FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Saderināšanās gredzena izvēle

Autors:Madara Karlsberga / PRECOS
Sastapt savu īsto un vienīgo un laimīgi nodzīvot līdz mūža galam, iespējams, nemaz nav tas vieglākais uzdevums dzīvē. Atrast tādu saderināšanās gredzenu, ko mīļotā uzlūkos tikpat dedzīgi kā jūs nebūt nav sarežģīti, ja ir skaidrs, kādu saderināšanās gredzenu izvēlēties un kur to meklēt.

Saderināšanās gredzens

Saderināšanās gredzenam ir dziļa simboliska nozīme ar senu jo senu vēsturi. Lai arī mūsdienās notikusi atkāpšanās no dažādām tradīcijām, saderināšanās gredzens joprojām norāda, ka persona, kas to nēsā, ir saderināta un gatavojas laulībām. Savukārt vīrietis, pasniedzot gredzenu savai izredzētajai, dod solījumu doties laulībā.

Saderināšanās gredzens teju vienmēr tiek pasniegts bildinājuma brīdī un tas, kādu gredzenu izvēlēties, ir līgavaiņa ziņā.

Izvēloties saderināšanās gredzenu, ir vērts pievērst uzmanību, kādas rotaslietas sieviete nēsā ikdienā un no kāda dārgmetāla tās ir gatavotas – baltais, dzeltenais vai sarkanais zelts, vai sudrabs. Iespējams, sieviete iecienījusi pērles. Arī tās var būt elegants saderināšanās gredzena variants.

Lasi arī: Kā noteikt gredzena izmēru

Saderināšanās gredzena veidi

Katram saderināšanās gredzena tipam būs atšķirīgs stils un dizaina detaļas. Tiem var būt pat dažādas simboliskās nozīmes. Gredzenu stils un mūsdienu juvelieru iespējas ir neizsmeļamas, tomēr svarīgi ir izprast galvenos saderināšanās gredzenu stilus, lai veiksmīgi varētu sašaurināt izvēli un izvēlēties to īsto un perfekto.

Pieci populārākie saderināšanās gredzenu stili

Klasisks saderināšanās gredzens 

Klasisku saderināšanās gredzenu raksturo vienkāršas dārgmetāla līnijas un detaļas, savukārt tā centrā novietots viens dārgakmens. Tas var būt briljants vai kāds pusdārgakmens, vai cirkons (briljanta imitācija).

Visklasiskākajā variantā akmens ir apaļas formas. Modernas dārgakmens formas, piemēram, ovāls, piliena tipa vai rombveida šo klasisko stilu izceļ ar kādām īpašām iezīmēm.

FOTO: juvelieris Arvis Kotins

Tāpat arī krāsu akcents klasisko saderināšanās gredzenu padarīs unikālāku un neierastāku. Tas var būt krāsainais briljants vai vērtīgie akmeņi – smaragds, rubīns, safīrs, vai pusdārgakmeņi – pērles, topāzs, ametists, citrīns vai dūmu kvarcs, kā arī, izvēloties ekonomisku variantu, – cirkonijs.

Tātad, izvēloties klasisku saderināšanās gredzenu, joprojām ir daudz un dažādu iespēju to personalizēt un izcelt tā īpašās iezīmes.

Halo saderināšanās gredzens

Halo saderināšanās gredzenu raksturo lielāks akmens gredzena centrā ar tam sānos izvietotiem papildu akmeņiem. Šie papildu akmentiņi ieskauj centrālo akmeni un tas tiek optiski palielināts. Turklāt mirdzums halo gredzenam būs īpaši spožs!

FOTO: juvelieris Arvis Kotins / zelta halo tipa gredzens – dārgakmeņu rāmītis ap centrālo briljantu

Arī halo tipa saderināšanās gredzens, tāpat kā klasiskā stila, var būt veidots no dažādiem un dažādu krāsu dārgakmeņiem vai pusdārgakmeņiem.

Trīs akmeņu saderināšanās gredzens

Lai arī agrāk trīs akmeņu saderināšanās gredzeni tika uzskatīti par klasiskiem, tad šobrīd tendences ir mainījušās un tie kļuvuši par modernā stila saderināšanās gredzeniem. Akmens formas var būt dažādas, kā arī centrālais akmens var būt balts, savukārt malējie citas krāsas. Iespējamas arī dažādu akmeņu kombinācijas.

FOTO: JAHONTS

Tiek uzskatīts, ka trīs akmeņu gredzenā ietverta pagātnes, tagadnes un nākotnes nozīme. Pastāv arī uzskats, ka tas simbolizē uzticību, mīlestību un mūžību.

Akcentēts saderināšanās gredzens

Šī gredzena stils paredz dažādus tā akcentus. Tā kā variāciju ir bezgala daudz, katrs no tiem izskatīsies citādāk.

FOTO: juvelieris Arvis Kotins / vairāki smalki briljanti veido vienu iespaidīgu akmeni

Seši populārākie akcentēta saderināšanās gredzena stili ir:

  • Vienkārši akcentēts – klasiskā stila gredzens ar sānos izvietotiem papildu akmeņiem, saukts arī “celiņš”;
  • Akmeņu puduris – akcentu akmeņi abpus centrālajam akmenim, kas ir moderns trīs akmeņu dizaina veids;
  • Akcentēts dārgmetāla dizains – piemēram, izteiktākas zelta ķepiņas, kas satur centrālo akmeni;
  • Mežģīņu iedvesmota josla – romantiska izskata gredzens, kas veidots, izmantojot mainīgas apaļas un iegarenas formas, ko papildina dārgakmeņi;
  • Paslēpti elementi – dažādi stila elementi, kas redzami, aplūkojot gredzenu no sāniem;
  • Pārdrošība un krāšņums – ekstravagantākais no akcentētā gredzena stila veidiem. Bieza, plata gredzena josla, kas papildināta ar īpaši lieliem akcenta akmeņiem, kā arī dažādas dārgmetāla struktūras un līnijas.

Vintāžas saderināšanās gredzens

Šajā gredzenu stilā būs jaušams pagātnes stila un laikmeta pieskāriens.

Vintāžas gredzens, kas veidots mūsdienās būtībā ir reprodukcija. Vintāžas stila saderināšanās gredzens visbiežāk tiks veidots no siltās krāsu gammas dārgmetāla (dzeltenā vai sarkanā zelta) vai metālu sajaukuma. Tos raksturo smalki un krāšņi elementi un juveliermākslas sarežģītība.

FOTO: e-ROTAS

Lai sasniegtu īstu vintāžas klasi, rotaslietām jābūt vismaz 20 līdz 30 gadu vecām, tātad – rotaslietas, kas izgatavotas 1990. gadu laikā vai agrāk.

Lasi arī: Gredzens izvēlēts, bet ko tajā gravēt?

Dārgmetāla izvēle

Izvēloties saderināšanās gredzenu, būtiski pievērst uzmanību tam, kāda dārgmetāla rotaslietas sieviete nēsā ikdienā vai svētku reizēs.

Tīrākajā formā 999 proves (24K) zelts ir pārāk mīksts, lai to izmantotu juvelierizstrādājumos, tāpēc tas tiek sakausēts ar citiem metāliem – varu, sudrabu, niķeli un cinku - lai iegūtu metāla izturību. Attiecība starp zeltu un citu metālu piemaisījumu nosaka svaru karātos un zelta tīrību.

Latvijā populārākā ir 585.prove, kas nozīmē, ka zelta sastāvā ir 58.3% zelts un 41.7% citu metālu piemaisījums. Rotaslietas iespējams izgatavot arī no 750. proves, kurās zelta sastāvs būs 75%, bet jārēķinās, ka šādas rotas būs mīkstākas un pakļautas lielākam skrāpējumu un deformāciju riskam.

Briljanta saderināšanās gredzens

Lai arī izvēlei un budžetam pieejami dažādi saderināšanās gredzena akmeņi, briljants ir un paliek populārākā izvēle.

Briljanta gredzenu saderināšanās vēsture aizsākusies jau 1477. gadā, kad Austrijas arhibīskaps Maksimiliāns pasūtīja briljanta saderināšanās gredzenu savai saderinātājai Marijai no Burgundijas. Tas kļuvis par pirmo reģistrēto briljanta saderināšanās gredzenu.

Nav oficiālu vadlīniju tam, cik lielam būtu jābūt saderināšanās gredzena akmenim. To nosaka gredzena dizains un pieejamais budžets. Tomēr, izvēloties briljanta saderināšanās gredzenu, ir būtiski saprast, kas ir briljanta karāti un kā tas saistīts ar briljanta izmēru.

Vienkārši sakot, dimanta svars tiek mērīts karātos (ct). 1 karāts (ct) ir vienāds ar 200 miligramiem vai 0,2 gramiem. Par briljantu dimants kļūst tikai tad, ja akmenim ir noslīpētas vismaz 57 šķautnes. Ar mazāk šķautnēm noslīpētus akmeņus sauc par dimantiem.

Juvelieri dimantus karātos mēra gan kā atsevišķus akmeņus, gan kā vairāku dimantu kopumu. Piemēram, var būt viens atsevišķs dimants, kas sver 1 karātu, kā arī var būt daudz mazu dimantu, kuru kopējais svars arī būs 1 karāts. Atsevišķs akmens vienmēr tiks uzskatīts vērtīgāks par vairākiem kopā saliktiem tāda paša svara mazākiem dimantiem.

To, cik vizuāli liels dimants izskatīsies gredzenā, noteiks arī tā griezums. Piemēram, viena un tā paša karāta dimants ar apaļas formas griezumu var būt 6,5 mm diametrā, savukārt tāda paša karāta dimants veidots kvadrāta (saukts arī par princeses) formā būs tikai 5,5 mm diametrā.

Cik maksā saderināšanās gredzens?

Saderināšanās gredzena cena var būt no dažu desmitu eiro sudraba gredzenam līdz pat vairākiem tūkstošiem eiro briljantiem rotātam saderināšanās gredzenam.

Saderināšanās gredzena cenu nosaka dārgmetāls, tas, vai izmantoti pusdārgakmeņi vai dārgakmeņi – to karāti, lielums, griezuma forma, daudzums un pat juveliera reputācija, ja gredzens tiek individuāli pasūtīts.

Dārgmetāla izvēle saderināšanās gredzena cenu ievērojami neietekmē, bet svarīgs faktors ir gredzenā iestiprinātā akmens izvēle.

Tieši centrālais akmens saderināšanās gredzenā ir tas, kas tiek pamanīts pirmais. Nav vienotu vadlīniju tam, cik lielam šim akmenim būtu jābūt, jo gredzena dizains, budžets un personīgās izvēles ir tās, kas to noteiks.

FOTO: Tiffany & Co

Amerikas Savienoto Valstu pētnieki veikuši plašu pētījumu, lai noteiktu saderināšanās gredzena cenas korelāciju ar laulības ilgumu. Pētījumā secināts, ka vīrieši, kuri saderināšanās gredzena iegādei iztērējuši 2000 – 4000 USD, neilgi pēc kāzām izšķīrušies 1,3 reizes biežāk nekā tie, kas gredzena iegādei atvēlējuši no 500 līdz 2000 USD. Pētnieki un psihologi to skaidro ar lielo izdevumu radīto stresu. Cenšoties visu izdarīt nevainojami, tiek radīts nevajadzīgs spiediens un sekas var izpausties finanšu grūtībās, kas pēcāk var radīt savstarpējo neizpratni un pat strīdus.

Neatkarīgi no gredzena cenas vai izcelsmes, tā nozīme simbolizēs vienu un to pašu – mīlestību, uzticību un vēlmi doties laulībā.

Raksta titulfoto: Laura Viļuma