FB Pixel
Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kāzu plānošana

Jautā citiem un dalies savā pieredzē

Likuma burts

Uzvārda maiņa - ko darīsiet?

p
plume 25.01.11. 11:55

Vai esat jau izlēmušas, ko darīsiet uzvārda maiņas jautājumā - ņemsiet topošā vīra, liksiet caur svītriņu vai paliksiet savā? Vai lēmums nāca viegli?

20 komentāri
Skatīt ziņojumus: Augoši Dilstoši
Mazapelite 26.01.11. 09:23 | Kāzu datums: 06.08.2010

Kas kuram tuvāks to arī pāri izvēlas, laikam viens vienots viedoklis šājā jautājumā eksistēt nevar.
Es gan jau kādu laiku esmu precēta sieva, bet kad man bija šāda izvēle par uzvārdiem, izvēlējos saglabāt savu uzvārdu un pielikt vīra (caur svītriņu), jo vienmēr esmu lepojusies ar savu uzvārdu un gribējās arī to saglabāt. Vīram palika tikai viņa uzvārds. Vai tāpēc rodas sajūta, ka mēs neesam viena ģimene? - Nevienā brīdī tā nav bijis. :D Tieši otrādi brīžos, kad jāsauc uzvārds pārņem tāds lepnums un uzreiz skaidrs, ka esmu precēta sieva un nesu gan sava, gan vīra uzvārdu.

ketta
kāpēc domā, ka neliek? Bērniem var likt tēva (vienalga vai viens vai dubultais) vai mātes (arī vienalga vai viens vai dubultais) uzvārds, kā kā ja ir vēlme var likt arī dubultos.

B
Beea 26.01.11. 10:24 | Kāzu datums: 29.07.2011

Man uzvārda problēma arī ir aktuāla. Vispār gribu mainīt uzvārdu, bet tā kā mans topoāis vīrs nav latvietis, tad man bail, ka dēļ Latvijas likumiem ar uzvārdu latviskošanu, man arī pēc uzvārda maiņas vienalga nebūtu vienāds uzvārds ar manu vīru (neesmu par šo 100% droša). Tāpēc mans lēmums ir - ja latviešu valodas aģentūra man uzvārdu atļaus mainīt uz vīra uzvārdu, bet ar tādu rakstību, kā viņam ir orģināli (visi burti tādi, kas ir latv.val. alfabētā), tad uzvārdu mainīšu, ja nē - palikšu pie sava :)

Ketta 26.01.11. 10:40 | Kāzu datums: 21.05.2011

Mazapelite - pēc likuma jau sanāk tā , ka vienu vai otru, pārlasīju - jā sanāk ka to dubulto var:)
bet atkal ir jautājums - ko darīs bērns kad precēsies - vai dēla nākamā sieva ņems uzreiz šos divus uzvārdus - tēva un mātes? es piemēram negribētu - ņemt topošā vīra divus uzvārdus...
un ja tā ir meita - kabināt trešo nu gan klāt vairs nevarēs - tad jau sanāk vai nu kāds jāmet nost vai jāpāriet vīra uzvārdā...

a
aricita 26.01.11. 11:16 | Kāzu datums: 06.08.2010

Arī es tāpat kā Mazapelite jau esmu sievas kārtā un mūsu izvēle ar vīriņu bija tieši tāda pati - Man ir dubultais uzvārds bet vīriņam viņa uzvārds

Manā gadījumā tika apskatīti visi varianti, mainu es, maina vīrs, liekam viens dubulto, liekam abi dubulto, vai ņemam kādu dzimtas uzvārdu kam šobrīd turpinājuma nav un sākam visu pilnīgi no sākuma.

Vīriņs teica ka nemanīs, jo viņa uzvārds ir tik viņam un brāļiem - vairāk tāda nav, līdz ar to vēlas protams turpināt.
Es sevi ar viņa uzvārdu nespēju ne iedomāties ne arī man kombinācijā ar vārdu tas bija labskanīgi.

To ka vīriņs paliks savā uzvārdā ātri izlēmām, un ko vēlos es darīt bija tālāk tīri brīva mana izvēle, ar komentāru, galvenais lai jūties ērti.

Viens no faktoriem ka snospēlēja par labu šādai izvēlei ir tas, ka ļoti ilgi jau esam koā un ja kādreiz domāju ka mainīšu noteikti, tad līdz tam nonākot, sapratu, kas tas ka nmainīšu uzvārdu patiesībā neko nemainīs, un ģimenes kopību arī ne pastiprinās ne bijās.

Un man ļoti patika vīriņa komentārs: citi liek bērniem divus vārdus - mūsējiem būs divi uzvārdi :)

Es domāju ka jāklausa ir sirsniņai un sajūtām, kādas jūs saistat ar katru uzvārdiņu :)

Veiksmi jums izvēles izdarīšanā!

l
lauvens 26.01.11. 13:04

bērnam var gan būt 2 uzvārdi, ja man tā ir. Un tas, kas būs tad, ka bērns precēsies? Nu pirmām kārtām man nav ne nojausmas kas tajā laikā vispār būs moderni - varbūt cilvēki vairs neprecēsies, varbūt vīri mainīs uz sievas uzvārdiem, varbūt sievas mainīs tikai uz vīra uzvārdiem utt. Katrā gadījumā, neuzskatu, ka mans pienākums būtu tagad lauzīt galvu par tādām lietām, kur nav nekāda skaidrība. Bērns gribēs, varēs nomainīt pēc tam tikai uz vienu no vecāku uzvārdiem, tā būs viņa brīva izvēle.

Madeline 26.01.11. 14:48 | Kāzu datums: 14.08.2009

Arī es piederu pie tām, kam ir dubultais uzvārds. Sākumā gribēju paturēt tikai savu, bet vīram bija svarīgi, lai būtu viņa... tad nu šis ir mūsu kompromiss. :) Sākumā bija tā dīvaini, bet nu jau esmu pieradusi un pašai patīk, kā skan, un neesmu arī atteikusies no sevis. :)

Zhagatinja 26.01.11. 19:30 | Kāzu datums: 15.07.2011

viss jau ok , tikai ljoti uzmaniigi papiiros jaaskataas , lai nepazaudee nevienaa papiiraa sviitrinju ....

Mazapelite 28.01.11. 08:23 | Kāzu datums: 06.08.2010

Jā man arī liekas, ka kamēr piedzims, izaugs un precēsies mūsu bērni vēl viss kas var mainīties ar tiem uzvārdiem. Un tad jau tas būs jauno pāru ziņā vai viņi vēlēsies vai nevēlēsies pieņemt dubulto uzvārdu. :)
Man parasti ir problēma nevis kaut ko no uzvārdiem pazaudēt papīros pašai rakstot, bet gan tas, ka ir bijuši gadījumi, kad manus uzvārdus nevar uzrakstīt tam paredzētajā vietā apjoma dēļ - kopā uzvārdā 16 simboli :D

I
Ilvux 24.03.11. 21:12 | Kāzu datums: 19.08.2011

Es visu dzivi esmu gribejusi paturet savu uzvardu,jo tas ir loti skaists un skanigs,bet kad pildiju iesniegumu un savam milotajam prasiju par uzvardu vins piecelas un teica doma pati un pagaja mala no manis,un tad es sapratu,ka virietim tas ir svarigi,un es sava zina izradu godu vinam,man ta liekas!Un galu gala tas ir bijis jau no sen seniem laikiem,ka gimene ir gimene,un nevis berni ir Berzini un mamma Lapina,vai Lapina Berzina,ne,ne es gribu viens vesels ar savu gimeni(es nesaku,ka tie kas patur savu vai nemaina uzvardu,tadi nav)es ceru,ka Jus sapratat:)

g
gundega83 25.03.11. 09:12

Es biju domājusi latviskot topošā vīriņa uzvārdu un atteikties no vienas mīkstinājuma zīmes, varbūt kāda zin, tā drīkst darīt?

I
Ilvux 25.03.11. 13:19 | Kāzu datums: 19.08.2011

Es nedomaju,viss,jo ir starpiba starp Lapiņu vai Laipiņu,es domaju,ka šāda iespēja nav....

Zhagatinja 25.03.11. 14:00 | Kāzu datums: 15.07.2011

es jau arii biju latviskot savu naakamo uzvaardu , bet nu tagad man jaaskataas kaads buus ieraksts lauliibas aplieciibaa , jo ungaaru sievas dabuu arii viira vaardu klaat un shajaa gadiijumaa ... kaa tad buus pasee viira vaards uzvaards un mans vaards uzvaards ???
taa agjentuura peec saviem ieskatiem to visu latvisko ... un nu ja atsakies no miikstinaajuma ziimes , sanaaks galu beigaas kas cits un beigaas veel tev jaamaksaa :)

g
gundega83 26.03.11. 10:16

Manā gadījumā jau nebūtu papildus burtu, bet piem. no Ļapiņa uz Lapiņa :)

I
Ilvux 26.03.11. 12:11 | Kāzu datums: 19.08.2011

Es tomer kaut ko atradu iemetisu Tev---Vārdu vai uzvārdu var mainīt, ja tam ir viens no šādiem svarīgiem iemesliem:

1) vārds vai uzvārds ir grūti izrunājams, nav labskanīgs vai tam ir nievājoša nozīme;
2) vārds vai uzvārds neatbilst iesniedzēja tautībai;
3) iesniedzējam ir dubults uzvārds;
4)iesniedzējs vēlas iegūt vai pievienot savam uzvārdam otra laulātā uzvārdu, ja tas nav izdarīts, reģistrējot laulību;
5) iesniedzējs vēlas iegūt sava faktiskā audzinātāja uzvārdu;
6) iesniedzējs vēlas atgūt savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu, ja tas nav izdarīts, šķirot laulību;
7) iesniedzējs vēlas atgūt savu pirmslaulības uzvārdu, ja laulība atzīta par spēkā neesošu un ar tiesas spriedumu nav atjaunots pirmslaulības uzvārds;
8) iesniedzējs vēlas iegūt savas dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā;
81) iesniedzējs vēlas savam dzimšanas reģistrā ierakstītajam vārdam pievienot otru vārdu;
9) cits iemesls, ja to par svarīgu atzīst Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta direktors.

Aicinām vērsties ar pamatotu iesniegumu dzimtsarakstu nodaļā.

Veiksmes vēlot,
TM
Un te ir links kur dabuju so info
http://www.tm.gov.lv/lv/forums/?forum_a=thread&forum_tid=536&forum_gid=1

E
ElīnaPelīna 26.03.11. 12:44 | Kāzu datums: 04.09.2010

Droši vien atkarīgs no DzN vadītajas. Mums mainot uz dzimtas uzvārdu, neielika garumzīmi, lai gan visos dokumentos, ko sniedzām kā pamatojumu tā garumzīme bija. Teicām, ka daļai radu nav tā garumzīme (kas ir patiesība, bet ko DzN nevar pārbaudīt) un viņa teica, ka tas ir nebūtiski...un atļāva rakstīt kā mēs gribam..

h
hhruma 26.03.11. 12:54 | Kāzu datums: 09.07.2011

es labprāt ņemtu vīra uzvārdu, taču joks tāds, ka viņa mammu sauc tāpat kā mani.. uzskatu, ka vienada varda un uzvarda vieta jau saja gimene ir aiznemta. nemt vina uzvardu butu ir lidzigi ka ielist svesas drehes vai panemt dalu svesa liktnena(vina mammas). mulkigi.. tapec jau pirms bildinajuma zinaju, ka man bus dubultuzvards. pie tam mans uzvards kopa ar toposa vira uzvardu loti labi der kopa- abi sakas ar vienadiem tris burtiem :) izklausas skanigi.

I
Ilvux 26.03.11. 13:56 | Kāzu datums: 19.08.2011

Nu,nu,neesi nu viss tik manticiga,man gimene,ir loti daudz ar vienadiem vardiem un uzvardiem,loti daudz,mums ta ir sakritis,un katrs dzivo savu dzivi:)

h
hhruma 26.03.11. 14:11 | Kāzu datums: 09.07.2011

tad jau tev dikti liela gimene :D tomer pieturos pie uzskata, ka vards un uzvards ir kas vairak, ka tikai vizuals burtu kopums. un katrs cilveks ir individulas. un ta nav manticiba. drizak numerologija, simbolika! bet paldies par viedokli!

I
Ilvux 27.03.11. 21:11 | Kāzu datums: 19.08.2011

Ja,ja loti,loti liela:)

27.03.11. 21:54

Mums par šo jautājumu vispār nav bijušas nekādas diskusijas. Viena ģimene- viens uzvārds. :)