FB Pixel
Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Precēto pieredze

Pievienot savu pieredzi

Ilze, 26 gadi

Kāzu datums:06.11.2010
Kādas bija kopējās kāzu izmaksas? Cik viesu piedalījās kāzās?
Kopējās izmaksas bija virs 3000 latiem, precīzi nezinu. Piedalījās 41 viesis, pie galda sēdēja arī muzikanti un fotogrāfi utml, tātad kopā dzīroja 49 cilvēki.
Kur guvāt līdzekļus kāzu organizēšanai?
Pašu iekrājumi bija gana lieli, lai gan vecāki bez manas ziņas pamanījās apmaksāt apmēram pusi.
Kāpēc nolēmāt precēties? Vai līdz kāzām dzīvojāt kopā? Cik ilgi?
Vīriņš mani bildināja, jo vienkārši mēs bijām nonākuši līdz brīdim, kad sapratām, ka ar šo cilvēku varam pavadīt savu dzīvi kopā. Jo pirms tam jau apmēram 2 gadus bijām nodzīvojuši kopā, tā ka sadzīviski jau pieslīpējušies.
Cik ātri pirms kāzām sākāt tām gatavoties? Ko darījāt vispirms? Kas sagādāja lielākās grūtības?
Bildinājumu saņēmu maija sākumā, noteicām kāzas augusta beigās, tā ka gandrīz 5 mēneši bija laiks gatavoties. Dažus brīžus gan gribējās visu atlikt uz nākamo gadu. Pirmais uzdevums bija atrast viesu namu, pamazām sameklēju arī fotogrāfus un muzikantus. Pārējais nāca lēnām, pamazām. Piemēram, viesu nams sadarbojās ar ēdinātājiem, utt. Smagākais moments bija nokārtot visus papīrus, jo precējos ar ārzemnieku. Labi vēl, ka ar eiropieti! Un, tā kā es atrados ārpus Latvijas, arī vedējus sameklēt nebija joka lieta! Pirmām kārtām kontakti nedaudz zuduši, otrkārt - lielākā daļa pārbijās no fakta, ka būs iesaistīti ārzemnieki.
Kur notika ceremonija - baznīcā vai dzimtsarakstu nodaļā?
Dzimtsarakstu nodaļā, neesam reliģiozi. Turklāt dzimtsarakstu nodaļa piedāvāja arī tulku.
Kur notika svinības? Cik izmaksāja svinību vieta / ēdināšana?
Viesu namā "Saulītes". Viesu nams - 350 Ls ar 40 cilvēku izguldināšanu, ēdināšana - ap 700+ Ls 49 ēdājiem.
Pēc kādiem kritērijiem izvēlējāties svinību vietu un galdu klājēju?
Kritēriji viesu namam bija pietiekoši tuva atrašanās vieta Valkai un iespēja izmitināt pieklājīgos apstākļos 40 viesu, kuru skaitā ir arī ārzemnieki. (Vienā vietā mums piedāvāja šķūņaugšu ar sienu ;)). Galda klājēji nāca komplektā, Alojas "Santīms G", piekritām, jo netālu dzīvojošie lauku radi jau vairākkārt bija izmantojuši šī ēdinātāja pakalpojumus.
Kur pasūtījāt kāzu torti, cik kg / izmaksas?
Kāzu torti pasūtījām pie tā paša Alojas "Santīms G", kas klāja galdus, 4 kg, 32 Ls
Ēdamais pietrūka vai palika pāri?
Palika pāri!!! Vēl nedēļu mēs un pārējie radi, kas sadalījām pāri palikušo, ēdām no tā.
Pēc kādiem kritērijiem izvēlējāties muzikantus? Kas spēlēja? Izmaksas?
Gribējām muzikantus, kas nespēlēs parastos šlāgerus, bet tautas mūziku, turklāt ar iespēju ierādīt tautiskās dejas viesiem. Tas ir daudz jautrāk tiem, kas parasti daudz nedejo, turklāt tautiskās dejas var dejot arī tie, kam nav pāri, piemēram, man bija viesos vairākas vientuļas meitenes. Spēlēja "Hāgenskalna muzikanti", kuru vadītājs arī darbojas deju kopā "Dandari". Tā mēs ieguvām grupu, 4 cilvēki, kas spēlēja retro stilā tautas mūziku, un klāt vēl tautas deju pāri. Izmaksas - 560 Ls, bet bija to vērts.
Ar kādiem notikumiem bagāts bija ceļš uz svinību vietu?
Tilti to parastajā nozīmē mums nebija. Scenāriju mums rakstīja folkloras kopas vadītāja, balstoties uz tautas ieražām un ticējumiem, tā ka tikai uz viena tilta noziedojām sarkanas vilnas pīnītes (piedodiet, prievītes un jostas es nesaaudu), sarakstījām vecos grēkus un no tiem atvadījāmies. Tad Valmieras muzejā bija pasākums ar līdzināšanu, ģimenes pavarda iekušanu, ziedošanu un zīlēšanu - ļoti jauki. Burtnieku muižas parkā bija fotosesija. Tas nekas, ka līņāja.
Kas rūpējās par viesu izklaidēšanu (vedēji, vakara vadītāji, paši)?
Viesi īpaši nebija jāizklaidē - tie izklaidējās paši. Jo mums bija dejotāji, kas ierādīja tautas dejas, bija iespējas dejot arī parastos um-ca-cā. Divreiz ieskrēja čigāni, tā ka laiks starp mielastu un mičošanu paskrēja nemanot. Un mičošanu tāpat kā krietnu, asu apdziedāšanu pirms tam, vadīja tā pati folkloras kopa no Valmieras muzeja, "Griezes".
Kādas aktivitātes tika organizētas otrajā dienā?
Otrajā dienā paēdām un spēlējām dažādas spēles. Dažas bija padomā vecākiem, dažas sagatavoja vedēji, un dažas nāca no pašu viesu puses.
Kādu mūziku izvēlējāties pirmajam valsim? Vai apmekējāt deju kursus?
Pirmajam valsim izvēlējāmies un iestudējām jauku, īsu klasiskās mūzikas melodiju ar klavierēm un čellu. Autoru un nosaukumu nezinu, jo deju skolotāja mums iedeva ierakstītu CD, no kura mēs varējām kādu izvēlēties, ja gribējām. Diemžēl tas viss izjuka, jo viesu namā aparatūra atteicās sadarboties. Un muzikanti mums vajadzīgajā tempā arī nenospēlēja... Apmeklējām 2 nodarbības pie deju skolotājas, jo vīrs nekad pirms tam nebija dejojis. Protams, būtu vajadzējis vairāk, bet nebija laika. Tāpēc pēc tam arī vakaros mēģinājām paši.
Tērpus pirkāt, īrējāt vai šuvāt? Kur? Cik izmaksāja?
Nopirku kleitu savam ne-modeles augumam pirmajā veikalā, kurā iegāju, trešo, kuru pielaikoju. Kleitu pirkšanas maršrutā salons "Pērle" bija pirmais, izmaksāja 230 Ls, plus 30 Ls vēl par plīvuru un apakšsvārku īri.
Kāds bija kāzu transports? Kāpēc tāda izvēle?
Kāzu transportu gādāja vedēji. Tā bija mašīna, kas bija iemainīta pret viņu pašu uz to nedēļas nogali. Marku nezinu, laikam Crysler.
Kas rotāja mašīnu, veidoja līgavas pušķi un līgavaiņa piespraudi?
Ziedu salons "Indra" Valkā. Ļoti jauki, lai gan ziedu vītne uz mašīnas gan nojuka.
Pēc kādiem kritērijiem izvēlējāties fotogrāfu? Izmaksas? Cik bildes un cik ilgā laikā pēc kāzām saņēmāt?
Nē, bet izmantojām fotogrāfa pakalpojumus un sarīkojām lietainu fotosesiju dabā.
Ielūgumus pirkāt / pasūtījāt / paši gatavojāt? Cik ilgi pirms kāzām izsūtījāt?
Ielūgumus pasūtījām pēc sava dizaina. Aptuvenu ideju izdomāja vīratēvs, fotogrāfējāmies tai paši, arī ārpusi izdomājām paši. Izsūtījām apmēram mēnesi pirms kāzām, jo izgatavošana aizkavējās.
Vai mainījāt uzvārdu? Kādas grūtības radīja uzvārda maiņa?
Pievienoju savam uzvārdam vīra uzvārdu. Īpašas problēmas nebija, tikai bija jānomaina pase un bankā karte.
Vai dāvanas saņēmāt tādas kā cerējāt?
Tā kā neviens pilno trauku servīzi nedāvināja, tad jāsaka, ka dāvanas bija, kā cerējām :D Tie, kas mums prasīja, ko dāvināt, varēja dāvināt arī to kā naudu. Tomēr vairāk vēl priecājos par tiem nieciņiem, kas nāca kopā ar tām, vai arī paštaisītām dāvanām.
Vai devāties kāzu ceļojumā? Uz kurieni?
Kāzu ceļojums vēl tikai būs, plānots nav.
Uz ko ietaupījāt organizējot savas kāzas?
Īpaši apzināti netaupījām. Tomēr rīkojot kāzas ārpus Rīgas, lētāki sanāk ēdinātāji, viesu nami, arī mašīna nāca par brīvu. Arī frizūras cena bija tāda, ka krustmāte teica, ka par to naudu Rīgā labi, ja matus izmazgā.
Ko ieteiktu jaunajām līgavām?
Mieru, tikai mieru. Viss būs labi, tikai bez panikas :) Un galvenais, ja neesi no tām, kas nav visu izplānojušas jau mazām esot un kam jau gadu pirms kāzām viss ir sagatavots, tad mieru, tikai mieru. Forums ir idejām, ne vadlīnijām, un, ja galda kartes nebūs pilnībā saskaņotas ar ielūgumiem, tas arī nebūs pasaules gals. Gūstiet iedvesmu, bet ne stresu no šī foruma. Un plānojiet kāzas tieši tādas, kā jūs gribiet, nevis kādām tām pēc citu domām vajadzētu būt.
Ko ieteiktu jaunajiem līgavaiņiem?
Palīdziet savām topošajām sieviņām ar gatavošanos! Es zinu, ka jums tie sīkumi sevišķi lielu aizrautību neizraisa, bet vismaz izrādiet interesi un piedalīšanos procesā. Diezgan daudz esmu dzirdējusi sūdzības no līgaviņām, ka līgavaiņi to pasākumu diezgan ignorē. Par laimi, man tā nebija, tomēr dažreiz nācās skaidrot, kāpēc esmu tik satraukusies.
Vēl iesaku ņemt vērā...
Ja iespējams, visus iesaistītos faktorus pārbaudiet. Piemēram, mums nojuka mūzikas aparatūra, ja būtu to pārbaudījuši iepriekš, tad būtu paņēmuši kādu no istabiņām jau laicīgi. Par pārējo - tas viss atkarīgs no tā, kas nu kuram iet greizi :)
Ja būtu dota vēl viena iespēja, ko darītu citādāk?
Varbūt būtu gatavojusies laicīgāk. Nepilni 5 mēneši, no kuriem tikai 3 nedēļas Latvijā ir nedaudz par īsu un sasteigti. Labi, ka talkā nāca vecāki. Pārējās lietas noorganizējās tieši tā, kā vēlējos.
Vai pirms kāzām tika rīkotas pirmskāzu ballītes? Īsumā raksturojiet.
Jā, manas kolēģes sarīkoja man vecmeitu ballīti. Vienas kolēģes dzīvoklī satikāmies, tad viņas bija noorganizējušas striptīza dejošanas kursu man un pašām, karaoke bāru un tamlīdzīgi. Galarezultātā stāstu bija daudz pēc tam. Bet neviena no viņām nebija uz kāzām, jo tās notika Latvijā.