FB Pixel

Prieks, ka vēlies ar mums sazināties! Stāsti, kas uz sirds, mēs vienmēr esam Tev gatavi palīdzēt!

Tēma*
Ziņojums*
Vārds*
E-pasts*
Tālrunis
captcha
  • PIEZĪMES
  • VĒSTULES

Jaunākais forumā

Kāzu tradīcijas

čigānu kāzas

oldforumuser
29.04.06. 10:36

Kāzās sanāk kopā ļoti daudz čigānu, kas vien tikai vēlas un zina par notikumu, neviens netiek atraidīts. Šādās reizēs arī puisis ieskatās kādā meitenē, tad pasaka tēvam vai mātei. Vecāki uzzina, kā meita ir izvēlētā jaunava un no kādas ģimenes. Parasti pēc tēva, mātes vai vecvecāku vārdiem un dzīvesvietas arī atpazīst ģimeni. Puiša tēvs turpat viesību laikā iet un runā ar meitenes tēvu. Ja viņas tēvs piekrīt, tad puiša ģimene nāk precībās, iepazīties ar mājām un ģimeni, tad arī meitenei jautā viņas viedokli. Parasti tas viss ir pozitīvi, jo ļoti liela autoritāte ir tēvs, parasti laulības ir labas, attiecības labas un reti kad meita negrib pie puiša iet. Tad visiem ir pārdomu laiks, bet lielāko tiesu kāzas notiek. Ja puisis nepatīk vai meita negrib pie viņa iet, tad to viņa arī saka. Meitenei tiek gatavots pūrs, tajā parasti ir gultas veļa, spilveni un segas.

Mana vecmamma iedeva mammai spilvenus un gultas veļu, ja ir, dod zeltu un naudu. Bagātiem — arī zirgus un citas lietas, tad norunā kāzu dienu. Kāzu dienā sanāk visi čigāni, pazīstamie ņem līdzi savus pazīstamos, un tā ir ļoti liela saiešana. Uz kāzām nenāk ar dāvanām, ierašanās kāzās domāta kā goda izrādīšana. Dāvanas varēja būt no vecākiem, no tuvākajiem radiem kopdzīvei, varbūt pat māja, gredzens, zelta ķēde. No sākuma vecāki palīdz jaunajai ģimenei.

Kāzas taisa meitenes mājās. Tiek gatavots milzīgs mielasta galds, nekad nav zināms, cik ļaužu sanāks. Ja meitene ir jaunava, puisis meiteni aizved uz atsevišķu māju (vai atsevišķu istabu), līdzi brauc tikai puiša māte, un jaunais vīrs ar sievu paliek divatā intīmā tuvībā. Pēc tam māte nāk pie viesiem un rāda palagu. To var ielikt kādā, varbūt kristāla vāzē, kristāla traukā. Tad viņiem meitene kļūst kā meita, tas ir īpašs gods līgavai un viņas vecākiem, viesi tur met zeltu un naudu.

Ja iepriekš zināms, ka meitene nav jaunava, tad parasti jauns puisis neprecēja, tādu varēja apņemt par sievu tas, kas pats tāds, un kāzas tad netaisīja. Tad visi par to runāja, tas bija liels kauns, un tā vairs neskaitījās laba ģimene. Ja bez kāzām sāka dzīvot kopā, tādus uzskatīja par izvirtuļiem. Šīs publiskās kāzas bija kā informācija čigānu starpā, kur visi kāzu dalībnieki bija liecinieki un varēja apliecināt, ka viņi bijuši tā vai cita cilvēka kāzās. Šķiršanās bija kauns un retums.

Kāzu svinībās jaunais pāris sēž blakus, bet tā nav obligāti visu laiku jāsēž. Līgava var arī pasēdēt ar draudzenēm pie sieviešu galda, jo parasti ir vīriešu galds un sieviešu galds. Svinību sākumā kāds vecāks cienījams vīrs uzsauc tostu ar laba vēlējumiem jaunajai ģimenei. Ir dziesmas un dejas. Dejo solo dejas. Čigānu vīrietis nedejo, sievietes ir dejotājas, un ir zināms, kas labi dejo un labi dzied. Viesībās tādus uzaicina. Ja dejo līgava, tad līgavainis var stāvēt blakus un piesist ritmu. Dziesmās dzied par mīlestību, par dabu, par ugunskuriem, par meitenes skaistām acīm, kā puisis iemīlas, par tīrām jūtām pret pretējo dzimumu.

Uz galda ir daudz salātu, čigānu sievas pašas taisa salātus. Ēdieni ir diezgan trekni. Noteikti jābūt gaļai — vārītai vai šmorētai. Šmorēti kāposti, kartupeļi un gaļa, zivis, it īpaši zuši. Viss ļoti labs. Arī šņabis un alus. Šķīvjus maina, lai galds vienmēr ir tīrs, virtuvei un traukiem jābūt tīriem. Meitene no bērnības tiek mācīta, kā jāpasniedz ēdiens vai dzērieni.

Šajā tēmā nav atbilžu