FB Pixel

Prieks, ka vēlies ar mums sazināties! Stāsti, kas uz sirds, mēs vienmēr esam Tev gatavi palīdzēt!

Tēma*
Ziņojums*
Vārds*
E-pasts*
Tālrunis
captcha
  • PIEZĪMES
  • VĒSTULES

Jaunākais forumā

Kāzu tradīcijas

Ticējumi par un ap kāzām

Lilly
20.11.08. 16:14
Kāzu datums: 14.02.2016

Gāju ar draudzeni izvēlēties kleitu un aksesuārus savām kāzām, un vienā no veikaliem pamanīju baltu cepuri, kura man ļoti iepatikās, bet draudzene saka, ka cepurē precēties nevar - neesot labi. Kā vēlāk izrādījās, arī citas draudzenes šādu ticējumu esot dzirdējušas. Vēl neesot labi divdaļīgs kāzu tērps (tas uz šķiršanos), pērles (tad esot jāraud), vedējmāte - grūtniece (tas arī uz šķiršanos) utt...

Tad sekoja ieteikumi par rīcību baznīcā (piemēram, pēc laulībām jaunajai sievai ir jāapiet vīram apkārt, lai ejot pie baznīcas atkal būtu pie pareizās rokas, jo tad jaunā sieva būs ģimenē noteicēja) un svinībās... Sanāca, ka šādu ticējumu ir ļoti, ļoti daudz!

Laikam jau zināmākais, ja tā padomā, ir ka līgavainis nedrīkst redzēt kāzu kleitu pirms kāzām...

Vai esat arī saskārušās ar līdzīgiem ieteikumiem? Un vai ņemsiet tos vērā!?

Skatīt ziņojumus:
bellydancer
26.02.09. 15:25
Nu bet redzi, Tu jau pati arī kaut kam tici, ja raksti: "Nu nevar ticejuma ieverosana vai neieverosana noteikt jaunas gimenes likteni. To nosaka Dievs."

Man arī tas liekas muļķības. Cilvēki atrunājas ar likteni, kad nevēlas neko darīt, lai mainītu situāciju ;)

Es ticu tam, ka mēs paši veidojam savu dzīvi un neviens cits :D Nu kaut gan kāda māņticība un paraža jau mājo katrā no mums. Viens nospļaujas, kad pār ielu pārskrien melns kaķis, viens piesit pie koka, lai nebūtu nelaime, cits mēģina katru rītu ar labo kāju izkāpt no gultas :D Bet galvenais jau ticēt labajiem ticējumiem, tad pašiem būs vieglāk dzīvot, nevis tiem negatīvajiem :)
Elinchix
26.02.09. 15:20
Visvairak es iebilstu pret to, ka saista ticejumus ar baznicu... tad kur te ir logika - baznica ir baznica, ta ir ticiba, Dievs, kas nesaistas ar kaut kadam paganiskam izdaribam un ticejumiem... Es nevaru so te saprast...
Pati ar esmu dzirdejusi daudz so te mulkibu, mammina zina teikt par katru lietu saistiba ar kazam - redz ta esot pienemts... Bet to pienemis ir kads cilveks jau sen atpakal. Nu nevar ticejuma ieverosana vai neieverosana noteikt jaunas gimenes likteni. To nosaka Dievs. Un galu gala, ari kazu rita var izkapt no gultas ar kreisi kaju netisam, un tad ko? cilveks zimes saskata to, kam tic, jo zemapzina pienem tikai tas zimes un lietas, kas apstiprina cilveka iedomato realitati.
un par to, ka ja mate meitai suj kleitu tad pariet sliktas ipasibas - par to es labi gardi iesmejos, jo ipasibas pariet jau pardzimstot, vai no teva vai no mates... nevis jau nu no kleitas...
Tapec novelu visam jaukajam toposajam - BEIDZIET TICĒT ŠĪM MULĶĪBĀM!!!!!!! Tikai Jus un Jusu otra pusite var noteikt, kada bus jauna gimene un kadas attiecibas veidosiet....
Lai mums izdodas!
26.02.09. 15:16
Nav ko klausīties visus tos ticējumus....
26.02.09. 14:28
Tieši tā, tāpat arī kā par jau ne reizi vien apspriesto tēmu par kāzām maijā (ko pēc ticējumiem nebūtu vēlams rīkot) - man, piemēram, maijs asociējas tikai un vienīgi ar pozitīvām lietām - siltumu, svaigumu, plaukstošiem ziediem, saulainiem rītiem, dzidriem vakariem... Taču, piemēram, janvārī es negribētu precēties nekādā gadījumā, katru gadu gaidu, ka tik janvāris ātrāk paietu, jo kaut kā ir sakritis, ka savus mīļos, dārgos un tuvos esmu zaudējusi tieši janvārī, tāpēc asociējas ar smagumu dvēselē... Tāds, lūk, subjektīvs viedoklis.
Mausi
26.02.09. 13:49
Kāzu datums: 13.09.2008
Vienkārši nevajag meklēt ticējumus tur, kur to nav: negatīvu skaidrojumu var atrast visam, kas ir pretrunā ar ierasto, tradicionālo. Bet jāatceras, ka jebkam var atrast arī pozitīvu skaidrojumu - galvenais ir prast neņemt galvā muļķības un domāt loģiski, neraugoties uz taureņiem vēderā un laimes asarām acīs :)
bellydancer
26.02.09. 13:35
Man tas pats :) Izvēle bija starp 1. un 8. augustu. Un tā kā 8 ir mans mīļākais skaitlis, tad taču visam jāizdodas ideāli, vai ne? ;)

Un tik skaistā datumā nemaz nevar būt slikts laiks vai gadīties ķibeles ;)
Laurucis
26.02.09. 13:00
Kāzu datums: 08.08.2009
tas gan ar to māņticību ticējumiem un visādā parunam sanzi nu kam nai tic un kam nē. Mēs kad gājām iesiengt pieteikumu tad mums dzimtsarakstos laipnā darbiniece pavēstija ka cilvēki runājot ka šogad tieši 8 augusts esot tas laimīgais datumiņs un parcik mums bija jāizvēlas vainu 1 vai 8 augustā un tieši 8 augustā bija atlicis mums vispiemērotākais un vienīgais laiks šajā dienā tad tik ņēmām ciet 8 augustu :)
Madeline
26.02.09. 12:42
Kāzu datums: 14.08.2009
par to balto kleitu citām sievietēm gan nav ticējums, tā vairāk ir pieklājība... kāzās baltā krāsa tomēr ir rezervēta līgavai un, ja godīgi, es tiešām savējās negribētu vēl trīs dāmas baltās kleitas :))
par ticējumiem... man jau arī sķiet, ka māņticībai kristīgiem cilvēkiem nevajadzētu pievērst lielu uzmanību... tomēr zinu, cik tas var būt nepatīkami...
kad tapa zināms mans kāzu datums, krustmāte zvanīja gandrīz nakts vidū, lai pateiktu, ka pēc mēness kalendāra tā esot trešā sliktākā diena un, ak vai, teju jāliekas mašīnai zem riteņiem, lai tik uz baznīcu tai dienā nebrauktu... bet plkst. 23.00 atkal sākoties kāda tur superlabā mēness diena... ta nu sanāk, ka nomičos tai labajā dienā...man, ja godīgi, alga viena... bet kaut kur sirdī tas graužas un es dusmojos, ka viņa to visu nepaturēja pie sevis?! nu kam vajag līgavām stāstīt tādas muļķības? tāpat jau dažādu domu pietiek, lai ietu te vēl uztraukties par kaut kādām figņām un saskaņotu savu kāzu dienu ar visiem pasaules kalendāriem... bet mani paziņas folkloristi saka, ka tā esot svēta diena... tā ka - ej nu sazini.... ;)
smaidosa
22.01.09. 15:02
Kāzu datums: 18.07.2009
vēl jau ir ticējums, kas saistās ar viesiem, ka nevarot viesu sievietēm būt balti tērpi, it kā lai līgavu neatstātu ēnā...man jau šķiet, ka tās ir muļķības= pagājušajā vasarā biju uz 3 kāzām, kurās vismaz 3 dāmas bija baltos tērpos (tai skaitā es) UN līgavas tik un tā bija goda personas un neviens viņas neaizstāja...jo lai cik labi arī mēs neizskatījāmies, līgavas izskatījās simtreiz labāk, jo šī bija viņu īpašā diena...

Pašlaik pati gatavojos kāzām un pagaidam ar topošo esam vienojušies par to, ka kleitu tomēr neredzēs pirms kāzām, kaut gan- iespējams, ka tas mainīsies, jo gribas nopirkt tādu, kas viņam arī patīk ;)
stylegirl
15.12.08. 14:03
Kāzu datums: 30.01.2009
ticiet vai nē, bet sakritības dēļ man praktiski viss ir tā kā nevajadzētu būt pēc jūsu ticējumiem! :P ;)))))))))))
Nilly
14.12.08. 21:47
Man ar tradīcijām bija tā, ka 2 tradīcijas es ievēroju, t.i. kāzu kleitu vīrs ieraudzīja tikai pie altāra un man nebija pērles (es zinu, ka tas ticējums iespējams ir sviestains, bet man tas pārāk bija iesēdies galvā :):):))! Par vedēju tērpiem arī izlasīju kaut kāda grāmatā (jo esmu bijusi arī vedējmāte) un man likās tik smieklīgi, ka vedējiem ir jābūt viendaļīgam tērpam:):):) nu kā var kaut ko tādu izdomāt! Lai gan man pašai bija kleita, jo darbā visu laiku nesāju kostīmus un zināju, ka vedējmātes tērpu gribu kleitu!!!! Bet vienā kāzu grāmatā izlasīju, ka vedējiem ir jāvelk neuzkrītoši tērpi un vienīgais kā var paspilgtināt tērpu ir uzliekot košāku piespraudi vai lakatiņu :):):) nu kā var kaut ko tādu izdomāt??? un tad es sevi iedomājos, tumši pelēkā kleitā ar sarkanu brošu:) nu tā man gāja ar tradīcijām!
MIGLA
14.12.08. 19:44
:):):):):):) ....visiem ticējumiem ir pamatojums, bet problēma ir mūsu nemācēšanā iztulkot:):):)
Knope
14.12.08. 18:00
Kāzu datums: 26.07.2008
Mēs ignorējām pilnīgi jebkuru māņticību, kas saistīta ar kaut kādām negācijām. Nepiesārņojām savu apziņu un prātu ar negatīvām domām, lai neļautu tām piepildīties, paši izprovocēt kaut kādas sliktas lietas ar savu domu, tocības, pašiedvesmas spēku.
rutuxs
14.12.08. 17:52
Kāzu datums: 20.02.1993
Kad precējos pirmo reizi, ievēroju daudzus ticējumus. Un? Izšķiŗos. Kad precējos otro reizi, nospļāvos uz ticējumiem un darīju kā gribēju. Vēlāk tik pieķēru, ka darīju visu otrādi. Ko drīkst, to nedarīju, ko nedrīkst to darīju. Un? Joprojām kopā un šķirties netaisāmies.
dilevka
14.12.08. 14:01
Kāzu datums: 06.06.2009
eh, ta jau viss kaartiibaa! manai mammai principaa nav sliktu iipashiibu! jee! paldies meitenes! ieekonomeeju simtus! :)
skyhell
13.12.08. 19:38
Kāzu datums: 07.08.2009
tas ticējums ir tāds, ka māte nevar šūt kleitu meitai, jo tad meitā pāriet visas mātes sliktās īpašības..

man jau liekas, ka vieglāk ir vispār neprecēties, nekā visus ticējumus izpildīt, jo īpaši mūsdienās. katrā gadījumā, kas tic, tas tic, bet neesmu novērojusi, ka ticējumi piepildītos.
dilevka
13.12.08. 18:37
hmmmm... man mamma pieteicaas uzshuut kaazu kleitu, bet ome teica, ka taa nedriikstot, esot kaut kaads tur ticeejums.... tagad lauzu galvu- kaa man buut....
Cukurzirnis
01.12.08. 10:38
Es piekrītu Lilly, ka gribas ar māņticībām un tradīcijām ieprogrammēt laimīgu laulību. Es ticu, ka zemapziņa piesaista realitāti tādu, kā esam iedomājušies. Galvenais ir neieciklēties uz kaut kādām negatīvajām māņtiicībām, bet atrast katrā notikumā kaut ko tādu, kas vēsta laimi un visu citu labo, ko vēlamies piesaistīt. Tāpēc jau ir lietum un citām neizbēgamām parādībām vairāki skaidrojumi - katrs skaidro tā kā viņš vēlas ieprogrammēt savu nākotni.

Man arī labpatīk domāt, ka ar prieku ielikšu krūšturī :) cukurgraudu (ceru, ka negrauzīs :) ) un tādejādi piesaistīšu savu laimīgu lailības dzīvi! Tāpat pieteikšu Mīļotajam, lai ieliek kabatā gabaliņu maizes, lai ir pārticība u.tt.
Ne jau cukurā ir laime un maizē pārticība, bet sajūtā, cerībās un pārliecībā, ka tas NOTEIKTI ir uz labu!
buga
21.11.08. 19:18
nu ja pie škiršanās (ja sagadās) gribēs novelt vainu uz kāda ticējuma neizpildi, nevis problēmām savstarpējās attiecības, tad jau tajā mirklī varēs ņemt un sameklēt, priekš kam tos ticējumus domāt pirms kāzām? :)
naughtygirl
21.11.08. 16:15
Kāzu datums: 25.07.2008
aij, cik ticējumu vien nav...
es sastapos ar šādiem:
Līgavainis nevar redzēt tevi kāzu tērpā-esot slikta zīme: manējais redzēja gan manu kleitu, bet viņš pēc pusgada jau bija aizmirsis, kā tā vispār izskatās, zināja tikai teikt, ka bija balta :D
Kleitu pēc precībām jāliek lādē un tad jāaprok zemē, lai neviens netiek klāt, citādāk uz šķiršanos - tā teica vīratēvs.
Esot jāsameklē kaut kas zils, kaut kas lienēts, kaut kas vecs, kaut kas jauns u.t.t. (Kurpes bija aizlienētas, jo brāļa sievai vairs tās nedēra, turklāt man ideāli derēja, un viss pārējais jauns)
Pērles- asaras (nedomāju, ka krelles pa Ls 2,50 ir pērles)
Nevar būt atsevišķs tērps - jābūt vienā veselā kleitā
Kleitā nevar būt volānu
Līgavainim jāliek melns tauriņš, ja viņa tēvs miris, bet balts, ja dzīvs (nezinu, kāpēc) Šo arī ievērojām.
Plīvurs un balta kleita varot būt tikai nevainīgām meitenēm. (Kādreiz to stāstīja mana mamma, bet pirms kāzām to viāni atgādināju, un viņa tikai noteica, ka tās taču ir muļķības, katrs dara kā grib)
Vedēji gādājot transportu, fotogrāfu un vēl kaut ko, ko es aizmirsu (protams ka to gādājām mēs paši)
Izbrīnījos, kad draudzenes prasīja, vai pēc mičošanas es metīšot savu pušķi neprecētajām... (uzskatīju, ka tas ir lieki, turklāt vēlējos tomēr vairāk latviešu tradīcijas)
Sveces, ko dedz vecāki un mēs, esot jāaizdedzina ar sērkociņiem, nevis šķiltavām - slikta zīme
No rīta modinātāji no mūsu gultapakšas izvilka pagali (nevis cirvi vai pavārnīcu) - tas man bija tiešām pārsteigums! Nebiju nekad dzirdējusi, ka liek pagali - man paskaidroja, ka tas esot uz dēlu.
Otrās dienas apģērbam esot jābot kleitai.
Un pēc tam vispārīgi dzirdēju atsauksmes, ka jaunajam pārim ļoti tuviem radiem, esot jābūt pieklājīgos un tiešām skaistos, lietišķos tērpos.

Bet visā visumā: visi taču dara, kā paši vēlas! Kāda mode, tā arī dara. Galvenais, ka pašiem patīk.

Starpcitu, pirms kāzām izlasīju kādā latviešu folkloras grāmatā, ka pēc tradīcijām vedējos iet jaunā vīra tēva māsa ar vīru vai tēva brālis ar sievu - mums bija tēva māsa ar vīru :))