, var izgatavot atjautīgus sertifikātus, kuros cita starpā minēts kāzu datums, jaunlaulāto un vedēju vārdi. Šādu apliecinājumu var pievienot arī lielākai dāvanai.

Dāvana - suvenīrs viesiem

Nereti kāzās dāvanas tiek pasniegtas ne tikai vecākiem un vedējiem, bet tiek apdāvināti arī citi kāzu viesi.

Senas tradīcijas nosaka, ka kāzās jāapdāvina arī māsas, brāļi un citi ģimenes locekļi. Domājams, ka arī pārējo viesu apdāvināšana aizsākusies balstoties tieši uz šo tradīciju. Dāvanas pasniegtas, lai neaizvainotu citus kāzu viesus. Otrs iemesls viesu apdāvināšanai ir jaunlaulāto vēlme atstāt kādu piemiņu par kāzām. Tā atgādinātu par jaunas ģimenes tapšanu un raisītu pozitīvas atmiņas par jauki pavadīto laiku.

Tās var būt nelielas un simboliskas dāvaniņas: apdrukātas krūzītes, žetons ar kopīgu foto un kāzu datumu, izšūts riekstu maisiņš, piespraude, svecīte, mazītiņa alkohola pudele ar interesantu etiķeti u.c. Dāvaniņas būtu saskaņojamas ar kopējo kāzās ieturēto stilu, krāsām, noskaņu.

Vai jāsveic arī jaunais vīrs/sieva?

Nē, dāvana nav obligāta. Lielākā „dāvana” kāzās ir laulību gredzens ar ko jaunais pāris mainās sakot „Jā” vārdu. Tomēr, ja gribas kaut ko pasniegt arī jaunajam vīram/sievai, to var darīt. Tā būs jauka atmiņa par skaistāko dienu jaunās ģimenes dzīvē.

Raksta titulfoto: Sandija Veikša